Report ze setkání divize Software, DNS: Od licencí, přes cloud po internet věcí

Zapomeňte na prezentace, důležité jsou osobní kontakty. Tak by se dalo nadneseně shrnout další partnerské setkání divize Software společnosti DNS. I když o přednášky nebyla nouze.

Report ze setkání divize Software, DNS: Od licencí, přes cloud po internet věcíPokud by se snad někdo domníval, že důvodem setkání divize Software společnosti DNS v hotelu Fara Rančířov bylo školení partnerů, je vedle. Šéf divize Luboš Výrostek na začátku připomenul důvodem je hlavně, že „Vráťa Břeněk z VMwaru slaví narození syna Maxe“.

Luboš Výrostek, DNSNe, teď vážně. Odpolední akce nebyla zdaleka jen o informacích, ale o tom, aby se klíčoví lidé v byznysu měli možnost potkat a navázat kontakty. I proto Luboš Výrostek připomenul, že „99 % veškerého byznysu je o komunikaci“ a vyzval účastníky, ať se toho drží.

Změny v licencování Windows Server

Kristýna Miškovská z DNS mluvila o zásadní změně v licencování Windows Server 2016, který přijde na trh ve 3. čtvrtletí. Nadále budou v nabídce dvě hlavní edice Standard a Datacenter, ale přibydou nové funkcionality:

Nano Server – osekaná instalace bez GUI určená pro virtuální prostředí, nebo kontejnery Windows a Hyper-V pro virtuální aplikace pro jejich snadné přesouvání mezi různými (cloudovými) prostředími. Edice Datacenter bude navíc obsahovat např. stíněné virtuální stroje.

Kristýna Mišková z DNSLicencování na procesor se mění na licence pro každé fyzické jádro procesoru. Na každé CPU musí zákazník koupit minimálně osm licencí, na každý server pak minimálně 16 licencí. Licence jsou vždy po dvou a nikdy se nepřiřazují virtuálnímu jádru. Vždy je také nutná CAL licence pro uživatele/zařízení, přičemž CAL vyšší edice umožní přístup k Win Server starší verze, ne naopak, upozorňuje Miškovská.

Ukázala také, že až do osmi jader na CPU je cena licence WS 2016 téměř stejná jako u WS 2012R2. Od deseti jader na CPU je však cena vyšší.  Od 14 jader na procesor se tak vyplatí nákup starší verze OEM WS 2012R2 a dokoupení samostatné Software Assurance.

Kristýna Miškovská zmínila také výhody multilicence proti OEM – multilicence je přenositelná (po 90. dnech), umožňuje hromadné nasazení, podporu zajišťuje Microsoft (proti HW vendorovi) a dovoluje dokoupit External Connector.

Jak na VMware

Vratislav Břeněk, VMwarePo ní vystoupil Vratislav Břeněk, který ukázal, jak uchopit byznys s VMwarem. S přítomnými partnery se shodl, že jejich nejpalčivějšími otázkami jsou: Jaký problém „to“ vyřeší u mého zákazníka a kolik na „tom“ vydělám.

Z pohledu partnerských výhod VMwaru zdůraznil obrovskou instalovanou bázi vSphere a postupný rozvoj společnosti do dalších tří směrů:

  • End User Computing (Airwatch) – doručení pracovního prostředí na jakékoliv zařízení.
  • Softwarově definované sítě (NSX – v ČR jednotky potenciálních zákazníků)
  • Softwarově definovaná datacentra (např. vSAN – virtuální SAN, kterou lze rozběhnout na jakémkoliv fyzickém serveru)

Vratislav Břeněk přiznal, že na vSphere vydělávají partneři čím dál méně, ale na ostatních třech zmíněných oblastech mají reselleři podstatně vyšší zpětné rabaty, za předpokladu, že disponují adekvátními kompetencemi.

SAM jako příležitost

Helena Kováčiková Microsoftu si posvítila na Software Asset Management (SAM) a zajištění shody s předpisy. Službu SAM poskytují certifikovaní partneři Microsoftu. Ten může na zakázce poskytnout finanční podporu či pomoc při dohledání licencí.

Helena Kováčiková z MicrosoftuVysvětlila také rozdíl mezi SAM a auditem, který je povinný, zajišťuje jej auditorská společnost a jde mimo lokální kompetence Microsoftu či partnera. Varovala, že pokud je nesprávně licencováno více než 5 % licencí, zaplatí zákazník za vyrovnání výrazně více a navíc platí navíc poplatek za audit. SAM lze udělat on-site (zejména pro korporátní zákazníky) nebo online (pro SMB zákazníky).

Na podporu osvěty Microsoft aktuálně Microsoft dělá kampaň mezi 11 000 SMB zákazníky, informující o nesprávném licencování.

Helena Kováčiková vypíchla také oblast firem, které mají licencování řízené přes matku v zahraničí a obávají se, že nemají licence správně zakoupené. To je podle Kováčikové příležitost pro partnery udělat SAM s lokálním zastoupením.

Další směry DNS Software

Jakub Zítka přednesl, kam dále divize Software rozšiřuje svůj záběr. Jde o menší výrobce, kteří velkým hráčům konkurují cenou, možnostmi nasazení, nebo jednoduše zajímavostí řešení v dané oblasti.

Jakub Zítka, DNSPředstavil systém Advanta pro projektový management. Je to webová aplikace pro projektové týmy umožňující správu projektového portfolia, vysokou přizpůsobitelnost různým metodikám a reportování včetně tvorby dashboardů. Podporuje také výměnu dat včetně verzování a umožňuje komunikaci ve stylu sociálních sítí.

Podle Jakuba Zítky Advantu využijí obce pro řízení strategických plánů, řízení čerpání dotačních titulů, projektové kanceláře, výrobní či stavební společnosti a telekomunikační firmy.

Pro přípravu finančních plánů a reportování pak nabízí DNS řešení Targetty. Pro digitalizaci a vytěžování dokumentů má v portfoliu GScan.

Co se hodí do cloudu

Společnosti G2 server, která pomáhá DNS převádět on-premise software do cloudových služeb, představil její výkonný ředitel Vladimír Kvaš. Tento provider si pronajímá devět datacenter, působí na českém, slovenském, polském a britském trhu a má přes 3 000 zákazníků.

Vladimír Kvaš, G2 serverKvaš zaujal větou „cloud je ideální partnerské řešení“ a vysvětlil, že G2 server spolu s DNS vždy nastavuje spolupráci pro partnerský byznys. Pokud je potřeba k zákazníkovi vyslat presales konzultanty, nebo poskytnout další podporu, G2 ji dodá v barvách partnera nebo DNS.

Cloud neznamená, že když někam prodáváte on-premise, G2 přijde a řekne: „nedělejte to“, vysvětlil Kvaš a dodal: „ My vám jako cloud provider pomůžeme pokrýt situace, kdy on-premise řešení zvolit nejde,“ a jako příklad uvedl nedostatek finančních prostředků na druhou lokalitu disaster recovery.

A co otázka, co se hodí do cloudu? „Hodí se tam všechno,“ odpovídá Vladimír Kvaš, ale dodává, že je nutné porovnat kapitálové investice na HW/SW a provozní náklady cloudu na zhruba pět let (běžná doba obnovy IT v ČR) a zvážit, jestli přesun do cloudu zákazníkovi přinese úsporu, vyšší spolehlivost nebo pružnost.

IoT pro resellery

Štěpán BechynskýMicrosoftu odkryl buzzword internetu věcí a ukázal partnerům, jak mohou začít na IoT vydělávat.

Hlavní myšlenka IoT je podle Bechynského „posbírat data, která se vždycky někde nacházela, přenést je do cloudu a tam nad nimi strojovým učením hledat anomálie“ nebo jiné pro organizaci zajímavé informace.

Pokud přemýšlíte, kde pro internet věcí hledat zákazníky, Štěpán Bechynský dává několik tipů: Zákazníkem může být například facility management nebo jakákoliv správa budov, která používá zaměstnance pro řešení rutinních úloh (např. kontroly čehokoliv v budovách).

Výrobní podniky, které stále více hlídají provozní náklady, pak skrze senzory mohou hlídat spotřebu energií na každém stroji a zařízení v reálném čase. Připojením senzorů lze na vzniklé změny reagovat v okamžiku, kdy se nastanou, a ušetřit tak provozní náklady, nebo výdaje na možné škody, dodal Bechynský.

Pavel KučeraArrow ECS závěrem představil řešení Veeam pro vysokou dostupnost virtuálních prostředí (VMware a Hyper-V) a pro monitoring, reporting a plánování kapacity. Licence jsou vztažena vždy na fyzická CPU.

Upozornil na Veeam Explorer, který dokáže vyhledat a vytáhnout off-line jakýkoliv soubor (a DB, e-mail…) ze zálohy bez potřeby spustit samotný virtuální stroj.

Po skončení přednášet mohli partneři pokračovat v byznysových i nebyznysových diskuzích v sauně či vířivce wellness centra, nebo na večeři formou rautu.

Zdroj: ChannelWorld
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře