Obrazem: Tradiční setkání Asbisu ukázalo partnerům novinky v oblasti serverů

Podzimní server meeting distributora Asbis CZ přivítal více než šedesát zástupců partnerů a také společností AMD, Asustor, Eaton, HGST, Infotrend, Intel, Kingston, Microsoft a Supermicro, které zde prezentovaly své novinky.

Obrazem: Tradiční setkání Asbisu ukázalo partnerům novinky v oblasti serverů
Distributor Asbis CZ uspořádal již tradiční podzimní technický seminář pro serverové zákazníky. Letošní setkání se konalo 11. 10. v prostorách konferenčního hotelu Luna v Koutech nedaleko Jihlavy a zavítalo na něj více než šedesát hostů z řad serverových integrátorů a příbuzných profesí.

Účastníky přivítal Pavel Šrůta, vedoucí divize VAD v Asbis CZ, který představil přítomný tým produktových manažerů. Své kolegy představil i Roman Špička, vedoucí obchodního týmu. Slova se poté chopila organizátorka celého setkání a vedoucí marketingového oddělení Lucia Germanová.

Hlavní novinka oproti předešlým ročníkům serverového meetingu spočívala ve větší interaktivitě prezentací a workshopů, kdy si jednotliví prezentující zvali diváci ke svým vystaveným produktům, případně předváděli zapojení technologií nebo řešení krizových scénářů.

Asbis na serverovém meetingu vystavil svůj technologický demonstrátor „DC in the Box“, na kterém předvádí funkce, parametry a obecně schopnosti významných značek ve svém portfoliu. Konfigurace zapojená během školení obsahovala 2 servery Intel a Supermicro, 2 disková pole Infortrend a napájení od Eatonu.

Intel nabídl nové technologie

Z hostů vystoupil Lukáš Vach, odborník na servery Intel, který představil novou 100gigabitovou technologii Omni-Path. Využití najde zejména u zákazníků vyžadující high-performance computing (HPC), kteří potřebují rychlou propustnost.

V druhé místnosti prezentoval produktový manažer Ján Medo další novinky v rámci serverových platforem, jako třeba Intel VROC (RAID pro NVMe disky integrovaný v poslední generaci serverových CPU) nebo různé možnosti využití technologie Intel Optane.

Jako další vystoupil Jan Hájek, který v prvním přednáškovém bloku představil a názorně ukázal, jak je jednoduché aktivovat a nasadit Office 365 u zákazníka, a to včetně synchronizace uživatelů přes Azure AD. Také předvedl vhodnost jednotlivých druhů migrace Office 365 v různých prostředích.

Ve druhém bloku se pak zaměřil na Windows Server 2016 a jeho vlastnost Hyper-converged cluster pomocí Storage Spaces Direct. Přímo při instalaci Windows Server 2016 předvedl, jak se při náhlém výpadku několika pevných disků zátěž rozkládá, a kdy díky správnému nastavení nemá tento výpadek vliv na instalaci.

Infotrend ukázal nová pole, Eaton simuloval výpadky

Za Infortrend hovořila nejprve Lucie Klaudová, jež představila novou generaci diskového pole řady EonStor DS tzv. “Gen2“, u níž v souladu s vývojem trhu dochází k přechodu na 12Gb rozhraní. Modely také nahradily klasickou baterii super capacitorem.

Praktické ukázky se ujal Peter Dubnický, jenž nejprve předvedl modularitu, univerzálnost a jednoduchost diskového pole Infortrend. Poté při praktické ukázce představil přehledné rozhraní zobrazující vytížení procesorů, zdraví disků, atd., a následně demonstroval postup typické konfigurace nasazení pro malý podnik.

Následoval workshop výrobce UPS Eaton, jehož se ujal Peter Augustin. Předvedl připojení virtuálních počítačů, které běžely na prostředí VMware, a následně ukázal, jak nastavit jejich korektní vypnutí při výpadku proudu a následné znovuzapnutí po jeho obnově.

Dále také předvedl nastavení a možnosti řízeného ePDU, kdy demonstroval situaci, v níž po překročení nastaveného maximálního limitu zatížení UPS byla automaticky na daném ePDU vypnuta jedna zásuvka a po poklesu zatížení UPS pod určitou hranici zase zapnuta.

HGST se pochlubilo čerstvými novinkami

Zahraniční hosty letos reprezentovali Marcin Paszko a Manfred Berger ze společnosti HGST. Druhý jmenovaný se zhostil prezentace, během níž se zaměřil na platformy, které HGST začal vyrábět teprve nedávno.

Prvním modelem je HGST JBOD 4U60 pro 60 hot-swap disků, jenž se dodává v kompletním balení s kolejnicemi a vodičem kabelů, a je k dostání v kapacitě až 600 TB. HGST však nedávno představil i platformu 4U60 G2, k níž se mohou připojit až 4 servery a vyrábí se s kapacitou až 720 TB.

Rovněž naznačil i uvedení další generace ve velice blízké době, která již bude kompletně ve vlastním designu HGST. Jako další představil allflash úložistě 2U24, které dosahuje až 4.7M IOPS, rychlost 23 GB/s s latencí pod

Za Supermicro opět hovořil produktový manažer Ján Medo, který představil kompletní portfolio systémů pro AMD Epyc a Intel Xeon Scalable. Zároveň předvedl i ukázku instalace procesorů, protože jak Intel, tak i AMD kompletně překopaly patice a oba procesory se již neinstalují přímo.

AMD přivezlo Epyc

AMD představilo sortiment profesionálních grafik. Zákazníci se dozvěděli nejen o nové řadě WX workstation karet pro grafické profesionály a designéry, ale také novinky na poli machine learning a umělé inteligence, pro které jsou určeny karty Instinct, poskytující nevídaný výpočetní výkon.

V poslední části prezentace věnované virtualizaci zazněla překvapivá informace o tom, že nejrozšířenější obchodní model je v tuto chvíli virtualizace OS Windows 10, kde vysoké grafické nároky systému přímo volají po sdílení grafického výkonu centrální karty do až 32 koncových stanic.

V druhé části prezentace si zákazníci měli možnost jako jedni z prvních vůbec v rámci ČR možnost „osahat“ nový procesor pro servery – AMD Epyc, a to včetně praktické ukázky výkonu v rámci CineBench.

Outdoorový program, sládek a sele

Po skončení odborné části programu nachystal tým Asbisu zábavný, převážně outdoorový program. Největší úspěch sklidil bezesporu geocachingový lov, kdy každá „keška“ odměnila své nálezce něčím dobrým tekutým na zahřátí.

Milovníci adrenalinu se mohli realizovat na skákacích botách či na simulátoru formule a sportovně založení hosté změřili svou mušku v partii disc-golfu. K dispozici byly rovněž brýle pro virtuální realitu.

Následovala slavnostní večeře s opekáným prasátkem, již zpestřil sládek z pivovaru Bernard ukázkami pivních speciálů s odborným výkladem. Zlatým hřebem večera se stala tradiční tombola, z níž si vylosovaní hosté odnesli hodnotné ceny.

Zdroj: Asbis CZ
Galerie

Úvodní foto: Asbis CZ

Komentáře