Nová řešení na technologii Power ukázal workshop Avnetu a IBM

Odborný workshop Avnet IBM Power představil partnerům a zákazníkům hlavní novinky v platformě Power/AIX, ukázal různé příklady řešení a v technické části umožnil interaktivní diskuzi.

Nová řešení na technologii Power ukázal workshop Avnetu a IBMMartin Janeček, IBM business unit manager v Avnetu Petr Havlík z IBM zrekapituloval odprodej x86 divize serverů (při ponechání platformy Power) a probíhající transformaci a vytvoření divizí, které se soustředí na analytiku (a související big data), cloud (a hybridní způsoby, jakými se dodávají technologie), mobilitu, sociální média a bezpečnost.

Workshop zahájil a účastníky přivítal Martin Janeček, IBM business unit manager v Avnetu. Na něj navázal Petr HavlíkIBM, který zrekapituloval odprodej x86 divize serverů (při ponechání platformy Power8) a probíhající transformaci a vytvoření divizí, které se soustředí na analytiku (a související big data), cloud (a hybridní způsoby, jakými se dodávají technologie), mobilitu, sociální média a bezpečnost.

Díky platformě Power8, která pohání i systém Watson, se chce IBM odlišit od konkurence v oblasti kognitivního computingu a analýzy dat. Petr Havlík také uvedl, že z pohledu TCO vychází v mnoha případech technologie Power lépe než x86, která bývá v nákupní ceně levnější.

Dopolední část workshopu byla věnována odborným přednáškám o hardwarové a softwarově platformě Power. Radim Kalina Avnetu ukázal roadmapu těchto procesorů včetně budoucí generace Power9, kterou si již objednala americká vláda, a následující generace Power10 na 10nm technologii, jež má přijít někdy po roce 2020.

Radim Kalina z AvnetuZmínil také, že vyšší výkon procesorů Power v čase nepřináší jen technologický pokrok (zmenšování), ale zejména inovace (v oblasti I/O, CAPI…). Poté prošel hlavní produktové novinky především v oblasti scale-out serverů a scale-up systémů, které přijdou na trhu v druhém kvartálu. Od května je již na trhu kompletní nabídka serverů s procesory Power 8 včetně expanzních boxů.

Milan Král z IBM se po přestávce věnoval také novým možnostem využití procesorů Power, které ukázal na netradičních příkladech – zejména na přínosu této platformy pro in-memory databázové výpočty včetně SAP Hana a pro big data analýzu (Hadoop/Mapreduce a BigInsight).

Poslední dopolední přednáška patřila Radkovi Špimrovi z IBM, který se věnoval Linuxovým systémům. Prezentoval novinky v OpenPower Foundations, v hardwaru pro Linux on Power a v aplikacích a řešeních, které využívají CAPI pro NoSQL databáze.

Po obědě, v odpolední technické části, byl věnován větší prostor interaktivní diskuzi v rámci tzv. Genius baru. Účastníci mohli pohovořit o PowerKVM, nasazení databáze HANA s procesory Power a o softwarech pro monitorování výkonu PowerVP a virtualizačním managementu PowerVC.


Zdroj: ChannelWorld
Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře