GfK: Téměř 90 % Slováků platí kartou, 80 % z nich ji používá i na drobné nákupy

Průzkum realizovaný koncem roku 2016 pro společnost MasterCard ukázal, že bezhotovostní platby se pro Slováky staly samozřejmostí. Oproti předchozímu roku navíc výrazně stoupl podíl majitelů bezkontaktních karet.

GfK: Téměř 90 % Slováků platí kartou, 80 % z nich ji používá i na drobné nákupyPrůzkum agentury GfK pro společnost MarterCard ukázal, že pro Slováky se stalo samozřejmostí platit v obchodech kartou. Bezhotovostní nákupy provádělo koncem roku 2016 téměř 90 % respondentů, 68 % z nich pak platilo bezkontaktně.

Používání bezkontaktních karet se na Slovensku zvýšilo o 20 procentních bodů oproti roku 2015, zatímco starší typ karty bez možnosti bezkontaktní platby má již pouze pětina nakupujících.

Slováků, kteří platební kartu nevyužívají, bylo v rámci respondentů pouze 15 %, přičemž 7 % ji vůbec nevlastnilo. Nejčastěji uváděným důvodem bylo, že tito nakupující necítí potřebu platit kartou a považují za přirozené používat hotovost.

Bezkontaktní kartu nejčastěji používají vzdělaní respondenti z velkých slovenských měst (Bratislava, Košice, Žilina). Mezi těmi, kteří kartu nepoužívají, byla naopak velký počet mladých lidí, kteří zatím nedisponují vlastními prostředky, a obyvatel menších obcí.

Průzkum dále ukázal, že zatímco dříve Slováci platili kartou převážně za velké nákupy, v poslední době hradí bezhotovostně i drobnější částky. Čtyři z pěti respondentů platí kartou bez ohledu na velikost nákupu. Pouze za velké nákupy nad 50 eur platí kartou jen 9 % respondentů.

Průzkum realizovala společnost GfK v říjnu/novembri 2016 na reprezentativním vzorku 1 500 respondentů.

Zdroj: MasterCard

Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com

Komentáře