Reportáž: System x Univerzita připravila partnery na prodej nových serverů IBM

Společnost IBM se svými VAD distributory, firmami Avnet a DNS, připravila dvě setkání, která seznámila partnery s novinkami v serverech System x včetně změn spojených s přechodem pod Lenovo.

Reportáž: System x Univerzita připravila partnery na prodej nových serverů IBM
Finanční služby

Petra Peštálová představila partnerům možnosti financování od IBM. Financovat lze hardware, software, IT služby a celé projekty. Mezi dostupné finanční produkty IBM patří leasing (využíváno hlavně u outsourcingu), úvěr (např. u zákazníků s již vystavenou fakturou) a odloženou splatnost.

Petra Peštálová, IBMPro hardware můžete nabídnout operativní leasing, kdy klient za tři roky zaplatí v průměru 97 % z nákupní ceny. Poté se může rozhodnout, zda zařízení odkoupí anebo jej přenechá IBM, které jej bezpečně zlikviduje. Zákazník tím může jednorázovou investici vyměnit za pravidelné splátky bez navýšení (a tím lepší likviditu) a partner získává dlouhodobější kontakt s klientem (a 1-2 % z dohodnuté částky).

Konfigurátory a znalostní databáze

Jakub Venc, x86 sales specialist v IBM, ukázal on-line a offline nástroje pro konfiguraci serverů. Nejčastěji používaným konfigurátorem je Standalone Solution Configuration Tool (SSCT), který kontroluje všechny kroky a nenechá partnera udělat chybu v osazených komponentech.

Jakub Venc, IBMPro vyšší řešení (např. konfiguraci clusterů) je určen x-config. Webový konfigurátor CTO umožňuje „osekávat“ konfiguraci o jednotlivé komponenty. Pro přesný výpočet energetické spotřeby pak slouží Power Configurator.

Poté Jakub Venc představil Redbooky – kompletní znalostní databázi o produktech a jejich instalacích. Způsob poskytovaných informací by podle Vence měl zůstat i po převodu pod Lenovo, i když zřejmě pod jiným brandem a webem.

Nové Xeony, srdce x 86 serverů

František Fait, enterprise technology specialist ve společnosti Intel, shrnul hlavní inovace v procesorech Intel Xeon E5-2600 v3.  Jako u každé nové generace došlo ke zvýšení výkonu na watt a zlepšily se možnosti využití serverů.

František Fait, IntelNově lze dvousocketový server osadit až 18 jádry (36 vlákny), mezipaměť se zvětšila na 45 MB, max. rychlost pamětí se zvýšila až na 2 133 MHz a rychlost QPI se zvětšila až na 9,6 BT/s. Nová verze instrukční sady AVX 2.0 pak dovoluje teoreticky 70% navýšení výkonu.

František Fait zdůraznil také SSD disky Intel s podporou PCIe, která má v porovnání se SATA řadičem poskytnout dvakrát lepší latenci. Intel u nové generace myslel také na další zvýšení bezpečnosti přes Trusted Execution Technology, která kontroluje postupně jednotlivé vrstvy při zavádění systému.

Nová generace serverů M5

Po obědě na technickou přednášku Intelu navázal Ondřej Lorenc, System x CTS v IBM, který partnery seznámil s novinkami ve volume a high-end portfoliu M5 a X6. Kompletní portfolio se všemi novými procesory Intel bude IBM (později Lenovo) postupně uvádět do konce ledna.

Vzhledem ke stejné platformě není mezi jednotlivými výrobci nových serverů ve výkonu zásadnější rozdíl, přiznal Lorenc. IBM však díky termálnímu designu serverů dovoluje používat vlastní TruDDR4 paměti, které dokážou běžet na vyšší frekvenci, než udává specifikace Intelu. Až tři DIMM na kanál mohou běžet bez poklesu frekvence na 2 133 MHz.

Nejflexibilnější je podle Lorence řada x3650 M5. K dispozici jsou varianty simple swap a hot swap s výměnným i disky zepředu a dále kapacitně nejvytěžitelnější modely s vysokou hustotou úložiště. V podstatě totožný server, ale v 1U provedení je x3550, který je logicky méně rozšiřitelný než x3650.

Jakub Venc poté udělal průřez integrovanými systémy PureSystem, high-density a HPC systémy IBM. Pro střední segment klientů může být zajímavý např. Flex System x240 M5. Poté účastníky seznámil se síťovými produkty a hlavními trendy (SDN, konvergence LAN a SAN a další).

Pokračujte níže na další stránku.

Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře