Oren Elkayam, Mobilicom: Vytvoříme mobilní bezdrátovou síť kdekoliv a bez jiné infrastruktury

Byznys, který nabízí řešení pro pokrytí oblastí, kde není či nemůže být žádné připojení. Jak technologicky funguje? Jací zákazníci takové řešení potřebují a kdo je obslouží? Pro ChannelWorld odpovídá CEO společnosti Mobilicom Oren Elkayam.

Oren Elkayam, Mobilicom: Vytvoříme mobilní bezdrátovou síť kdekoliv a bez jiné infrastrukturyMobilicom tvrdí, že dokáže kdekoliv vytvořit vlastní 4G síť a nepotřebuje k tomu žádnou další infrastrukturu. Jak je to technicky možné?

Využíváme dvě technologie, které vzájemně propojujeme. Jde o 4G-LTE technologii, kterou jsme navázali na mobile MASH, což je řešení pro cloudové, nebo chcete-li peer-to-peer propojení jednotlivých prvků bez použití centrálního bodu. Síť je tedy snadno škálovatelná a není na žádném prvku závislá.

Mobilicom MCU-30Pro koho je takové řešení určené?

Původně jsme cílili na menší taktické týmy, které potřebují spolupracovat v kritických situacích. Děláme proto odolné produkty, které splňují řadu standardů. Například 400gramové MCU-30 funguje na baterii, je vyrobeno z odolného hliníku, je vodotěsné a odolá vysokým teplotám a náročným podmínkám.

Tvrdíte, že jste jediní, kdo takové řešení nabízí.

Ano. Je ale pravda, že technologie MASH se bude objevovat stále častěji, protože je po ní poptávka. Jedním z příkladů může být komunikace mezi vozidly nebo mezi vozidlem a vozovkou. My jsme byli první, kdo to řešení vymyslel a používáme ho na dlouhé vzdálenosti.

Na jakou vzdálenost dokážou body komunikovat?

Záleží samozřejmě na prostředí, složitosti terénu a řadě parametrů včetně použitých frekvencí, antén atd. Ale zjednodušeně můžeme říct, že dvě jednotky MCU-30 dokážou v případě, že mezi nimi není žádná bariéra, komunikovat až na 10 km. Pokud se bavíme o městě s budovami, dosáhnou kolem 500 metrů. Výkonná řada MCU-200 určená pro vozidla, helikoptéry atd. dosáhne až 50 km.

Kterým zákazníkům lze takové řešení nabídnout na malém česko-slovenském trhu?

Na počátku naším hlavním trhem byla vnitřní bezpečnost a dohled, což představuje řadu oblastí od zabezpečení hranic, lidí, společenských akcí, VIP konvojů atd. Zákazníkem tedy byly především vlády, města a některé soukromé společnosti jako těžaři či letiště.

Jak jste pronikli do dalších segmentů?

Postupně se na nás začaly obracet další organizace. Kupříkladu jednou mě kontaktoval France Télécom (dnes Orange, pozn. red.) s tím, že se chtějí sejít. Odmítl jsem je, že telco operátorům nemám co prodat. Byli však neodbytní a přijeli za mnou do Izraele, kde mě seznámili s problematikou železnic – velká rychlost, stovky kilometrů mimo obydlené oblasti, kde jsme mohli naším řešením konektivitu zajistit. Dnes jsem proto otevřený všem nápadům.

Oren Elkayam, CEO, Mobilicom na Veracomp Day 2015Mezi vaše reference patří i bezpilotní drony.

Ano, robotika je další oblastí, kde jsme začali s jedním, dvěma zákazníky a po roce naše připojení využívalo patnáct platforem. Ať už jde o roboty pohybující se po zemi, po vodě, létající drony, všechny potřebují konektivitu, aby je bylo možné ovládat a navádět. Využití může být např. u policie, hasičů, lékařských jednotek, ale i v zemědělství. Drony, které se mohou dostat kamkoliv, kde mohou něco zaznamenat nebo přinést, mohou mít do budoucna velmi široké využití.

Dá se tedy shrnout, že vašim zákazníkem může být kdokoliv, kdo potřebuje připojení a komunikaci tam, kde není žádná infrastruktura.

Ano, ale kromě toho je naše řešení určeno pro týmy, které potřebují pokrýt kritickou komunikaci a být přitom nezávislé na infrastruktuře telekomunikačního operátora.  Představte si například fotbalový zápas s desítkami tisíc návštěvníků. Když začnou všichni volat, posílat sms a fotky, síť spadne a pak nastupujeme my.

Jakou konkurenci pro vás představuje satelitní spojení?

Je to alternativa ale nesrovnatelně drahá. Když chcete poslat 1 MB jedné stanici, stojí vás to 15 tisíc dolarů za měsíc a množstevní slevy neexistují. Každou další stanici zaplatíte. To si nemůže nikdo dovolit.

Jako distributora pro český trh jste si vybrali Veracomp. Jaké partnery vlastně hledáte?

S Veracompem hledáme vhodné kanály, jak dostat naše řešení na trh. Potřebujeme systémové integrátory a resellery s agresivním přístupem, kteří hledají nové trhy. Nabízíme jim technologii, která nemá zatím žádnou konkurenci. Chceme partnery, kteří dokážou pro zákazníka postavit end-to-end projekt. Ti, kteří dokážou nabídnout hardware, kamery, software a vše integrovat do kompletního řešení. Sami takovou podporu na trhu nedokážeme poskytnout.

Zdroj: ChannelWorld
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře