IDC Datacenter Transformation Roadshow 2013: Jak se mění datová centra?

V Praze se zastavila roadshow IDC zaměřená na trendy v datových centrech a situaci v lokálních organizacích.

IDC Datacenter Transformation Roadshow 2013: Jak se mění datová centra?Přechod k tzv. třetí platformě, která pokrývá oblasti mobility, sociálních médií, velkých dat a cloudu ovlivňuje také datová centra, uvedl Pavel Roland, senior research manager storage, systems & infrastructure solutions, IDC CEMA, v úvodní přednášce konference.

Pavel Roland, senior research manager storage, systems & infrastructure solutions, IDC CEMAPři pohledu na rozdělení výdajů na IT podle druhé (tradiční IT) a třetí platformy lze vidět, že celosvětově bude letos na třetí platformu vynaloženo kolem čtvrtiny rozpočtu.

Ačkoliv lokální podíl je ještě nižší, do roku 2020 budou výdaje na tradiční IT již v podstatě stagnovat a investovat se podle Pavla Rolanda bude především do technologií třetí platformy. Vliv na to budou mít i další oddělení jako marketing, obchod či logistika, které potřebují IT k efektivnímu fungování.

Pro dokreslení situace Pavel Roland uvedl, že v regionu CEMA pro letošní rok očekávalo 55 % dotázaných nezměněné výdaje na IT, v ČR podíl činil dokonce 65 %. Nárůst výdajů resp. rozpočtu na IT v regionu předpokládalo 27 % ze 739 dotázaných.

Trendy v oblasti datových center podle IDC

Analytici IDC pozorují pronikání technologie flash (SSD disky) a získání synergického efektu při kombinaci SSD s automatickým tieringem/cacheováním, kompresí v reálném čase a tenkým provisioningem. Cena za IOPS navíc v čase klesá.

Pavel Roland, senior research manager storage, systems & infrastructure solutions, IDC CEMATechnologie flash bude podle IDC podporovat větší využívání cloudových řešení a naopak. Jde o tlak na snížení nákladovosti, zvýšení výkonu a hlavně o cenu mezi cloudovými zákazníky.

V regionu střední a východní Evropy jsme podle IDC v cloud computingu stále na začátku v porovnání se západem. Více než 60 % organizací nemá v cloudu žádnou část svého IT. Veřejný cloud využívalo loni pouze procento dotázaných firem, privátní cloud pak 12 % a hybridní 4 %.

Proč nechtějí české organizace do cloudu?

V průzkumu IDC z roku 2012 jako hlavní důvody převažují stále (deklarované) bezpečnostní obavy (přes 50 %), další respondenti se obávají, že cloudový model není vyspělý (necelých 40 %) nebo nechtějí být závislí na jediném poskytovateli (necelých 20 %).

Pavel Roland však dodal, že IDC pozoruje v ukládání dat do cloudu a využití cloudových služeb přesun dotazů a otázek z technické úrovně na právní oblast.

Co přinesla velká data?

Mezi zákazníky jsou podle IDC velké rozdíly ve vnímání termínu velká data. V komplexním pohledu jde o běžné komponenty pokrývající infrastrukturu, management, BI a engine, který vše propojuje a pomáhá z velkých dat získat přidanou hodnotu.

IDC Datacentre transformation roadshow 2013V závěru své prezentace Pavel Roland upozornil na rozšiřující se nabídku konvergovaných nebo integrovaných systémů, které představují změnu myšlení při nákupu infrastruktury.

Většina zákazníků je zvyklá na model nákupu jednotlivých komponent a jejich následné integrace. Vývoj postupně dospěl nejprve k tzv. referenční architektuře (doporučená a ozkoušená kombinace serverů, síťového prostředí a softwaru) a následně ke konvergovaným systémům, kdy výrobce dodá v jednom boxu propojený hardware včetně softwaru a zasíťování. Pro český trh (vyjma velkých operátorů a korporací) jsou však  tyto systémy zatím příliš drahé.

Nadále pak platí, že mezi hlavní tématy, kterými by se firmy měly zabývat, patří:

  1. Efektivita IT (konsolidace, virtualizace, automatizace, rozvoj DC, kapitalizace cloudu)
  2. Kontrola IT nákladů a přínosu obchodní hodnoty (exploze informací, analýza, sociální média)
  3. Rozšiřování chytrých připojených zařízení (získávání hodnoty v propojeném světě, synchronizace, zabezpečí a zkušenosti).

 

Zdroj: IDC, ChannelWorld
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře