Advanced Search Technology: IT specialisté mění pozici především kvůli platu

Advanced Search Technology, rekrutační společnost zaměřená na ICT segment trhu práce, provedla průzkum odchodů IT specialistů. Jak často IT specialisté mění své pozice a z jakých důvodů?

Advanced Search Technology: IT specialisté mění pozici především kvůli platuAdvanced Search Technology: IT specialisté mění pozici především kvůli platuPrůzkum Advanced Search Technology se zaměřil na IT specialisty, kteří jejím prostřednictvím nalezli nové místo v období od roku 2007 do 2011. Zkoumána byla nejen délka pracovního poměru, ale také důvody jejich odchodu.

Jeden rok zůstávají u našich klientů téměř tři čtvrtiny námi získaných odborníku, ale i v následujících letech jsou data velice příznivá,“ uvedl v tiskovém oznámení Lukáš Dočkal, řídící partner Advanced Search Technology.

Z pohledu odchodu nových pracovníků zajištěných Advanced Search Technology jich 5 % opouští firmu během zkušební doby.

Více než třetina (36, 84 %) jich pak zůstane alespoň pět let, polovina (50,79 %) více než čtyři roky a 61 % více než dva roky.

Důvody odchodů zaměstnanců po zkušební době jsou pak dle průzkumu rovnoměrně rozložené mezi zaměstnance a zaměstnavatele.

Tabulka 1: Procentuální podíl IT specialistů umístěných dle délky pracovního poměru

Roky ve firmě

Procento přijatých IT specialistů

5

36,84%

4

50,79%

3

53,49%

2

61,11%

1

73,58%

Zdroj: Advanced Search Technology

Hlavní důvodem odchodu jsou finanční podmínky

Nejčastějším důvodem odchodu zaměstnance jsou finanční podmínky, které vyústily v odchod IT odborníků v 30 %, na druhém místě respondenti uvedli nevyhovující pracovní role v 23 %. Oba tyto údaje jsou významné především pro zaměstnavatele, kteří je mohou v budoucnu aktivně ovlivnit.

Tabulka 2: Důvody odchodů na straně zaměstnanců

Důvod odchodu

Procento přijatých IT specialistů

Firemní kultura

13%

Rodinné důvody

7%

Finanční podmínky

30%

Osobní relokace

17%

Pracovní pozice

23%

Vlastní podnikání

3%

Jiné

7%

 

Zdroj: Advanced Search Technology
Úvodní foto: © pressmaster - Fotolia.com

Komentáře