Microsoft prezentoval příležitosti pro prodej zařízení s Windows

Jaké jsou nové obchodní příležitosti pro prodej zařízení na platformě Windows, jaká je budoucnost a scénáře prodeje jednotlivých zařízení, ukázal Microsoft na setkání s partnery v Žižkovské věži.

Microsoft prezentoval příležitosti pro prodej zařízení s WindowsProdukty značky Umax.

Partnerské setkání společnosti Microsoft se konalo 28. 4. v konferenčních prostorách a observatoriu Žižkovské věži v Praze. Součástí akce byla také výstavka nejnovějších zařízení se systémem Windows, která si partneři mohli o přestávkách prohlédnout a pobavit se o nich s výrobci hardwaru.

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu v ČR, v úvodu připomenula dopad mobility na způsob práce a fungování firem, a na to, jak jí Microsoft přizpůsobuje své produkty včetně Windows.

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu v ČRPlatební měnou budoucnosti nebudou dolar, ani euro, ale zkušenost. Proto má Microsoft velký tým, který je dedikovaný na vývoj uživatelské přívětivosti Windows 10,“ uvedla generální ředitelka Microsoftu v ČR.

Připomenula význam SMB v české ekonomice. Podle studie BCG malé a střední firmy, které používají mobilní zařízení, rostou dvakrát rychleji než ostatní a tvoří osmkrát rychleji nová pracovní místa.

Proč Windows?

Poté již převzal slovo Petr Klement, který shrnul nabídku zařízení na platformě Windows od smartphonů, přes tablety, notebooky vč. zařízení 2v1 po desktopy, miniPC a AIO s důrazem na dotykové ovládání. Vyzdvihnul jednotnou platformu, která umožňuje stejnou zkušenost, zabezpečení a správu napříč zařízeními.

Petr Klement, MicrosoftZmínil, že i přes všeobecně klesající prodeje tabletů, prodeje tabletů s Windows a jejich podíl roste, i když z malých čísel.

Proč volit zařízení s Windows? Hlavními argumenty jsou podle Klementa mobilita (výdrž na baterie, konektivita, váha zařízení…), produktivita, specializace (specifické produkty pro zdravotnictví, armádu apod.), možnost ovládat dotykem i stylusem, kompatibilita a široká nabídka zařízení na trhu.

Na otázku, proč si pořizovat Windows 8.1, když zákazník nemá zařízení s dotykovým ovládáním, podal další sadu důvodů. Jsou jimi rychlejší start a svižnější chování systému, větší bezpečnost, delší výdrž na baterie u mobilních zařízení, možnost startu systému do plochy, klasické i nové aplikace, lepší podpora funkcí pro více monitorů a zdarma upgrade na Windows 10.

Windows 10 v kostce

Po přestávce vystoupil Lukáš Křovák, který ukázal, co nás čeká ve Windows 10, které přijdou na trh letos v létě. Pro uživatele Windows 7 SP1 a 8.1 Update budou k dispozici jako ugrade zdarma v prvních 12 měsících od uvedení. Nová zařízení s Windows 10 mají přijít na trh ještě před koncem roku.

Windows 10 budou dostávat pravidelné updaty (Windows as a Service), pro všechna zařízení budou mít shodné jádro sytému vč. Xboxu či smartphonů, což také umožňuje jeden způsob správy a nasazení. Sjednoceny budou i další technologie vč. bezpečnosti. K dispozici bude jeden aplikační model vývoje i obchod pro všechny platformy. Microsoft chystá i dedikovaný obchod pro firemní zákazníky.

Lukáš Křovák, MicrosoftMezi dalšími argumenty pro prodej nových zařízení s Windows 10 Lukáš Křovák zmínil vyšší výkon zařízení (lepší uživatelská zkušenost), nové formfaktory, nové HW komponenty jako dotykové obrazovky, stylusy a infra kamery a nové koncepty hraní (Xbox One, PC a Windows Phone).

Poté představil biometrickou autentizaci Windows Hello, která skenuje obličej, duhovku i otisky prstů a může sloužit nejen k přihlášení do Windows, ale i k aplikacím a webovým službám.

Nové Windows budou mít také nový prohlížeč Spartan (nyní Edge), který má také podporovat elektronické pero a poznámky, sdílení obsahu a užije si častějších aktualizací.

Partnery Lukáš Křovák seznámil i se zařízením Mirosoft Surface Hub, což je 55‘‘ a 84‘‘ dotykový displej s dvěma stylusy a Windows 10, aplikacemi Office a Skype pro firmy. Součástí Hubu je bezdrátová projekce, HDMI, NFC, BT a centrální správa.

Nové technologie Křovák završil chytrými brýlemi Microsoft HoloLens, které skrze holografické zobrazení obsahu umožňují interakci uživatelů a objektů v prostoru. HoloLens mají umožnit nové způsoby učení a studia.

Kanceláře se mění

Petr Ulvr ze společnosti Intel navázal prezentací na téma transformace kanceláří. Některé věci se dlouhodobě nemění - strávíme 84 hodin ročně nastavováním techniky na mítincích, čas strávený zadáváním hesel se dá ročně počítat na hodiny. I tohle se snaží Intel změnit svými technologiemi.

Petr Ulvr, IntelReaguje také na měnící se přístup uživatelů k IT – 60 % zaměstnanců údajně používá tři a více zařízení a velmi často střídají v průběhu pracovního dne pracovní a soukromé úkoly. Dnešní PC s procesroy Intel přitom v porovnání se čtyři roky starými až dvakrát tenčí a lehčí, až dvakrát výkonnější a vydrží až třikrát déle na baterii.

Poté Petr Ulvr zmínil také platformu vPro sloužící pro vzdálenou správu počítačů (out-of-band) ve firemní síti. Přitom dodal, že ve více než třetině PC v českých firmách běží počítače nonstop.

Obchodní scénáře mobilního využití

Obchodní scénáře pro mobilní využití přiblížil Petr Ritz z Microsoftu. Za hlavní vertikály v tomto segmentu považuje finance, školství, výrobu, státní správu, zdravotnictví a maloobchod.

Každá z pěti největších bank v ČR podle něj řeší mobilitu zaměstnanců. Musí přitom čelit zvýšené regulaci, tlakům na marže a náklady, udržení loajality zákazníků a zvýšené konkurenci. Typickými scénáři mohou být modernizace poboček, použití tabletů při komunikaci se zákazníkem, či vyřizování likvidací v terénu.

retailu se začínají prosazovat mobilní nákupy a nakupující požadují osobnější přístup. Tablety pomáhají obchodníkům při prodeji, mohou sloužit jako moderní POS, nebo pro správu obchodu a poskytování okamžitého přehledu o stavu sortimentu a skladových zásobách.

Výrobní podniky se potýkají s potřebou zpracování a porozumění datům, potřebou spolupráce v reálném čase a s tím souvisejícím řízením mobilních pracovníků. Pracovníci mohou na tabletech sdílet své návrhy, které mohou připravovat již v terénu. Mohou dostávat instrukce v el. formě. Nemluvě o práci obchodu a marketingu s aktuálními daty zákazníků.

Petr Ritz, MicrosoftV oblasti eGovernmentu v ČR podle Ritze stále chybí konkrétní jednotná vize. Jinde ve světě Microsoft zavádí ve veřejné správě scénáře pro předávání informací občanům, lepší řízení infrastruktury či efektivní práci zaměstnanců v terénu (nap. vyšetřovatelé a kontroloři). Podobně nevyřešená situace je v českém zdravotnictví, které často funguje na úrovni papírové dokumentace, jež se opětovně ručně přepisuje do PC. Tablety přitom umožňují práci se zdravotními kartami přímo u pacienta, vzdálenou péči o pacienta, ale i proaktivní zdravotní péči a systémy zábavy pro pacienty.

V oblasti školství Microsoft v ČR podle Petra Ritze prodává již tisíce tabletů. Společnost lokálně dělá několik projektů podporujících IT ve školství jako „Vzděláváme pro budoucnost“ či „Výzva 51“, kdy pomáhá uživatelům s novými formami výuky s využitím IT.

Petr Ritz také partnerům doporučil certifikaci Microsoft Authorized Education Reseller, která je nezbytnou podmínkou pro prodej akademických licencí Microsoftu. Bezplatnou certifikaci získáte na základě on-line testu a platí vám jeden rok, po kterém je potřeba ji obnovit.

Závěrem pak k mobilním řešením Petr Ritz shrnul balík Enteprise Mobility Suite, který zahrnuje správu cloudových/hybridních identit (Azure Active Directory Premium), MDM (Microsoft Intune) a ochranu informací (Azure Rights Management Service).

Windows Phone

Igor Šmerda z MicrosoftuIgor ŠmerdaMicrosoftu představil platformu Windows Phone, u které shrnul hlavní výhody a novinky.

Hlavní novinky vycházejí z již zmíněné jednotné platformy napříč všemi zařízeními. Uživatel se tak podle Šmerdy nemusí učit ovládat nové rozhraní a nové aplikace. Zůstává přitom zachována úroveň zabezpečení a správy z desktopové verze Windows. Jako hlavní výhody Šmerda zmínil kompletní integraci (desktop, tablet, mobil) a zabezpečení.

Při závěrečném rozloučení a poděkování partnerům Kristina Michalsky zopakovala pět hlavních důvodů pro zařízení s Windows – široká škála různých zařízení, produktivita i zábava v jednom zařízení, maximální bezpečnost, propojený ekosystém a celá partnerská báze.

Poté již spolu s moderátorem Petrem Lesákem vylosovala vítěze tomboly a pozvala všechny na raut a večerní programem v Observatoři ve stech metrech nad zemí.

Zdroj: ChannelWorld
Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře