Vánoční sezóna vrcholí, e-shopy čeká zátěžová zkouška a rekordní obraty (APEK)

Asociace pro elektronickou komerci nepochybuje o tom, že letošní vánoční sezóna bude opět rekordní. Češi by měli v e-shopech nechat přes 38 miliard korun, přičemž největší nápor je očekáván na tento týden.

Vánoční sezóna vrcholí, e-shopy čeká zátěžová zkouška a rekordní obraty (APEK)Do Štědrého dne zbývají necelé dva týdny a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) očekává vrchol objednávek vánočních dárků na internetu. Během současného týdne by mohl obrat e-shopů přesáhnout 4 miliardy korun, přičemž za samotné pondělí 11. 12. 2017 mohly pokořit miliarovou hranici. Celkový obrat e-shopů za vánoční sezónu má překonat 38 miliard korun.

Vánoční nákupy tento týden vyvrcholí. Většina Čechů má již o dárcích jasnou představu a k dispozici prosincovou výplatu. Štědrý den se nezadržitelně blíží a tak není dále na co čekat. Pondělí je pak mezi zákazníky tradičně nejpopulárnější den pro vytvoření objednávek,“ uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Nejtěžší a nejlepší týden v roce

APEK uvádí, že podle jejího nedávného průzkumu chce 82 % české internetové populace letos v e-shopech nakoupit alespoň část vánočních dárků. Bezmála třetina (32 %) respondentů přitom uvedla, že většinu objednávek provede během současného týdnu. E-shopy i dopravce tak podle APEK čeká zatěžkávací zkouška, na kterou se dlouhodobě připravoval.

Celkem 51 % respondentů uvedlo, že hlavní výhody e-shopů vidí v úspoře času, nákupu bez front a pohodlném dodání oproti nákupu v kamenných prodejnách. Výhodnější ceny jako hlavní motivaci pro objednání dárků z e-shopu uvedlo 24 % zákazníků a 12 % pak shodně zmínilo širokou nabídku zboží a možnost snadného srovnání nabídky.

Pokud jde o dopravu, mezi respondenty podle APEK roste obliba osobního odběru. Celkem 27 % respondentů uvedlo jako svůj nejoblíbenější způsob dodání vánočních balíků doručení na externí výdejní místo. Dalších 14 % pak preferuje osobní odběr přímo na pobočce či výdejně internetového obchodu.

Je jisté, že česká e-commerce letos opět překoná rekordy v obratech oproti předchozím rokům... V současné chvíli víme, že mezi provozovateli internetových obchodů vládne aktuálně spokojenost a pozitivní očekávání,“ uzavřel Jan Vetyška.

Zdroj: APEK
Úvodní foto: © jamdesign - Fotolia.com

Komentáře