Vývoj českého trhu myší podle GfK

Výsledky obchodního panelu GfK založené na kontinuálním monitorování trhu se zbožím dlouhodobé spotřeby komentuje pro ChannelWorld Zdeněk Bárta, Retail and Technology Director, ze společnosti GfK Czech zabývající se výzkumem trhu a veřejného mínění.

Vývoj českého trhu myší podle GfKV rámci skupiny myší sleduje GfK také další ukazovací nástroje, např. graphic tablet apod. Konkrétně ty tvořily v letošní polovině roku 8 % celkového obratu komodity, a meziročně tak posílily o 2 procentní body. Početně tvořily převahu „klasické“ myši, na celkových prodejích skupiny se podílely 98 %.

Za první polovinu letošního roku poklesl objem prodeje celé skupiny o 4 %, tržby klesly menším tempem, a to o necelé 1 %. Za nárůstem celkové průměrné ceny lze vidět právě rostoucí podíl dražších ukazovacích nástrojů, průměrná cena samotných myší meziročně stagnovala. A to i přes meziroční nárůst provedení s rádiovým přenosem, které se na celkových tržbách podílelo v letošní polovině roku téměř ze 40 %.

Trh myší vytváří převážně optické přístroje snímající obraz podkladu osvětlený pomocí LED technologie nebo laserové diody. Laserové optické myši tvořily v letošní polovině roku zhruba pětinu celkových prodejů a obsáhly přes třetinu celkových tržeb myší. V letošní polovině roku se tyto myši prodávaly zhruba o 50 Kč levněji než ve stejném období před rokem. Průměrná prodejní cena LED myší byla v letošním půlroce o více jak polovinu nižší než u laserových, a na rozdíl od nich meziročně neklesla.


Výsledky obchodního panelu – pravidelné informace o struktuře a vývoji trhu - nabízí Retail and Technology GfK CzechVýsledky obchodního panelu – pravidelné informace o struktuře a vývoji trhu - nabízí Retail and Technology GfK Czech, v případě zájmu kontaktuje Zdeňka Bártu (zdenek.barta@gfk.com).

Zdeněk Bárta pracuje ve společnosti GfK Czech na pozici ředitele divize Retail and Technology se zodpovědností za Českou republiku a Slovensko. V Retail and Technology působí od roku 2002, ředitelem divize byl jmenován v roce 2008. Do této doby byl v oddělení zodpovědný za projekty v oblasti IT/TC/ENT a za několik dalších nově startujících projektů včetně AdHocových studií.Komentáře