Urychlí nedostatek pevných disků přijetí SSD?

S výrazným omezením výroby pevných disků značek Seagate a Western Digital způsobeným povodněmi v Thajsku a s poklesem cen NAND flash se výrobci počítačů mohou začít poohlížet po SSD. Čeká nás široké přijetí této technologie?

Urychlí nedostatek pevných disků přijetí SSD?Ceny pevných disků se dramaticky zvyšují kvůli tragickým záplavám v Thajsku. Povodně, jež jsou nejhorší za posledních padesát let, v důsledku způsobují nedostatek v dodávkách pevných disků a očekává se, že se promítnou také do prvního kvartálu roku 2012.

Kolem 25 % továren na pevné disky se nachází v Thajsku. Western Digital zde vyrábí zhruba 60 % celkové produkce a Toshiba přibližně polovinu. Nicméně největší dopad mohou mít povodně na Nidec – společnost vyrábějící v Thajsku kolem 70 % světové produkce motorků pro pevné disky značek Western Digital, Seagate, Hitachi GST, Toshiba a Samsung.

Je uprostřed vykupování zbývajících zásob pevných disků, rostoucích cen a nejistoty, kdy bude výroba obnovena, vhodný čas se porozhlédnout po SSD discích?

SSD jsou tradičně rozděleny do dvou kategorií v závislosti na jejich technologii flash paměti. Některé SSD disky jsou vybaveny tzv. single-level cell (SLC) technologií paměti, při které jeden bit dat zabírá jednu buňku flash paměti, což je optimalizuje výkon i spolehlivost dat. Druhá kategorie SSD používá tzv. multilevel (MLC) technologii, která zapisuje čtyři bity do jedné buňky flash paměti, a dosahuje tak větší kapacity.

S průběžnou migrací na 20nm technologii, která přidává výkon a spolehlivost MLC SSD diskům, se v listopadu a prosinci očekává snížení smluvních cen NAND flash, což by vedlo ke zlevnění disků.

Před povodněmi byla cena 1 GB dat v SSD více než desetkrát vyšší než u HDD. S prudkým nárůstem cen pevných disků se však rozdíl snížil na trojnásobek, což představuje pádný důvod pro OEM výrobce počítačů, proč zvážit dočasné využití SSD disků místo HDD.

Výzkumné oddělení TrendForce předpovídá nárůst zájmu o SSD především na high-endovém korporátním trhu. Zároveň předpovídá, že pokud se nedostatek pevných disků projeví i v prvním čtvrtletí 2012, podíl modelů vybavených SSD disky obecně naroste.

Na druhou stranu se stále rostoucími datovými nároky vzniká příležitost používat v noteboocích a netboocích SSD disky spolu s cloudovými úložišti. Propojení nabídne sotřebitelům nejlepší kombinaci výkonu a kapacity.


Autor působí jako obchodní ředitel distribuční společnosti VIP computers ve Velké Británii.Komentáře