Steve Brazier, Canalys: Hardware není mrtvý, Microsoft Surface ano

Předpovědi CEO channel analytické společnosti Canalys pro příští roky mohou být pro někoho překvapivé, ale reselleři a poskytovatelé služeb se z nich mohou poučit.

Steve Brazier, Canalys: Hardware není mrtvý, Microsoft Surface anoNa Canalys Channels Forum 2017 – největší konferenci pro nepřímé prodejní kanály – představil Steve Brazier, CEO analytické společnosti Canalys své předpovědi pro další roky.

Některé predikce rozhodně vzbuzují emoce. Necháme na vás, na kolik se může analytik se zásadním vhledem do odvětví IT a distribuce strefit:

Tohle čtvrtletí (Q3 2017) poskytne technologickému odvětví v západní Evropě největší růst za posledních deset let. Podle Steva Braziera to bude výsledek posilujícího eura, zlepšujících se ekonomik a přirozeného optimismu způsobeného vítězstvím Emmanuela Macrona a Angely Merkelové ve volbách.

Zadruhé, do roku 2019 půjde polovina prodeje cloudu skrze two-tier distribuci. Účtování a správa takového množství zákazníků v různých měnách dosáhla podle CEO Canalysu úrovně, kdy to jinak než skrze distribuci není možné dodávat.

Do poloviny roku 2018 budou na trhu notebooky (s Windows 10), které vydrží na baterii fungovat tři dny. To znamená zásadní posun v mobilitě počítačů. První oznámení takových produktů můžeme očekávat do konce roku, nejpozději začátkem příštího.

V další předpovědi šéf analytické firmy poskytuje pozitivní výhled pro resellery. Velcí channel partneři by měli v dalších třech letech růst o nejméně pět procent ročně.

Hardware není mrtvý

Neexistují důkazy, které by potvrzovaly, že hardware je mrtvý. Naopak pro 90 % resellerů bude podle Canalysu do roku 2020 představovat stále zhruba 50 % výnosů. „Neposlouchejte investory, kteří vám radi, abyste se zbavili hardwarového byznysu a zaměřili se jen na služby,“ radí Brazier.

Na druhou stranu se CEO Canalysu nechal slyšet, že „Microsoft opustí byznys se (zařízeními) Surface“  do roku 2019. Společnost podle něj na těchto zařízeních nevydělává peníze a není důvod, proč by v něm měla pokračovat.

Až Wall Street uvidí kapitálové výdaje Microsoftu, bude tlačit na to, aby se zbavil nízkomaržového byznysu. Jakmile se pustí do snižování nákladů, Surface bude první na řadě, předvídá Brazier.

Autonomní vozidla v IT kanálu?

Do roku 2022 bude 20 % významných resellerů prodávat autonomní vozidla. Někteří budou podle Steva Braziera prodávat auta, jiní drony, někteří i lodě. Odvětví dopravy se velmi rychle vyvíjí a partneři by se měli zamyslet, jak na tom vydělat.

Recyklace materiálů a služby v oblasti správy aktiv se stanou pro resellery lukrativní službou, jelikož technologie vyžadují speciální kovy, které budou stále vzácnější. Není jich dost a jejich cena poroste.

Z technologického hlediska pak Canalys vidí hlavní obchodní příležitosti v edge computingu (internet věcí), správě aplikací a cloudu a v bezpečnosti.

Zdroj: ChannelWorld, Canalys
Úvodní foto: Channelworld

Komentáře