APEK: Česká elektronická komerce má jeden z nejvyšších podílů v Evropě

Obrat tuzemských e-shopů tvořil v roce 2016 9,5 % veškerého maloobchodu a letos by měl překonat 10% hranici. V Evropě jsou pouze čtyři státy, kde má elektronická komerce vyšší podíl.

APEK: Česká elektronická komerce má jeden z nejvyšších podílů v EvropěPodle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) dosáhl celkový obrat českých e-shopů za rok 2016 částky 98 miliard korun. Podíl elektronické komerce v rámci celého českého maloobchodu díky tomu dosáhl 9,5 % a rozhodně by se neměl zastavit.

„Internetové obchody a jejich služby jsou u nás na špičkové úrovni. Navíc nabízejí stále širší sortiment. Již v roce 2017 by měly obraty e-shopů dosahovat k 115 miliardám korun a tím zřejmě překonají hranici 10% podílu na českém maloobchodě,“ uvedl ředitel APEK Jan Vetyška.

Pátí v Evropě

APEK zároveň ve spolupráci s asociací Ecommerce Europe zjišťovala, jak jsme na tom ve srovnání s jinými evropskými státy. Ukázalo se, že velmi dobře. Česká republika je z hlediska podílu e-shopů v rámci celkového maloobchodu na pátém místě.

Vůbec nejlépe si v tomto směru vede Dánsko, ve kterém podíl elektronické komerce dosahuje výjimečných 24 %. To je dáno relativně nízkou populací a tím, že prakticky každý dospělý Dán je uživatelem internetu.

Elektronická komerce dále hraje významnou roli ve Velké Británii, kde se podílí na maloobchodních tržbách ze 20,9 %. S poměrně velkým odstupem pak následuje Německo, kde internetoví prodejci dosáhli podílu ve výši 11,2 %.

Na čtvrtém místě se nachází Island, kde podíl e-shopů dosahuje 10,2 %, a pak už následuje Česká republika se svými 9,5 %. Nejmenších podílů e-shopy naopak dosahují v Bulharsku (1,3 %), Itálii (2,6 %) a Maďarsku (2,7 %).

Zdroj: APEK

Úvodní foto: (c) Jakub Jirsák - Fotolia.com

Komentáře