S Avnetem na Common 2014: Setkání v duchu IBM Power8, ukládání dat i programování

Členové sdružení Common a příznivci technologií IBM Power se spolu se společnosti Avnet setkali na jižní Moravě, aby načerpali nové informace a zkušenosti z trhu.

S Avnetem na Common 2014: Setkání v duchu IBM Power8, ukládání dat i programování
Organizaci Common 2014 zastřešil přední distributor IBM, společnost Avnet.

Česko-slovenská konference Common proběhla ve dnech 8.-10. 6. v atraktivním prostředí hotelu Kurdějov v srdci vinorodé jižní Moravy. Akci spolupořádala společnost Avnet, která je nejvýznamnějším distributorem IBM na českém trhu, což umožnilo rozšířit záběr konference i mimo její tradiční náplň.

Základním tématem setkání letos bylo podle očekávání oznámení procesoru Power8 a na něj navazujících systémů. Kromě výkonných procesorů byla velká pozornost věnována komplexní nabídce hardwaru i softwaru IBM, novinkám z oblasti ukládání dat, nejmodernějším způsobům programování a na své si přišla i velmi dynamicky rostoucí komunita Power Linux.

Nedílnou součástí programu byly také informace o praktickém využití všech těchto novinek ve firemním prostředí.

Nedělní workshopy a akustické duo

Po příjezdu účastníků bylo nedělní odpoledne věnováno odborným workshopům. Lukáš Jelínek (Aiken) a Evžen Kučera (Aegis) ukázali, co obnáší přechod na Linux, provedli účastníky instalací a prezentací prostředí a standardních aplikací a postupů, které uživatelé potřebují znát.

Aleš Petr (IBM ČR) poté vedl workshop pro vývojáře web aplikací, kteří si chtějí vyzkoušet bezplatný aplikační server WebSphere Liberty profile. Po představení včetně možností provozu na jednotlivých platformách (System i, Windows, Unix, Linux, z/OS) provedl instalaci WAS Liberty na Windows 7 a nakonfiguroval a spustil aplikaci. Účastníci s vlastním PC měli možnost si WAS Liberty profile otestovat.

Po workshopech vystoupilo pražské hudební duo Method of Touch, které zahrálo na kytaru a zazpívalo skladby od různých interpretů ve vlastní úpravě.

Pondělí ve znamení Power8

Pondělní přednášky zahájil Miroslav Iwachow (IBM) s představením současného stavu a budoucího vývoje platformy PowerPondělní přednášky zahájil Miroslav Iwachow (IBM) s představením současného stavu a budoucího vývoje platformy Power. Díky zpřístupnění licencí ze strany IBM vzniklo loni sdružení OpenPower Foundation, jejímiž členy jsou významní IT hráči, kteří připravují na Power8 vlastní systémy jako alternativy k dominantní platformě x86.

Běhěm této a následujících přednášek byli účastníci seznámeni s novinkami jako je CAPI, OpenStack, PowerKVM, IBM ScaleOut a optimalizací platformy pro cloud, velká data a analytiku či mobilní aplikace.

Do technických vlastností procesorů a serverů Power8 se následně více ponořil Milan Král (IBM). Zmínil novou výrobní technologii, L4 cache nebo sběrnici PCIe 3. generace. Navázal detailním představení nových IBM ScaleOut serverů, které jsou na procesorech Power8 postaveny. Nabídl také výkonová srovnání a zdůraznil důležitost výkonu virtualizace. Ve srovnání s VMwarem nebo OracleVM si PowerVM vedlo v testech podstatně lépe při zatížení různými virtualizačními úkoly, uvedl Milan Král.

Miroslav Iwachow odpoledne ukázal také konkrétní možnosti konfigurací nových modelů serverů s Power8 – dvousocketové 2U systémy (S822 a S822L s Linuxem, nepodporují IBM i) a jedno a dvousocketové 4U systémy (S814 a S824), které podporují IBM i 7.1 a 7.2.

Např. Power S814 může být osazen procesory s 6 až 8 jádry, až 512 GB cache, 7 PCIe sloty, quad 1GB ethernetem a disky v 12 SFF bays (split backplane 6+6) nebo 18 disky v SFF bays. Jako hypoervizor je použit PowerVM a z OS je na výběr AIX, IBM i nebo Linux. Upozornil také, že na Power8 lze nastavit „turbo“ mód – ruční zvýšení taktovací frekvence, který je však náročnější na chlazení.

Poté přišly na řadu novinky IBM i 7.2, který nabídne nové funkce DB2 pro lepší zabezpečení dat, lepší možnosti správy, funkce vysoké dostupnosti, další možnosti konfigurace I/O s novou virtualizací, systémy pro zálohování a obnovu po havárii a další.

Virtualizovaným úložným systémům IBM FlashSystem se věnoval Rudolf Hruška. PVirtualizovaným úložným systémům IBM FlashSystem se věnoval Rudolf Hruška. Představil IBM FlashSystem 840 – 2U zařízení s 12 flash moduly (nejde přímo o SSD disky) a max. kapacitou 40 TB při RAID 5. Upozornil také na důležitost datové ekonomiky – lépe využijte ukládání (virtualizace, automatizovaný tearing, tenký provisioning), umisťujte data na správné místo (díky reportingu a předpovídání) a neukládejte tolik dat (deduplikace a komprese dat). Toho lze dosáhnout vyšším využitím softwarových nástrojů – softwarově definovaného úložiště.

V rámci prezentace zmínil také např. IBM Storwize V7000 Gen2 (vybavený softwarem SVC) s dvojnásobně výkonnějším HW než u předchozí generace. Škálovatelný je až do 4 PB, 64 jader, 12 Gbps SAS, 64 FC portů a cache 512 GB.

Nové možnosti správy a monitoringu serverů Power včetně nového uživatelského prostředí HMC představil Martin Nemeček (IBM SK). Ukázal nástroj PowerVP pro sledování výkonu, prostředí PowerVC pro správu virtuálních oddílů a pozval účastníky na web s novinkami o platformě Power8 - PowerClub SK.

Níže pokračujte na další stranu reportáže.

Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře