Video on demand v HD – změní české obýváky?

V současné době se (nejen) český trh potýká s nepříjemným fenoménem. Pro HD televize není v obchodech kam plivnout, ale HD obsah, abyste hledali jako jehlu v kupce sena.

Video on demand v HD – změní české obýváky?Obchody jsou tak plné HD nadšenců, kteří si odnášejí miniaturní 40" LCD v nadšení, jak za ani ne 20 tisíc pořídili tu HD televizi a že teď všechno, co na ní uvidí, bude hezčí, radostnější a krásnější. Jenže, v lepším případě, se pak doma dívají na kvalitně upscalovaný SD signál z takové vzdálenosti, že i kdyby měly kvalitní zdroj opravdového HD signálu, nic z těch větších detailů obsažených v HD obraze neuvidí.

Smysluplné úhlopříčky pro HD, tedy v tom nejhorším případě 52" respektive 55", v tom lepším případě 62" a výš, však zůstávají bez povšimnutí, stejně jako Blu-Ray přehrávače (vyjma Sony PlayStation 3, která kromě přehrávání filmů dokáže obstarat i jinou HD zábavu), pro které je k dispozici na českém trhu jen pár titulů pochybné kvality, přičemž tyto tituly, světe div se, povětšinou navíc nebyly pořizovány nativně v 1080i, neboť pro toto rozlišení je potřeba jiná kamera, navíc s úplně jiným chováním než na jaké jsou kameramani zvyklí u filmových kamer a jiná studiová technika. Podtrženo a sečteno - situace v oblasti HD obsahu začíná připomínat situaci v automobilovém průmyslu po vytěžení zásob ropy - každý bude mít doma auto, ale nikdo s ním nebude moct jezdit jinak než z kopce a na neutrál.

Řešení na cestě

V řešení této HD krize se nicméně začíná blýskat na lepší časy. Spásou, která by dokázala rozpohybovat prodeje smysluplně velkých HD televizorů i pro běžné domácnosti, kde velikost úhlopříčky televizoru nemá kompenzovat rozměrové komplexy jejího majitele, je Video on Demand neboli video na přání. To je vlastně také spásou HD televizorů aspoň u části uživatelů, kteří stahují stovky gigabajtů libovolného HD obsahu z internetu a pod rouškou právní nejistoty hltají i ty nejpodřadnější americké seriály jen proto, aby viděli to, na co je lákalo prezentační video v prodejně televizí. Bohužel, ne každý je ochoten trávit svůj volný čas prohledáváním internetu a několikadenním stahováním čehokoliv, aby si následně ještě musel zakoupit síťový přehrávač nebo připojit PC k televizi a mohl si takto pořízený film konečně spustit. Ne. HD obsah musí být přístupný volně, pohodlně, jednoduše, rychle a levně. Internet splňuje všechno až na jednoduše a pohodlně, Blu-Ray všechno až na pohodlně a levně. Video on Demand nicméně nabízí všechny tyto atributy. Jenže...

V současné době je v ČR nejrozšířenější a nejsnáze dostupnou službou Video on Demand O2 Videotéka. Ta je navíc po restrukturalizaci rezidenčních fixních tarifů dostupná zdarma i k pevné lince nebo internetu. Také použitý settop box zvládá HD rozlišení a vlastní HDMI výstup a velká část pevných linek je dostatečně blízko ústředně na to, aby HD prošlo i telefonní linkou. Chybí tu ale jedna drobnost - HD obsah ve Videotéce. Česká republika je totiž asi příliš malý trh a O2 TV, byť je dostupná i u jiných operátorů pod značkou Telefónica, se ne a ne k HD obsahu prokousat.

Konzole pro HD?

Další, o něco slibnější, variantou jsou však herní konzole. Konkrétně Microsoft nedávno oznámil, že na Xbox Live přinese stovky HD filmů. Bohužel pro ČR, Xbox Live není u nás zatím stále dostupný, nicméně po použití jednoduchého triku, kdy uživatel při registraci vyplní bydliště např. v USA, UK či SRN, lze tento problém vyřešit. Reseller, který tak přednastaví profil přímo v prodejně a bude disponovat kupóny s body pro Microsoft Xbox Live tak bude moci relativně snadno nabídnout svým zákazníkům rychle, snadno a snad i levně dostupný HD obsah. Jediný problém zůstává v tom, že Xbox je „poněkud hlučnější." Nicméně vzhledem k jeho dálkovému ovládání přes WiFi není nezbytně nutné, aby byl přítomen v nějaké velké blízkosti k posluchači či televizoru, což při až 10 metrů dlouhých HDMI kabelech problém řeší.

Podtrženo a sečteno - pokud chcete prodávat velké televizory, potřebujete HD obsah. Ten vám bohužel zatím nikdo nezajistí, ani těch několik málo placených satelitních kanálů ne. Video on Demand oproti tomu dává možnost sledovat přesně to, co divák chce a často za nižší cenu, než by stála ona satelitní Pay TV. Český reseller však má problém v tom, že i když podobnou službu nabídne Microsoft Xbox (a věřím tomu, že brzy i Sony PlayStation 3), bude muset pomoci zákazníkovi obejít jisté nedostatky lokální podpory českého trhu ze strany výrobce. Podobná snaha nicméně bude, jakmile výrobci herních konzol spustí svůj HD obsah, korunována úspěchem. Navíc herní konzole se hodí i na jiné věci než HD video a lze k ní prodávat spousty her i příslušenství. Jinou, podstatně veselejší alternativou, by pak bylo, když by O2 (a případně i další, menší IPTV operátoři) zpřístupnilo HD obsah ve své O2 TV. Tak či onak. Opravdový (tj. nativně pořízený v HD rozlišení) HD obsah se jako první objeví ve formě VoD (video on demand) a je jen na vás resellerech, jak se na to připravíte.Komentáře