Roman Trnka, Ness: Dejme menším firmám právo na „velké systémy“

Malým a středním organizacím se blýská na lepší časy. Alespoň co se týká jejich možností využívat pro své podnikání nejmodernější informační systémy. Příležitost má jméno iT Highway a na trh ji přináší společnost Ness Technologies. Oslovili jsme Romana Trnku, který jako business development manager uvádí tuto novinku na trh.

Roman Trnka, Ness: Dejme menším firmám právo na „velké systémy“Proč jste se rozhodli vytvořit platformu iT Highway?

Svět se mění. Lidé pracují v týmech, často virtuálních, na dálku, mimo své stálé pracoviště a často v různou denní i noční dobu. iT Highway jim vychází vstříc. Je to cloudový nástroj pro řízení a lepší spolupráci v malých a středních firmách.

Řešení je zaměřené na střední a menší subjekty. Proč vidíte potenciál právě tady?

Osobně mám velkou úctu před malými a středními firmami. Koneckonců každá společnost jednou byla malá... Mimochodem – menší organizace jsou mnohem inovativnější a flexibilnější a svým způsobem „drží“ ekonomiku. Nemají zatím na investice do vnitřních systémů, které by jim dále ulehčily práci a pomohly akcelerovat jejich růst. Na trhu ani není v podstatě žádný ucelený – chcete-li integrovaný – systém pro jejich podporu. Proto jsme se rozhodli zužitkovat naše zkušenosti z integrací a implementací „velkých systémů“ a zpřístupnit je i menším firmám.

Nebojíte se, že bude „integrované řešení v cloudu“ malého zákazníka odstrašovat?

Forma cloudu je pro tento krok ideální. Pečlivě jsme vybrali z každé oblasti informačních systémů ty nejvhodnější právě pro daný segment a navzájem je provázali. Kladli jsme důraz především na jednoduchost, efektivitu a zdravý selský rozum. Jednoduché ovládání považuji za důležitější než ohromující množství funkcí, v praxi většinou nevyužívaných. Do výsledného produktu se také ve formě přednastavených scénářů snažíme zakomponovat nejlepší zkušenosti menších podnikatelů. Zkrátka pokud podnikatel chce, může se nechat v nastavování procesů vést zkušenějšími.

Jaký zájem očekáváte?

Věříme v potenciál produktu. Na druhou stranu je nám jasné, že v poněkud konzervativních Čechách půjde začátek možná trochu pomaleji. Musíme trh napřed vzdělat. I proto jsme spolu s Asociací malých a středních firem připravili on-line vzdělávání pro majitele a ředitele menších společností, abychom jim přiblížili, co jim mohou cloudové nástroje přinést a jak je rozumně využít. Věřím v budoucnost cloudových nástrojů. Ne proto, že je to teď moderní, ale proto, že jsou nesporné jejich výhody: snadné nasazování, flexibilita, dosažitelnost a nízké ceny.

Sektor menších a středních společností není vaší doménou, jak chcete iT Highway nabízet?

Ness je opravdu znám spíš jako integrátor informačních systémů pro větší společnosti a korporace. Abychom v zavádění této novinky byli co nejefektivnější, budujeme síť obchodních a servisních partnerů z řad SME firem, které mají logicky větší šanci poskytnout obdobně velkým organizacím kvalitní služby.

Co od partnerů očekáváte?

Především nadšení pro věc! Těžko můžeme s partnery vybudovat něco užitečného, pokud nebudeme sdílet stejnou filozofii a stejný pohled na věc. Věříme v cloudové služby i v potenciál produktu iT Highway, a to samé očekáváme od našich parterů. Samozřejmě musí splnit definované profesionální požadavky, např. certifikaci Google Apps Deployment Specialist, certifikaci od společnosti Flexibee dodávající ERP systém a projít naším školením. Dbáme na profesionální vystupování a servis. Na druhou stranu jsme připraveni dát našim partnerům patřičnou podporu z naší strany, ať už v oblasti metodiky, marketingu či generování zájemců o produkt. Chceme vytvořit skutečný partnerský program, ne síť dodavatelů. Také proto bude počet partnerů omezený.

Pokud reselleři váhají, zkuste podat stručné argumenty, proč se připojit k iT Highway?

Protože iT Highway má obrovský potenciál. Je to moderní cloudový nástroj, opravdu dostupný malým a středním firmám. Zahrnuje nejen softwarové řešení, ale i dodávku hardwaru (koncových zařízení) a služeb, vše bez potřeby investic. Je jednoduše ovladatelný, intuitivní a plně integrovaný. Partnerům navíc vytváří další možnosti pro obchodní rozvoj především v oblasti služeb a dalších integrovaných modulů. Jelikož počet partnerů nebude neomezený, vy prozíraví máte jedinečnou šanci naskočit. Ta možnost se brzy uzavře.

Vyšlo v ChannelWorld 3/2013


Úvodní foto: Ness

Komentáře