Windows už představují jen desetinu příjmů Microsoftu

Steven J. Vaughan-Nichols poukazuje na probíhající transformaci Microsoftu, pro který již nehrají velkou roli osobní počítače, nýbrž cloud, servery a podnikové aplikace.

Windows už představují jen desetinu příjmů MicrosoftuCo vás napadne, když se řekne Microsoft? Cože? Windows? Ale jděte...

Tenhle článek si možná čtete na počítači běžícím na Windows, ale pro samotný Microsoft má systém stále menší význam. Ed Bott provedl rozbor nejnovějšího formuláře 10-Q, kvartální zprávy, kterou Microsoft podává Komisi pro cenné papíry a burzy. To, co zjistil o složení příjmů Microsoftu, je nesmírně zajímavé.

Myslíte si, že Windows představují největší část příjmů Microsoftu? To je bezesporu rozumný předpoklad. Vždyť Windows byly po mnoho let obrovskou dojnou krávou a Microsoft navíc nedávno vydal novou verzi Windows 10, která je považovaná za podstatně lepší než její přímá předchůdkyně Windows 8. Váš předpoklad je ale mylný. Největší stroj na peníze Microsoftu ve čtvrtém kvartálu 2015 byla jeho serverová a cloudová divize.

Dobře, tak Windows budou na druhém místě, říkáte si. Jenže to opět není pravda – druhý je gaming. Microsoft prodal podstatně více Xboxů, než si možná myslíte, a nezapomeňte ani na to, že Microsoft koupil studio Mojang, tvůrce Minecraftu.

Fajn, tak budou na třetím místě, že? Zase špatně. Třetím největším zdrojem peněz pro Microsoft je sada Microsoft Office. Windows se krčí až na čtvrté příčce a jejich podíl na celkových příjmech Microsoftu jen lehce přesahuje 10 %.

Co se stalo?

Nejde o to, že by Windows prohrály v souboji s konkurencí v podobě Maců nebo Linuxu, byť si o tom místy (Vista, Windows 8.x) koledovaly. Windows jsou pořád nejpopulárnějším operačním systémem pro desktopy. Potíž je v tom, že klasické počítače už nejsou tak důležité. Tablety je sice nezahubily, ale rozhodně jim pustily žilou, navíc za vydatné pomoci chytrých telefonů.

Jistě, PC nikdy zcela nezmizí. Jsou lidé – a patřím mezi ně i já – kteří budou ke své práci vždycky potřeboval skutečnou klávesnici. Už nás ale není ta obrovská drtivá většina jako kdysi.

Microsoft to dobře ví. Všimněte si, jak dlouho se snažil – neúspěšně – přimět uživatele, aby začali používat zařízení s Windows Phone. Microsoft se zoufale snažil utrhnout si alespoň kus mobilního trhu, protože věděl, že klasickým PC odzvonilo. Teď už si konečně musí přiznat tu krutou pravdu – Windows Phone je na odpis.

Kluci z Redmontu místo toho začínají obracet svou pozornost k Androidu a iOS. Microsoft nedávno koupil Xamarin – což byla podle mě chyba – aby umožnil vývojářům snadno přenášet programy napsané v .Net Frameworku a C# do iPhonů a telefonů s Androidem.

Microsoft ale nečeká s rukama v klíně, zda tenhle plán vyjde, a interně pracuje na přepsání svého podnikového softwaru (včetně kompletní sady Office) na Android. Co že to má společného s úpadkem Windows? Úplně všechno!

Z Office, někdejšího desktopového programu, se stává cloudová služba. Na výsledcích cloudové a serverové divize, které stojí na první příčce seznamu příjmů, se čím dál více podílejí peníze pocházející ze služeb Azure, které upozaďují prodej samostatných licencí Server 2012.

Microsoft je na nejlepší cestě stát se cloudovou společností a poskytovatelem služeb. Abych citoval mého dlouholetého kolegu a kamaráda Prestona Grallu: „Budoucnost Microsoftu leží v cloudu, což může vést k tomu že se z Windows jednoho dne stane naprostá marginálie.“ Nesouhlasím s jedinou věcí – Preston použil slovo „může“.

Microsoft si to spočítal sám – příjmy z Windows se v posledním kvartálu snížily o 5 %, navzdory vlivu Windows 10, zatímco přijmy cloudové divize se o 5 % zvýšily. Prodej služeb Azure se meziročně zvedl o 140 %. CEO společnosti Satya Nadella ve čtvrtletní zprávě uvedl následující: „Příležitost v podobě podnikového cloudu je obrovská. Je to ten největší trh, na jakém jsme se kdy pohybovali.“

Ano, myslel to vážně, a ano, znamená to „větší než Windows“.

Tohle značí začátek tranformace, a to nejen Microsoftu a Windows, ale celkového konceptu osobní výpočetní techniky. Dnes sice ještě pořád smýšlíme o našem PC jako o jádru, ale ono už je jinde.

V roce 1976 umožnil operační systém CP/M společně s prvními disketovými počítači přenést jádro výpočetní síly z IT oddělení a sálových počítačů směrem k uživatelům a jednotlivým PC. Teď v roce 2016 pozorujeme pokles významu Windows a odliv výpočetní kapacity od jednotlivců směrem do cloudu, nástupce někdejších mainframů.

Čekají nás zajímavé časy.


Autor píše o technologiích a podnikání v oblasti technologií od dob, kdy CP/M-8o byl špičkovým OS.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře