Chris Rocki, Red Hat: Největší výhodou otevřeného softwaru je síla komunity

ChannelWorld během pražské konference Red Hat Forum 2014 udělal rozhovor s Chrisem Rockým, regionálním manažerem Red Hatu pro střední a východní Evropu, a Ivetou Babulenkovou, channel a sales manažerkou společnosti pro Českou republiku a Slovensko.

Chris Rocki, Red Hat: Největší výhodou otevřeného softwaru je síla komunity
V žádné firmě se výzkum nevyrovná síle komunity

Co považujete za své výhody proti konkurenčnímu Microsoftu nebo VMwaru?

ChR: To je velmi jednoduché – naše řešení jsou skutečně otevřená a vždy byla, zatímco Microsoft a VMware prodávají proprietární software. V současné době se tváří, že i jejich produkty jsou otevřené, ale nejsou, pouze to předstírají. Proč? Zkuste si představit, co by se stalo, kdyby si v těchto společnostech řekli, že přejdou na náš model a začnou nabízet subskripce místo licencí. Dovedete si představit, co by to udělalo s hodnotou jejich akcií?

Proč se tedy snaží působit, že jsou jejich řešení otevřená?

ChR: Protože si to žádá komunita. Je to dlouhodobější proces, za kterým opět stojí jednoduchá skutečnost - existuje odhad, který říká, že hodnota komunitního výzkumu okolo otevřeného softwaru dosahuje 16 až 18 miliard dolarů ročně. Žádná společnost na světě není schopna sama vydat tolik peněz na výzkum. Podívejte se třeba na Android – před několika lety by nikdo nevěřil, že dokáže tak rychle dostihnout a předehnat Apple, ale přece se mu to podařilo.

Co se týče dalších výhod, tak v Red Hatu věříme v rychlou instalaci, migraci a upgrade. S námi je to rychlejší a jednodušší. Zároveň podporujeme jednotná rozhraní a hladkou integraci řešení a aplikací. Jsem přesvědčený, že IT směřuje, díky současným ekonomickým podmínkám a probíhajícím transformacím, k otevřenému softwaru.

Ještě bych chtěl dodat, že my nejsme tím, kdo vynalézá nové postupy a určuje směr. To dělá komunita, která za námi stojí a do které my investujeme. My ji máme, konkurenti ne.

Mluvil jste o ekonomických podmínkách a transformacích. Můžete zmínit nějaký konkrétní případ, kde může otevřený software pomoci?

ChR: Podívejte se třeba na telekomunikace. Operátoři musejí, vzhledem k nástupu nových technologií a trendů, od základů změnit svůj byznys. Já nechci platit za telefon, vy určitě také ne, ale dříve jsme neměli příliš na vybranou, pokud jsme chtěli s někým komunikovat. Dnes zapnu Facetime nebo jinou podobnou aplikaci a volám zdarma. Stejně tak roaming – časy drahých mezistátních hororů jsou díky EU minulostí.

Podobně jsou na tom banky – dnes sice mizí různé poplatky, ale zároveň prakticky neexistují úroky. Když máte peníze v bance, často na tom vlastně proděláváte. Operátoři i banky budou pro své přežití muset najít nové způsoby a přístupy k byznysu. Open-source jim s touto transformací může pomoci tím, že je zbaví nákladů na licence k proprietárnímu softwaru.

Tradiční podnikové IT spotřebuje 80 % svého rozpočtu jen na provoz. Red Hat může napomoci tomu, aby se tento podíl snížil a zákazník měl více prostředků na inovace.

Nedávno jsme ve spolupráci s Dellem uvedli Dell Red Hat Cloud. Spolupracujete i s nějakými dalšími výrobci na nabídce privátního cloudu?

ChR: Náš přístup ke spolupráci je zcela otevřený. Případ Dell Red Hat Cloudu je asi nejznámější, ale existují tisíce nezávislých vývojářů a my se bavíme s každým, kdo nás osloví.

Když už jsme ale zmínili Dell, tak to je právě jeden z příkladů probíhající transformace. Michael Dell skoupil všechny akcie a stáhl firmu z burzy. Proč to udělal? Protože chystá velké změny! Už jsme o tom hovořili předtím, co se v takových případech děje s hodnotou akcií. Trh bohužel spíše než budoucnost zajímá současnost. Dell se teď ale nemusí ohlížet na akcionáře a může se pustit do revoluce. To, jakou bude mít podobu, zjistíme již v blízké budoucnosti.

IB: Red Hat kromě Dellu úzce spolupracuje například s Ciskem, s HP, IBM a dalšími výrobci. Už jsme slyšela přirovnání, že jsme v tomhle ohledu podobní Švýcarsku – neutrální přístup a spolupráce s kýmkoliv. Neomezujeme se na to, že bychom řekli, že budeme spolupracovat je s tou nebo tou společností.

Jaký existuje potenciál ve spravování cloudu zákazníka partnerem? Jaké nástroje k tomu Red Hat partnerům poskytuje a na jakých dalších servisních službách mohou partneři díky Red Hatu vydělávat?

ChR: Máme program Certified Cloud Provider se zavedeným platebním modelem pay-as-you-go, v rámci něhož poskytujeme partnerům plnou podporu pro prodej našich produktů.

IB: Partnerům nabízíme on-line školení, certifikace a autorizovaná školení pro námi podporovaná řešení třetích stran. Máme celou sadu nástrojů pro podporu partnerů.

Co stálo za nedávným rozhodnutím koupit společnost Inktank?

ChR: Z naší strany šlo o předem promyšlený krok. V budoucnu chceme sestavit co nejširší portfolio úložišť s podporou našich technologií, ať jde o Red Hat Fedora, Open Stack, RHEL a další.

IB: Inktank má dobrou pozici na trhu v USA a akvizice je jedním z kroků v rámci této strategie.

Pokračujte na další straně>>

Úvodní foto: Red Hat

Komentáře