Výdejny zásilek využívají lidé z vesnic i měst, rozdíly v preferencích leží jinde (GLS)

Průzkum přepravce GLS ukázal, že obliba výdejen zásilek z e-shopů nezávisí na místě bydliště příjemce, nýbrž na jeho věku a vzdělání.

Výdejny zásilek využívají lidé z vesnic i měst, rozdíly v preferencích leží jinde (GLS)Přepravce GLS zveřejnil výsledky průzkumu, který se zaměřil na oblibu výdejních míst pro přebírání zásilek z e-shopů. Odpovědi více než 1 000 respondentů ukázaly, že zájem o výdejny roste – zásilku si v nich přebírá o 23 % více Čechů než před rokem.

Průzkum ukázal, že v zájmu o výdejní místa prakticky neexistuje rozdíl mezi lidmi z měst a z venkova, resp. se pohybuje se pouze v řádu jednotek procentních bodů. GLS chce na toho zjištění reagovat budováním poboček v sídlech všech velikostí.

Důvodem je podle GLS relativně vysoká mobilita obyvatel menších obcí, kteří dojíždějí za školou nebo za prací do nedalekých měst. V takovém případě už pak není příliš velký problém se cestou zastavit pro balíček.

Rozhoduje věk a vzdělání

Rozdíly v preferencích tu však přesto jsou, jen leží jinde. Využívání výdejních míst se podle studie liší především s věkem příjemců. Zatímco ve věkové skupině 27 až 35 let je využívá 25 % dotázaných, u respondentů ve věku 45 až 53 je to jen 11,4 % a u lidí ve věku 54 až 65 dokonce jen 8,7 %.

Obliba je rozdílná i v závislosti na získaném vzdělání. Zatímco z vysokoškolsky vzdělaných respondentů využívá výdejní místa 26,3 %, z vyučených respondentů je to pouze 7 %. E-shopy by tedy neměly při sestavování nabídky dopravy řešit bydliště své cílové skupiny, nýbrž její demografické složení.

Zdroj: GLS

Úvodní foto: GLS

Komentáře