Reportáž: Konference Compos Distribution přivezla novinky Supermicro do Prahy

Druhý ročník konference zaměřené primárně na servery Supermicro uspořádala společnost Compos Distribution, autorizovaný distributor značky pro ČR, v pražském hotelu Step.

Reportáž: Konference Compos Distribution přivezla novinky Supermicro do PrahyPo loňském prvním úspěšném konání odborné konference připravil Compos Distribution její druhý ročník. Účastníky jménem společnosti přivítal její jednatel Jan Vostatek.

Jan Vostatek, Compos DistributionProhlásil, že cílem firmy je stát se jedničkou na trhu v serverech Supermicro, které má Compos v autorizované distribuci od loňského roku.

Před měsícem se uskutečnila evropská konference Supermicro. Karel Štambera nejzajímavější oznámení přinesl účastníkům do Prahy. Nejprve shrnul hlavní produktové řady od 1U a 2U serverů, přes husté TwinPro servery pro hyperkonvergované aplikace, po SuperBlade servery, MicroBlade a MicroCloud.

Představil hot-swap NVMe řešení v serverech a storagích Supermicro. Například ve 2U řešení Simply Double může být až 48 disků, které lze „za běhu“ vyměňovat.

V all-flash polích Karel Štambera vyzdvihl 2U storage SSG-2028R-NR48N, do které se vejde 48 hot-swap 2,5‘‘ NVMe disků, přičemž dosahuje až 4 tisíce IOPS při náhodném čtení. V nabídce jsou i menší pole pro dvacet čtyři nebo deset disků. Štambera upozornil, že NVMe řešení dokáže být až šestkrát rychlejší v porovnání s SSD připojenými přes běžný řadič.

Další novinkou je čtyř nodový server BigTwin ve výšce 2U s kapacitou 24 NVMe disků a dvěma procesory Intel Xeon E5-2600.

Nové servery jsou postavené s podporou tzv. SIOM – platformy, která umožňuje díky univerzálním slotům vyměňovat síťové moduly podle aktuálních požadavků na rychlost. Abyste mohli vyzkoušet, který síťový modul je pro požadavky zákazníka vhodný, Compos Distribution se domlouvá s Intelem na možnosti moduly zapůjčit pro testování.

Karel Štambera, Compos DistributionV řešeních používajících GPU pro „deep learning“ (strojové učení, aplikace umělé inteligence, náročné matematické výpočty a analýzy dat obecně) Supermicro uvedlo např. SYS-1028GQ-TXR/TXRT. Server podporuje až čtyři moduly Nvidia Pascal a až 80 Gb/s GPU-GPU NVLink, přitom se podle Karla Štambery zvládá bez problémů uchladit. V nabídce jsou i větší boxy a také řešení pro procesory Intel Xeon Phi. V obou případech platí, že lze nyní mnohem více škálovat, a to až na osm procesorů v jednom šasi. V nabídce je ale i malé jednopaticové řešení pro Xeon Phi v provedení tower.

V UltraServerech, které mají ambici být „nejuniverzálnějšími“ servery na trhu, nabízí Supermicro řady standard, hybrid s tradičními i SSD disky a pak all-flash NVMe verze. Servery podporují až 160W na procesory a přestože mají 90 % komponent integrovaných (a redundantní zdroje i chlazení), nabízejí volné sloty pro rozšíření konektivity a další moduly typu GPU, řadičů apod. To vše umožní i ve formátu 1U.

Karel Štambera, Compos Distribution, na výstavce SupermicroU TwinPro provedení (dva servery na 1U) je hlavní novinkou větší rozšíření RAM – až šestnáct slotů. Integrované SAS řadiče pak dovolují připojit do volného slotu další kartu podle potřeb.

Kromě storage se poté Karel Štambera věnoval řadám standardních bladových serverů a MicroBlade serverů, které mají dvě řady serverů nad sebou. Lze přitom kombinovat různé konfigurace bladů.

Na výstavce si mohli účastníci během dne o přestávkách prohlédnout dva živé servery Supermicro, osazené LSI/Avago řadiči a tím nejrychlejším, co dnes můžete v discích nabídnout - MVMe PCI-E SSD. V reálu si tak bylo možné vyzkoušet, že připojené SSD může být i rychlejší než cache na řadiči.

Výstavka Compos Distribution

Karel Štambera se věnoval také SSD diskům Intel pro datacentra. Kromě srovnání technologií účastníky upozornil na jejich výdrž v porovnání s desktopovými modely. S tím souvisí i záruka, která se odvíjí jednak od počtu let a jednak závisí na celkovém množství zapsaných dat na SSD. Zjednodušeně lze říct, že u datacentrových modelů Intel garantuje jeden přepis celé kapacity disku denně u základní řady.

Po přestávce Jan Hájek přednesl hlavní novinky ve Windows Server 2016. Přiblížil změny v licencování z licence per procesor na per jádro. WS doznal vylepšení v oblasti ochrany (šifrování vč. virtuálních strojů, zabudovaný Windows Defender atd.), lepší produktivity a efektivity IT (zvýšení dostupnosti a ochrany proti výpadku, vylepšení vzdáleného desktopu atd.) a připravenosti na cloudové prostředí.

Pavel ZmitkoWD shrnul zaměření společnosti na rostoucí segmenty - disky navržené pro NAS, pro kamerové systémy a datacentra. S akvizicí Sandisku můžeme od WD očekávat uvedení SSD. V enterprise discích řady Gold přichází třetí generace disků s heliem a díky tomu o 18% vyšším sekvenčním výkonem a 30% zlepšením rychlosti náhodného zápisu.

Za APC by Schneider Electric vystoupil Pavel Blahut, aby představil řešení pro serverovny a datacentra. Ukázal UPS pro použití v budovách, nemodulární UPS pro nekritické nasazení a nejvyšší řadu škálovatelných UPS (Symmetra). Upozornil na nové řady Galaxy VM a VX, které umožňují napájení s efektivitou až 99 %. Nově k nim APC dodává Li-ion baterie, které jsou sice dvakrát dražší než olověné baterie, ale mají 2-3x delší životnost, o 70 % nižší váhu a zvládnou 10x více cyklů. TCO na deset let přináší o 10-40 % vyšší úspory, uvedl Blahut.

Petr Baudyš, APC

 

Zdroj: ChannelWorld

 
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře