Fotoreport: Žhavé serverové setkání Asbis CZ zavítalo do Šiklova mlýna

Serverové setkání, které pořádá distributor Asbis CZ pravidelně každý rok, se letos neslo ve „žhavém“ mexickém duchu.

Fotoreport: Žhavé serverové setkání Asbis CZ zavítalo do Šiklova mlýna
Dne 22. září 2016 zamířilo více než 50 hostů z řad zástupců výrobců IT a serverových odborníků do westernového městečka Šiklův mlýn, aby se dozvěděli, jaké novinky se ve světě serverů udály či chystají.

Úvodního slova se chopil generální ředitel Petr Jandík, který přítomné uvítal. Krátce shrnul vývoj a směřování Asbis CZ za poslední rok, vyzdvihl významné rozšíření divizí softwaru, periferií a komponent i personální posílení týmu. Zároveň zmínil, že loňský obrat ve výši 1,25 miliardy korun plánuje Asbis CZ za rok 2016 navýšit až na 1,8 – 2 miliardy korun. Také poděkoval všem přítomným členům týmu Asbis, kteří se zasloužili o organizaci a zdárný průběh akce.

Hosty pozdravila i Lucia Germanová, marketingová ředitelka a hlavní organizátorka serverového meetingu, jež zároveň shrnula i plán celého dne. Slovo si po ní převzal produktový manažer Asbis CZ Pavel Macoun, který pro zákazníky shrnul výhody nového e-shopu a nabídl pomoc při řešení dotazů či nejasností v souvislosti s webem www.asbis.cz.

Technickou část programu zahájil Lukáš Vach, serverový specialista v Asbis CZ, který představil novinky v portfoliu společnosti Intel. Intel již připravuje spuštění nových platforem na novém socketu. Poběží na procesorech řady v5. V prezentaci byly představeny následovnické produkty, které poběží na této nové generaci CPU. Současně byla představena technologie Omnipath podporující až 100 Gbps. Tato technologie se naváže přímo na CPU, čímž se výrazně sníží latence v komunikaci.

Vach vyzdvihnul i partnerský program pod označením L9, díky němuž partneři mají možnost získat lepší ceny na serverová řešení postavené z komponent Intelu.

Lucie Klaudová ze společnosti InfortrendJako druhá vystoupila Lucie Klaudová ze společnosti Infortrend. Ta na úvod své přednášky představila společnost, jež svá disková pole a NAS dodává na český trh již přes 10 let. Z aktuálního portfolia se zaměřila zejména na generaci EonStor DS s řadami 1000 (pro entry až mid-range řešení) až 4000 (mid-range až enterprise). Jednotlivé série se mezi sebou liší ve výkonu, ta nejlepší dosahuje až 600 tisíc IOPS. Řada 4000 umožňuje umístění až dvou hostitelských karet na řadič, konvergovaný host board, super kapacitor a dva expanzní řetězce. Pro všechny řady je společné, že jsou škálovatelné expanzními jednotkami. Klaudová také upozornila na unifikovaná řešení EonStor GS, jež umožní práci s bloky, soubory a objekty v jednom systému, mají možnost integrace do cloudu. Podle ní jsou jednoduchá na použití a disponují dobrým poměrem cena/výkon.

S další přednáškou vystoupil host z Polska Marcin PaczkoHGST. Hlavními tématy bylo představení portfolia od mobilních, přes NAS HDD až k enterprise HDD a SSD řešením. Dále následovalo představení HGST JBOD a Active storage řešení včetně možnosti zapůjčení testovacích vzorků. Samostatným tématem byla probíhající fúze WD, Sandisku a HGST a z toho vyplývajících synergií pro zákazníky Asbis CZ, který je exklusivním distributorem HGST pro Českou republiku.

Prezentace společnosti Microsoft patřila Lukáši Radilovi, který se během hodinové přednášky podrobně zaměřil na klíčové novinky platformy Windows server 2016. Prvním velkým tématem byla virtualizace a její funkcionality a scénáře (Hyper-V cluster, Hyper-V Replica, Guest clustering, Hyper-V containers, Hyper-V management). Dalším tematickým okruhem byl Software-defined storage, mimo mnohé další byly zmíněny speciální funkce jako Nano server a její management nebo rozvedení konceptu kontejnerů v rámci platformy Windows server 2016. V neposlední řadě proběhlo také představení a diskuze hlavních změn v licencování rodiny Windows serveru, kde se přechází ze systému per patice na licenční model per jádro.

Serverové setkání Asbis CZ

Za společnost Supermicro promluvila nejprve Razan Arab, která uvedla, že v obratu oproti loňskému roku firma vyrostla o 30%. Technické části přednášky se ujal opět serverový specialista Lukáš Vach, který uvedl, že Supermicro má tak široké portfolio, že je obtížné s ním držet krok. To má několik verzí: channel ready solutions, DCO solutions se dvěma procesory vedle sebe, sérii WIO/Ultra, GPU solutions a Twin solutions. Supermicro se ke svým zdrojům snaží také vyrábět nové PM šasi.

Daniel Klein ze společnosti Eaton pojal svou přednášku s lehkostí a nevynechal ani lehké zopakování fyziky pro střední školy. Aktuální portfolio Eatonu obsahuje záložní zdroje od 500 VA až po 7,7 MVA rozdělené do tří řad: premium, superior a essential. Nové modely jsou lépe spravovatelné, mají rozšířený LCD displej, zabudovaný elektroměr a řízení vstupních segmentů. Jejich software je navíc připravený na virtualizaci.

Další přednášející Marcin GaczorKingstonu na úvod řekl, že by byl rád, kdyby si z jeho prezentace hosté pamatovali jediný produkt, a to nové SSD DC400, které je na trhu od září 2016. Jde o jednoduchý a cenově mimořádně dostupný model o kapacitě 480 GB, 960 GBa 1,6 TB. Kingston se aktuálně zaměřuje na menší řešení za konkurenceschopné náklady.

Přednáškovou část uzavřel host z Německa Michael Hieke, který představil leadera v InfiniBand a Ethernet technologiích Mellanox. V přednášce se zaměřil na Ethernet část portfolia a představil tak nové karty podporující rychlosti  25,50 a 100GbE. Mellanox má také vlastní OS MLNX-OS s variantou Cumulus Linux, na niž jsou optimalizovány switche.

Zajímavostí jsou také dvě varianty partnerského programu: Autorized, kdy pro získání slev stačí provést registraci a registrovat své produkty, a PartnerFirst, pro niž jsou podmínkou dva certifikáty. Uživatelé zapojení v PartnerFirst mají možnost komunikovat přímo s výrobcem a získávají mnoho dalších výhod.

Na konec zajímavé odborné části technického semináře byla vyhlášena tombola, v níž hosté získali hodnotné ceny věnované partnery serverového setkání. Po celý den byla pro zákazníky také připravena výstavka produktů s možností přímo diskutovat se zástupci výrobců o jednotlivých řešeních.

Serverové setkání se konalo ve westernovém městečku

Protože se serverové setkání konalo ve westernovém městečku, nemohl chybět ani tematický zábavný program v mexickém stylu. Přítomní se rozdělili do skupin a v doprovodu sličných seňorit a udatných banditů soutěžili o zlaté valounky v disciplínách jako vaření mexického guláše, vrhání noži či zdolávání opičí dráhy nad Rio Grande.

Ve stejném duchu se nesla i večerní zábava, v níž nechyběla přehlídka dobového spodního prádla, ochutnávka tequily či soutěž v jízdě na mechanickém býkovi.

Zdroj: Asbis CZ
Galerie

Úvodní foto: Asbis CZ

Komentáře