Open Source Summit 2017: Připravte se na sdílení dat podobně jako u zdrojového kódu

CDLA licence pro sdílení dat, streamingová platforma pro velká data a jedenáctiletý hacker – takto začala konference Open Source Summit 2017 v Praze.

Open Source Summit 2017: Připravte se na sdílení dat podobně jako u zdrojového kóduV hlavním konferenčním sále hotelu Hilton v Praze na Florenci přivítal zájemce z řad open-sourcové komunity Jim Zemlin, executive director pořádající neziskové organizace Linux Foundation.

Téměř pětidenní summit letos kromě nabitého programu obsáhl také obědové setkání pouze pro ženy působící v open-source, speed mentoring a možnosti ucházet se o práci u některých z partnerských společností akce.

Jim Zemlin, executive director, Linux FoundationJim Zemlin zahájil konferenci oznámením novinky, která reflektuje jeden z posledních všeobecně známých trendů – velkých dat a strojového učení. Linux Foundation uvádí licenční framework, který má pomoci sdílet velká data jako s open-source kód.

Zhruba rok Linux Foundation pracuje s dalšími organizacemi na tzv. Community Data License Agreement (CDLA) pro otevřené sdílení dat. Cílem CDLA licencí je pomoci organizacím otevřít a sdílet velké množství dat, které mohou pohánět nové aplikace a služby.

Podle Zemlina poptávka po sdílení dat roste vlivem rozšiřování strojového učení, umělé inteligence, blockchainu a geolokačních technologií. Příkladem může být sdílení dat mezi výrobci automobilů a službami civilní infrastruktury, nebo integrace modelování klimatu s daty vládních agentur.

Linux zavádí dvě CDLA licence:

  • Pro sdílení – založená na formě „copyleft“, navržená, aby se příjemci podíleli na recipročním sdílení dat.
  • Liberální (permissive) – neklade další nároky na příjemce a přispěvatele, což je přístup podobný permisivním open-source licencím (Apache, BSD, nebo MIT).

Open-source Summit 2017

Messaging, Haddop a ETL v jednom?

Neha Narkhede, spoluzakladatelka a CTO společnosti Confluent se v navazující přednášce zaměřila na vzestup nové softwarové infrastruktury - streamingové platformy Apache Kafka. Použití platformy má podle ní poskytnout úplně nový přístup k řízení toku dat.

Infrastrukturní platforma, kterou organizace znají možná spíše jako systém pro messaging, dokáže podle Narkhede suplovat Hadoop, ETL a integrovat data z různých mikroslužeb a datových skladů, respektive je streamovat, ukládat a zpracovávat v reálném čase a globálním rozsahu.

Neha Narkhede, spoluzakladatelka a CTO společnosti Confluent Jako příklady využití Apache Kafka uvedla Neha Narkhede typicky internet věcí, nebo bankovnictví – odvětví, kterému může pomoci rozbít datová sila a jejich propojením umožnit třeba zpracování kreditních karet v reálném čase při potřebné bezpečnosti. O Apache Kafka mluví Neha Narkhede jako o „páteři“ nebo „integrační vrstvě“ a zdůrazňuje schopnost zpracování v reálném čase. Vlastní KSQL a tzv. streaming ETL (místo tradičního batch přístupu) jí umožňuje živý monitoring a analytiku.

Rolí Confluence je zpřístupnit tuto platformu společnostem a umožnit rychlé zavádění. I proto je k dispozici Confluent cloud, kde běží Apache Kafka jako služba s otevřenými API.

Hackování pro malé děti

Reuben Paul, CyberShaolinHlavním překvapením dopoledního programu prvního dne byl jedenáctiletý kyberbezpečnostní ambasador Reuben Paul a jeho přednáška Jak je hackování dětská hra. Nadaný Paul spoluzaložil neziskovou organizaci CyberShaolin, která učí děti i dospělé o kybernetických nebezpečích a možnostech ochrany.

Aktuálně se Paul soustředí hlavně na internet věcí, jenž podle něj postupně proniká napříč sedmi důležitými odvětvími včetně výroby, retailu či průmyslu. Vzhledem ke svému věku mezi jeho „případové ukázky“ patří např. hacknutí plyšového medvídka, ze kterého udělal „sledovacího robota“.

Na Open Source Summitu pak naživo předvedl hacknutí autíčka, které je řiditelné přes mobilní aplikaci (ta zároveń slouží pro hru propojující další autíčka). Postavením snifferu mezi autíčko a smartphone odchytil komunikaci po Bluetooth LE, jako rouge zařízení (RPI in the middle) pak použil Raspbery Pi. V rámci hry dokázal skrze skripty napsané v Pythonu ovládat (mimo aplikaci) jedno z autíček, zatímco pro ostatní autíčka ve hře bylo neviditelné.

Upozornil, že hrozba je podstatně větší než hackování hraček, jelikož obdobné technologie se podle něj dostanou i do průmyslového využití i ve smyslu skutečných aut, které může být obdobně možné nabourat.

Reuben Paul, CyberShaolin

Reuben Paul, CyberShaolin

Zdroj: ChannelWorld
Úvodní foto: Channelworld

Komentáře