Fotoreport: eD Expo 2019 aneb Setkání šampionů IT a bílé stopy

Tradiční jarní konference společnosti eD system opět přilákala stovky partnerů do pražského hotelu Clarion Congress. Hlavní hvězdou letošního ročníku byl olympionik Lukáš Bauer, kterého s distributorem pojí sponzorská spolupráce.

Fotoreport: eD Expo 2019 aneb Setkání šampionů IT a bílé stopy
Společnost eD system uspořádala svou tradiční jarní konferenci eD Expo, letos s podtitulem Setkání šampionů. Stovkám partnerů se opět představily desítky výrobců z portfolia tohoto distributora společně s produkty a službami z jeho vlastní dílny.

Po úvodním slovu moderátorky Laďky Něrgešové a přivítání z úst šéfa marketingu distributora Šimona Churého začaly souběžné bloky prezentací jednotlivých výrobců. Pro ty, kteří neměli chuť na přednášky, byl připravený tradiční veletržní sál a oddychové zóny.

Slovo šampiona

Letošní ročník eD Expa se nejmenoval Setkání šampionů jen tak pro nic za nic. Kromě lichotivého kývnutí směrem k partnerům tento podtitul odkazoval na Lukáše Bauera, hlavního hosta konference, stříbrného olympionika a dnes majitele lyžařského týmu.

eD Expo 2019

Tento tým se nazývá eD system Bauer Team, takže snad netřeba představovat hlavního sponzora ani důvod, proč Lukáš Bauer vystoupil právě na konferenci IT distributora. Ve své prezentaci Bauer hovořil o své kariéře a přechodu z bílé stopy do kanceláře.

Pokud mělo Bauerovo vystoupení nějaké hlavní poselství, bylo to uvědomění si významu týmové spolupráce. Bauer kajícně přiznal, že zatímco coby sportovec byl kritický a náročný, nyní vidí organizaci z druhé strany a konečně chápe, zač je toho loket.

Inkoustové evangelium Epsonu

Marcel Divín ze společnosti Epson, jejíž stánek i letos dominoval výstavní hale, přijel seznámit partnery s výhodami inkoustové tiskové technologie oproti laserovým modelům, vybaven řadou prodejních argumentů a novým instruktážním videem.

Epson dlouhodobě zdůrazňuje, že inkoustové systémy jsou rychlejší, energeticky úspornější a ekologičtější, přičemž současně nabízejí nižší celkové náklady na vlastnictví oproti laserovým zařízením.

Z obchodního hlediska pak Marcel Divín zdůraznil prodejní model Epsonu založený na principu win-win-win pro distributora, partnera i koncového zákazníka. Pro bližší detaily vás s chutí odkážeme na IT Gladiátory v posledním loňském vydání ChannelWorldu.

Optoma nedělá jen projektory

Josef Kočica z Optomy svou prezentaci věnoval zobrazovacím technologiím. Napřed se však pochlubil, že Optoma je vedle Epsonu jediným výrobcem projektorů, který roste, a navíc je globální jedničkou v DPL, 4K a B2C modelech.

Kočica dále zdůraznil, že se Optoma oproti konkurenci neomezuje pouze na projektory, ale vyrábí také displeje, díky čemuž disponuje end-to-end portfoliem. V létě letošního roku napříkad uvede na trh nové interaktivní modely se 65" úhlopříčkou.

Dalším prodejním argumentem je podle Kočici šíře nabídky, která zahrnuje zobrazovací řešení pro profesionály, spotřebitele i specifické vertikály, jako jsou školy nebo retail. Produkty Optomy navíc mají záruku nepřetržitého provozu po dobu dvou let.

Lenovo představilo partnerskou podporu

Jaroslav Rakušan z Lenova přijel představit nejen aktuální portfolio počítačů, ale především způsoby, jak výrobce pomáhá svým partnerům. Ti se podle Rakušana mohou obrátit se žádostí o pomoc na distributory i dedikovaný tým samotného výrobce.

eD Expo 2019

Rakušan během prezentace ukázal podobu a vlastnosti partnerského portálu, kde najdou vše od konfigurací po registraci obchodů. Zároveň stručně nastínil jednotlivé úrovně partnerského programu a z nich vyplývající výhody.

Poté se dostal k možnostem přímé obchodní spolupráce s partnery v podobě společných prezentací u koncového zákazníka nebo pomoci s organizováním workshopů. V závěru připomněl široké portfolio Lenova, které sahá od telefonů až po servery.

Intelu sice stále chybí procesory, ale ten Optane...

Jaroslav Petráš z Intelu musel partnerům stejně jako na podzim sdělit, že potíže okolo nedostatku procesorů přetrvávají. Problém se týká modelů z nižších řad Pentium, Celeron a Core i3, přičemž naprosto v pořádku bude situace až koncem letošního roku.

Intel se navíc rozhodl zavést nouzové opatření v podobě odebrání integrovaných grafických modulů z většiny modelů řady Intel Core, což má umožnit uvést na trh vyšší počet kusů procesorů. Například 9. generace Intel Core s podporou vPro, která se objeví v květnu.

Mnohem pozitivnější část prezentace pak patřila Intel Optane, technologii stojící na pomezí SSD a RAM. Petráš zdůraznil její výhody v obou rolích a upozornil partnery na nový paměťový modul pro datacentra. Závěr pak patřil minipočítačům Intel NUC.

Acer se pochlubil novými notebooky

Dušan Drobilík ze společnosti Acer představil aktuální portfolio značky a poukázal zejména na herní sérii Predator, která se dočkala nového systému chlazení Aeroblade. Designéři se při návrhu lopatek inspirovali špičkami křídel sovy pro ještě vyšší účinnost chlazení.

V segmentu komerčních zařízení upozornil na Travel Mate X5, jenž vychází z konstrukce ultratenkého notebooku Swift a bude v nabídce v dotykové a bezdotykové verzi. Zároveň dodal, že komerční notebooky budou dodávané již jen s konektorem USB-C.

Drobilík také vyzdvihl nový Chromebook Tab 10, který podporuje rozšířenou realitu Google a doplňuje již tak vyčerpávající portfolio chromebooků z dílny Aceru. V oblasti periferií pak dodal, že Acer připravuje nové klávesnice.

S HPE do JAR

Jan Zeman a Jan Fouček za společnost HPE představili novinky v oblasti serverů a zaměřili se hlavně na srovnání serverů běžících na platformě AMD. Ty podle nich nabízejí atraktivní poměr ceny a výkonu.

Zaměřili se i na pobídkový program HPE Engage & Grow, který byl v České republice spuštěn zhruba před rokem. Prodejci mohou získat za prodej vybraných služeb a produktů HPE bonusové body, které jsou vypláceny na debetní platební kartu.

Nákupy se registrují automaticky, pro zařazení do programu stačí, aby se partner jednou za kvartál přihlásil do systému. Pro nejaktivnější prodejce pak společnost HPE nabízí motivační odměnu – v současné době je ve hře zájezd do JAR.

HP hráčům po(c)hladí uši...

Jiří Stříž z HP uvedl, že nedostatek procesorů Intelu i nadále v menší míře pokračuje, a naznačil, že společnost plánuje v průběhu léta představit nové produkty s novými procesory a novějšími verzemi grafických karet.

eD Expo 2019

V kategorii spotřebitelských zařízení poukázal na herní sluchátka HP Omen, která nabízejí chlazení uší. Jedna se tedy o produkt pro specifickou skupinu náruživých hráčů počítačových her, kteří nosí sluchátka na uších několik hodin denně.

Z oblasti periferií vyzdvihl brýle pro virtuální realitu HP Reverb s vysokým rozlišením 2 160 x 2 160 pixelů pro každé oko. Stříž uvedl, že nové brýle by mohly být v České republice k dispozici na konci května.

... a chystá nové tiskové portfolio

Robert Šárik z tiskové divize HP hned v úvodu přednášky naznačil, že větší novinky společnost představí až v druhé polovině tohoto roku. Na podzim by mělo být představeno zbrusu nové portfolio, ovšem počet tiskáren zůstane zachován.

V oblasti Officejetů Šárik naznačil, že pravděpodobně dojde k redukci ne-multifunkčních tiskáren, a poukázal na Ink Tank Wireless 415, kterým HP doplňuje široké portfolio tiskových zařízení a který by se v druhé polovině roku měl dočkat oživení.

Potěšeně konstatoval, že prodej miniaturních tiskáren Sprocket je až překvapivě úspěšný. Podle Šárika se v předvánoční sezoně prodalo přes 1 000 kusů tohoto mobilního zařízení týdně, a jedná se tak o zajímavou sezónní záležitost.

Lynx pokukuje po AMD a podporuje mistry

Michal Útrata, který má v eD system na starost značku Lynx, představil produktové portfolio zahrnující kancelářské počítače, pokladní systémy, kabelová řešení a v neposlední řadě i herní sestavy Grunex.

eD Expo 2019

I Útrata zdůraznil, že přetrvává nedostatek procesorů Intel, zejména pak řad Pentium a Celeron. Obecně podle něj platí, že čím levnější je procesor, tím horší je jeho dostupnost, což vede Lynx k orientaci na procesory značky AMD.

V následující části prezentace se pak zaměřil na aktivity Lynxu v herní oblasti, kde zmínil výprodej sestavy Lynx Easy 200 GE. Nakonec představil spolupráci s e-sportovním týmem Eclot a uvedl, že značka Lynx se stala partnerem mistrovství SR v e-sportech.

Po práci legraci

Konference jako vždy skončila velkou tombolou. Pro VIP partnery byla i letos připravena večerní party, jež se tentokrát konala na břehu Vltavy v Galerii Mánes. Více o ní však už v samostatném článku.

Zdroj: ChannelWorld
Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře