Fotoreport z BYOS 2013: Stavte servery s Asbisem

Asbis CZ uspořádal pravidelný technický seminář Bring Your Own Server pro partnery, kteří staví vlastní servery, protože se to ještě stále vyplatí.

Fotoreport z BYOS 2013: Stavte servery s AsbisemTechnické setkání BYOS 2013, které se konalo v Hotel Parku Holiday v Benicích u Prahy, zahájila vedoucí marketingového oddělení Kateřina Vymazalová, která moderovala celodenní program.

Technické setkání BYOS 2013, které se konalo v Hotelu Park Holiday v Benicích u Prahy, zahájila vedoucí marketingového oddělení Kateřina Vymazalová, která moderovala celodenní program.

Za společnost Intel vystoupil produktový manažer Asbisu Lukáš Vach, který prezentoval novinky v serverových procesorech Ivy Bridge (na 22nm technologii). Po předchozí generaci Sandy Bridge zůstává stejná platforma a socket. Při upgradu procesoru je však potřeba updatovat BIOS. Procesory nabídnou vyšší výkon o stejné spotřebě energie, respektive při stejném výkonu nižší spotřebu.

U řady Xeon E5-2600 v2 jsou hlavním rozdílem oproti Sandy Bridge až 12-jádrové procesory a 24 vláken na socket, zvýšení cache až na 30 MB a umožnění použití DRAM o frekvenci až 1 866 MHz. U E5-2400 se zvyšuje počet jader na 10, počet vláken na 20 a cache na 25 MB.

Za společnost Intel vystoupil produktový manažer Lukáš Vach, který prezentoval novinky v serverových procesorech Ivy BridgeCelá řada Ivy Bridge má nové hardwarové generování náhodných čísel pro šifrování (Intel Secure Key). Lepší ochranu před malwarem pak zajišťuje Intel OS Guard, který nechtěné útoky eliminuje už na kernelu. Důležitá je také funkce Intel Turbo Boost Technology 2.0, která dokáže krátkodobě přetaktovat procesor až na úroveň TDP.

Pro řízení spotřeby serveru, respektive datového centra, poskytuje Intel zdarma software Node Manager 2.0. Umožňuje monitorovat teplotu a spotřebu serveru a omezit maximální spotřebu uzlu pro zvýšení hustoty racku. Dovoluje také snížení operací na ty nejjednodušší při kritických situacích.

Dále se Lukáš Vach věnoval základním deskám Intel pro servery, z modelů vhodných pro malé firmy upozornil např. na jednopaticovou desku S1200BT pro procesory E3.

S novými procesory kódově označovanými jako Haswell pak přijde nová patice a tím pádem nové motherboardy, které umožní např. použití více než dvou SATA 3 (celkem 4-6).

V závěru prezentace Lukáš Vach představil serverové desky Intel pro HPC řešení, které do 2U serveru dokážou vměstnat až 64 jader (4 procesory). Jako variantu pro určité tendry také upozornil na desku Intel Server Board S2600GZ „Grizzly Pass“, kterou ve svých serverech používá Dell.

Ve zbývajícím čase seznámil Lukáš Vach partnery se serverovými SSD disky Intel. Pro zápisově intenzivní použití doporučuje řadu DC S3700, pro čtení intezivní DS C3500.

Neváhejte požádat o pomoc při konfiguraci

Marcin Gaczor ze společnosti Kingston Technology prezentoval zjednodušení nabídky SSD. Pro consumer zákazníky nabídnete řady V300, pro enterprise použití KC300 (KC380 pro podnikové notebooky) a pro hráče a entuziasty je pak určena řada HyperX 3K SSD. Všechny SSD disky Kingston jsou vysoké 7 mm a mají redukci na 9 mm. Pro servery Marcin Gaczor doporučuje SSD E50 (pro aplikace náročné na čtení) a vyšší verze E100 (pro aplikace náročné provozy na zápis).

Marcin Gaczor se zaměřil na konzultaceKingston začal spolupracovat s firmou Server Caddies, která nabízí relativně levné rámečky na SSD disky s hot-swapp funkcí. Lze je přitom použít i v A-brand serverech, které tuto funkci nativně nemají.

Dále se Marcin Gaczor zaměřil na oblast konzultací. Jelikož si Kingston uvědomuje, že konfigurace serverů je stále složitější, nabízí zdarma balík služeb, které mají pomoci s volbou správných pamětí a disků s ohledem na potřebnou kapacitu, výkon a úsporu energie.

Součástí podpory, která je pro partnery dostupná na kingstonconsult@kingston.eu, jsou konzultace on-site, školení v oblasti nejlepších zkušeností v konfiguraci serverů, možnosti testovat produkty pro „proof of concept“ a návštěvy techniků případě testování nebo nasazování.

Jako argumenty proč využít konzultace uvedl Marcin Gaczor různá fakta. Například, že druhý kanál přidá DRAM 85-95 % rychlosti, další kanál (u tří kanálové) pak přidá zhruba již jen třetinu rychlosti. Přechod z 800 MHz DDR3 na 1066 MHz navýší výkon až o 25 %, ale z 1066 na 1333 MHz již jen o 9 %.

Dále Marcin Gaczor oznámil, že kvůli požáru v továrně SK Hynix (kromě růstu cen) budou DDR4 dostupné zřejmě až začátkem příštího roku a uvedení DDR3 o frekvenci 1 866 MHz se posune spíše ke konci roku 2013.

Jak vybírat storage

O storage řešeních Infortrend mluvila Lucie KlaudováO storage řešeních Infortrend mluvila Lucie Klaudová. Jako silné stránky společnosti označila 20 let zkušeností v návrhu a výrobě, vysokou kvalitu díky in-house technologiím, redundantní řešení díky dvěma skutečně aktivními řadiči a ucelenou řadu podnikových úložišť pro SAN, NAS a DAS.

Následně představila jednotlivé produktové řady a vysvětlila způsob značení. První číslo v názvu udává rodinu (1 – entry, 3 – mainstream), druhé číslo generaci, následující dvoučíslí počet pozic, poté následuje písmeno označující konfiguraci řadiče (R – reduntantní, S – single) a poslední písmenko slouží pro rozlišení segmentace (T – turbo, Null – mainstream, C – cost effective, L – low cost).

Z aktuálních zvýhodnění upozornila Lucie Klaudová na funkci tenkého provisioningu, který je nyní u systému zdarma.

Infortrend také umožňuje registraci projektů pro ochranu partnera a jeho zakázky. Na partnerském potrálu zadáte informace o své společnosti, distributorovi a klientovi a získáváte primární slevu, která může být následně podle okolností navýšena.

Na partnerském portálu naleznete také produktové informace, prezentace, brožury, kompatibility listy pro disky a certifikáty.

Novinky v UPS

Dále měli partneři možnost se seznámit s produktovými novinkami společnosti Eaton, které prezentoval Jiří Brzobohatý. Pro pracovní stanice a servery je určena UPS řady Ellipse. Její nový displej zobrazuje stav, zatížení a chybová hlášení. Funkce EcoControl pak slouží pro automatické vypínání periferií v případě vypnutí master zařízení. Je možné ji instalovat do racku ve velikosti 2U, nebo připevnit na zeď. Součástí ceny je tříletá záruka, která se vztahuje na elektroniku i baterie.

Dále měli partneři možnost se seznámit s produktovými novinkami společnosti Eaton, které prezentoval Jiří Brzobohatý Vyšší řada Eaton 5S, která využívá vysokofrekvenční topologii Line Interactive s automatickou změnou napětí, je určena pro pracovní stanice, tel. ústředny, kiosky apod. Umožňuje uživatelskou výměnu baterie, na kterou se spolu se zařízením vztahuje dvouletá záruka.

Kompaktní model 5SC je pak nabídnete k samostatně stojícím serverů nebo např. pracovním stanicím. Taktéž je vybaven novým displejem. O prodloužení životnosti baterií se pak stará Advanced Battery management.

Prémiový model 5P má všechny informace dostupné na grafickém displeji, umožňuje řízení provozních kapacit (spotřeby elektrické energie) a má plnou podporu virtualizaných serverů. UPS umožňuje prioritní odstavení nekritických aplikací a vzdálený restart nebo plánované vypnutí. Její účinnost dosahuje až 98 % a lze ji instalovat jako tower nebo 1U rack.

Pro správu UPS poskytuje Eaton zdarma software UPS Companion. U vyšších modelů je k dispozici software Intelligent Power Manager, který monitoruje všechny UPSD a ePDU. Veškerý software a konfigurátory jsou dostupné na webu Eatonu powerquality.eaton.com.

Seagate přichází s novými SSD a SSHD

Produktový manažer Pavel Macoun shrnul novinky v portfoliu společnosti Seagate, které nově rozšířily disky pro NAS. Upozornil také na speciální řadu pro záznam videa. Nové modely Seagate uvedl v SSD i SSHD. Tento týden oznámil 4TB variantu desktopového SSHD, který by měl být dostupný na skladě do jednoho měsíce. Nárůst ceny oproti tradičnímu HDD se u SSHD pohybuje kolem 20 dolarů.

V enteprise portfoliu Seagate nabízí 2,5‘‘ i 3,5‘‘ disky. Nejvyšší třída podnikových disků Seagate 600 Pro je pak určena pro cloudové využití a datová centra a nabízí kapacitu 100-480 GB.  Pacel Macour upozornil, že si je můžete zapůjčit na testování.

V praktické části si účastníci mohli naživo vyzkoušet konfiguraci serveru Intel, update BIOS a hledání a řešení možných komplikací.

U klasických HDD lze do speciálních projektů vyžádat i disky obsahující samošifrování a bezpečné mazání dat. Nejsou však běžně zalistované. Dále lze zažádat o speciální ceny u zakázek od 40 disků.

Pavel Macour pak připomenul také motivační program Seagate Partner Program (více zde), pro který je potřeba se zaregistrovat na www.seagate.com/partners.

Po odborném programu, který pravidelně dělily přestávky na kávu a oběd, následovala praktická část, ve které si účastníci mohli naživo vyzkoušet konfiguraci serveru Intel, update BIOS a hledání řešení možných komplikací.

Celodenní program zakončila večeře a volný program obohacený o možnost si zahrát bowling.

Zdroj: ChannelWorld
Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře