IDC IoT Forum: S trhem internetu věcí pohnou chytřejší senzory a LPWAN

Jak velký je trh Internetu věcí ve střední a východní Evropě, kde se skrývají tržní příležitosti a co zvážit, než se do IoT pustíte. Na tyto otázky přineslo odpovědi IoT Forum 2016 pořádané analytickou společností IDC.

IDC IoT Forum: S trhem internetu věcí pohnou chytřejší senzory a LPWANArchitektura klient-server se za posledních dvacet let v podstatě nezměnila. Na straně serverů došlo „vlivem“ Moorova zákona k výraznému nárůstu výkonu, jedinou výraznější změnou je přesunu výpočetního výkonu do cloudu. Největší změny nastávají na změně klientů, které již zdaleka nejsou jen PC, ale stále se rozrůstající se škála zařízení a senzorů. S těmito slovy uvedl Petr Říha, nový country manager, IDC Czech Republic a Slovakia, pražskou konferenci IoT Forum 2016 v Praze.

Milan Kálal, IDC CEMAMilan Kálal, který v IDC CEMA vede výzkumný program zaměřený na internet věcí, poté uvedl, že IoT nelze již považovat za hype – bublinu, která dříve nebo později zhasne. IDC tento trend sleduje více než čtyři roky a vnímá rozšiřování segmentů i jeho poskytovatelů.

Jako příklad uvedl Kálal firmu IBM, která v roce 2014 oznámila, že do IoT investuje přes 3 miliardy v dolarů a teď se chystá do Watson IoT v Mnichově investovat 200 milionů dolarů.

Transformují se i další firmy. Kálal zmínil GE, které odprodalo bankovní byznys a chce se stát poskytovatelem IoT řešení pro průmyslový sektor. A následují ho další jako Honeywell, Siemens či Johnson Controls.

Kde se skrývají miliardy investic do IoT?

Jak je trh IoT velký? IDC odhaduje, že ve střední a východní Evropě bude v 2020 celkem 1,4 miliardy připojených senzorů (zhruba 2 % celosvětového počtu), což vygeneruje investice ve výši 24 miliard dolarů.

Segmenty internetu věcí

Kam proniká internet věcí

Zdroj foto: ChannelWorld (prezentace IDC IoT Forum 2016)

Kde se ta příležitost „schovává“? Milan Kálal vysvětluje, že IoT není jen konektivitě, je o hardwaru – senzorech, softwaru pro sběr dat, jejich analýzu a vyhodnocení, to celé musí být zabezpečeno a na to vše se navazují služby. Navíc, říká Kálal, že to, co dnes veřejnost vidí, je jen špičkou ledovce projektů, na kterých se již reálně pracuje v oblasti průmyslu, chytrých měst atd.

IDC každý rok provádí průzkum mezi decision makery v organizacích. Výsledky dotazování mezi 4 514 respondenty z července 2016 ukazuje, že 56 % organizací vidí IoT jako strategickou iniciativu, která jim pomůže bojovat s konkurencí, zlepšovat produkty či snižovat náklady. Pro 21 % to bude impuls k transformaci, která jim pomůžeuvádět nové produkty a služby. Pouze 18 % uvedlo, že IoT zatím sleduje zpovzdálí a nemá velká očekávání.

„Čas nahlédnout do příležitostí, které IoT nabízí, je právě nyní,“ shrnuje Milan Kálal, ale upozorňuje, že je potřeba se na to připravit.

Jaké první kroky k IoT zvážit

  1. Byste měli najít tu správnou motivaci, proč se věnovat IoT. Kupříkladu 24 % respondentů si od investice do IoT slibuje nárůst produktivity, 23 % očekává, že to zrychlí vývoj jejich produktů a uvádění na trh a pro pětinu to je možnost automatizace procesů, vysvětluje Kálal.
  2. Je nutné najít případ využití IoT, což má dva rozměry: technologická zlepšení a růst v oblasti marketingu/obchodu.
  3. Udělejte si pořádek ve firmě. Milan Kálal vysvětluje, že je nutné propojit svět IT a OT v oblasti rozdělení pravomocí, financování i dovedností.


Hlavní přípapady užití IoT v CEE

Hlavní přípapady užití IoT v CEE

Zdroj foto: ChannelWorld (data IDC)

*Velikost bubliny představuje množství investovaných pěněz, osa X pak dynamiku růstu.

Důležitá je i transformace role CIO, který musí být schopný komunikovat s novými typy partnerů, dodává analytik.

Co s trhem IoT pohne?

IDC očekává, že v roce 2020 bude 43% informací z IoT vytvářeno, analyzováno a zpracováno na „okraji sítě“. Nové technologie podle analytiků umožní data zpracovávat přímo v zařízeních a posílat si je mezi sebou bez potřeby je přenášet k vyhodnocení do vzdáleného datacentra.

Druhou oblastí, která přináší revoluci do světa IoT a má podle IDC velký potenciál posunout trh dopředu, jsou Low Power WANs – sítě, které pracují na principu nízké energetické náročnosti a velkého rozsahu. Jako příklady Milan Kálal dal 3GPP, Sigfox či LoRa.

Zdroj: ChannelWorld
Úvodní foto: © bakhtiarzein - Fotolia.com

Komentáře