Chris Rocki, Red Hat: Největší výhodou otevřeného softwaru je síla komunity

ChannelWorld během pražské konference Red Hat Forum 2014 udělal rozhovor s Chrisem Rockým, regionálním manažerem Red Hatu pro střední a východní Evropu, a Ivetou Babulenkovou, channel a sales manažerkou společnosti pro Českou republiku a Slovensko.

Chris Rocki, Red Hat: Největší výhodou otevřeného softwaru je síla komunity
ChannelWorld byl hlavním mediálním partnerem pražské zastávky letošního turné společnosti Red Hat s názvem Red Hat Forum 2014. Po dopoledním programu, jehož shrnutí naleznete v samostatné reportáži, jsme zasedli k rozhovoru s regionálním manažerem Red Hatu pro region CEE Chrisem Rockým a Ivetou Babulenkovou, která má na starost prodej a partnerskou síť Red Hatu v České republice a na Slovensku.

Během rozhovoru jsme dotkli řady témat, od filosofie open-source softwaru, přes Michaela Della, konkurenční výhody Red Hatu a transformace IT, až po postavení Red Hatu na českém a slovenském trhu a práci s partnery.


Kolik firem v České republice a na Slovensku v současnosti využívá některá z řešení Red Hatu?

Chris Rocki (ChR): Bohužel jsme právě v tichém období, takže nemohu hovořit konkrétních o číslech, výsledcích a počtech. Můžeme ale mluvit o společnostech, které souhlasily s tím, aby je Red Hat uváděl jako reference. O tom ale ví více Iveta.

Iveta Babulenková (IB): Snad mohu říct, že nějakou subskripci od Red Hatu mají v ČR stovky společností. Pokud jde o vertikály, jdeme stejnou cestou jako pobočky Red Hatu v jiných zemích. Máme tradičně velmi silné zastoupení ve finančním sektoru, kde mezi naše klienty patří několik velkých bankovních domů, například Česká spořitelna nebo GE Money Bank (zástupci České spořitelny na konferenci vystoupili s případovou studií využívání technologií Red Hatu; záznam z jejich prezentace najdete zde - pozn. red.).

V ČR je komplikované zastoupení ve státní správě, kde se v minulosti open-source těžko prosazoval, ale i toto se mění. V tuto chvíli využívají technologie některé např. regulační či dohledové instituce. Větší podíl v projektech pro státní správu vidíme aktuálně na Slovensku.

Třetí hlavní vertikálou je segment telekomunikací a v posledních dvou letech navíc zaznamenáváme silný nárůst poptávky po open-source řešeních mezi utilitními společnostmi.

Existují z vašeho pohledu nějaké výrazné rozdíly mezi českým a slovenským trhem?

IB: Slovenský trh tvoří přibližně čtvrtinu česko-slovenského celku. Je tedy menší, ale na druhou stranu Slováci občas rychleji zavádí nové technologie, jsou méně konzervativní než Češi.

ChR: Tohle je zajímavý poznatek. Jak jsem říkal, nemůžeme mluvit v konkrétních číslech, ale se slovenským trhem jsme během posledních let velmi spokojeni a souhlasím s tím, že Slováci jsou méně konzervativní. Velmi rychle zavedli například Open Stack, Open Shift a další technologie.

Myslím, že je to způsobeno ekonomickou situací. Slovensko na tom v tomto ohledu bylo hůře než Česká republika a tamní firmy hledaly řešení, která jim pomohu s byznysem a zároveň nebudou stát jmění. Panuje tam silnější tlak na snižování nákladů.

IB: Stejný princip je vidět i v rámci celé Evropy. Největší růst ve veřejném sektoru jsme zaznamenali například ve Španělsku.

ChR: Ale i v Itálii nebo ve Spojeném království. Evropská unie chce dokonce zavést pravidlo, že veřejné sektory členských států musí před pořízení proprietárního softwaru zvážit zavedení open-source řešení. Open-source tudíž nelze ignorovat.

Jaké hlavní novinky přináší nedávno uvedený Red Hat Entreprise Linux 7?

ChR: Já jsem dříve pracoval ve společnostech zaměřených na IT bezpečnost. Z mého pohledu je proto u RHEL 7 nejzásadnější právě bezpečnost, která zde dosahuje armádních parametrů. Open-source je obecně nejbezpečnější software, a to z toho prostého důvodu, že je otevřený. Kód vidí velké množství lidí a nic se v něm neschová.

V prezentaci zazněla zmínka o verzi RHEL 7, která byla vyvinuta pro americké tajné služby...

IB: To bych ráda upřesnila. Každá instance našeho operačního systému již nativně obsahuje podporu Security-Enhanced Linux, což je, stejně jako každý open-source projekt, výsledek komunitní spolupráce, zde konkrétně vedené Red Hatem ve spolupráci s americkou NSA, ale také se CIA nebo FBI. Nejde tedy o vývoj softwaru pro vládní agentury, ale spolu s vládními agenturami. Využívat jej však může každý z našich zákazníků.

Pokračujte na další straně: V žádné firmě se výzkum nevyrovná síle komunity>>

Úvodní foto: Red Hat

Komentáře