Chris Rocki, Red Hat: Největší výhodou otevřeného softwaru je síla komunity

ChannelWorld během pražské konference Red Hat Forum 2014 udělal rozhovor s Chrisem Rockým, regionálním manažerem Red Hatu pro střední a východní Evropu, a Ivetou Babulenkovou, channel a sales manažerkou společnosti pro Českou republiku a Slovensko.

Chris Rocki, Red Hat: Největší výhodou otevřeného softwaru je síla komunity
Které z technologií Red Hatu mají v České republice a na Slovensku největší potenciál růstu v nejbližších letech?

IB: Rozhodně middleware. Již v současnosti jde o oblast, která dosahuje silného růstu a tento trend bude pokračovat i v budoucnu. Již dva roky vidíme slibný růst v oblasti virtualizace a očekáváme vyšší zájem o cloudové služby a s tím spojenou poptávku po úložištích.

S kolika partnery v ČR a SR spolupracujete a do jakých úrovní jsou rozděleni?

IB: V současnosti máme v obou zemích přibližně 80 partnerů, z toho zhruba 70 na základní patnerské úrovni Ready. Pro její dosažení není potřeba nic, partner se pouze zaregistruje a začne prodávat.

Dále máme osm partnerů na úrovni Advanced a jednoho partnera na nejvyšší úrovni Premium.

ChR: V České republice i na Slovensku jsme zavedli model výhradně nepřímého prodeje a v obou zemích máme jednoho distributora, společnost Servodata. Toto uspořádání je dobře škálovatelné.

Zároveň klademe velký důraz na školení a snažíme se udržet konkrétní poměr mezi počtem certifikovaných jedinců a výsledky prodeje. Certifikace je potřeba obnovit jednou rok, abychom měli jistotu, že partner drží krok s vývojem.

Loni jste spustili portál OPEN pro školení a certifikace partnerů. Je tato služba již dostupná i pro české partnery?

IB: Je, ale pouze pro ty na úrovních Advanced a Premium. Jde asi o největší rozdíl v podpoře pro partnery z vyšší úrovní a pro ty na úrovni Ready. Na druhou stranu, pro dosažení úrovně Advanced musí partner získat technickou certifikaci, prodejni certifikaci, reference od zákazníků a další podklady, takže si pokročilou podporu zaslouží.

Neznamená ale tato on-line služba omezení byznysu pro vaše školicí partnery?

IB: V zásadě ne. Pro Českou republiku a Slovensko máme v současné době jednoho školicího partnera, společnost DataScript, která poskytuje školení v oblastech, které se příliš nepřekrývají s tím, co partneři najdou na portálu OPEN. Ten přináší spíše praktické příklady, zatímco fyzické školení partnerům dodává hlubší technické znalosti.OPEN je navíc určen jen pokročilým partnerům, kterých je u nás z celkového počtu jen něco přes desetinu.

Zdroj: ChannelWorld

Úvodní foto: Red Hat

Komentáře