Sedmičky končí, začněte prodávat!

Oblíbenému operačnímu systému Windows 7 zbývají poslední týdny života, než bude ke 14. 1. 2020 ze strany Microsoftu definitivně ukončena jeho podpora. Podle námi oslovených vendorů a distributorů jde o vynikající příležitost k oživení prodejů nových PC.

Sedmičky končí, začněte prodávat!
Éra operačního systému Windows 7 spěje ke svému konci. Ačkoliv Microsoft v minulosti učinil několik ústupků směrem k podnikovým zákazníkům, pro drtivou většinu uživatelů počítačů, které stále běží na tomto systému – a že jich je požehnaně! –, představuje datum 14. 1. 2020 definitivní ukončení podpory. To mimo jiné znamená žádné další aktualizace, žádné bezpečnostní záplaty a žádnou reakci, pokud se uživatel obrátí na technickou podporu.

ChannelWorld oslovil místní zastoupení výrobců PC a distributory, abychom získali ucelený pohled na téma konce „sedmiček“ nejen z technického, ale především z obchodního hlediska. Není tajemstvím, že jakýkoliv větší nárůst prodeje PC je už poměrně dlouho podmíněný přítomností nějakého externího faktoru, a jak vyplývá z odpovědí našich respondentů, konec podpory Windows 7 přináší celou řadu důvodů k tomu, abyste vzali trh ztečí.

Zcela jedinečná příležitost

„V našem regionu je odhadem zhruba 2,5 milionu zařízení běžících na Windows 7, od domácích uživatelů, organizací až po státní instituce,“ shrnuje současnou situaci Oldřich Kožusznik ze společnosti eD system. „Všechna tato zařízení budou od ledna vystavena různým nebezpečím vlivem ukončení podpory ze strany Microsoftu. Z hlediska obchodu se zde proto nabízí zcela jedinečná a velká příležitost, jak takovým uživatelům pomoci a nabídnout jim nejaktuálnější operační systém Windows 10.“

„Podle portálu Gemius Ranking je v současné době bezmála 40 % počítačů vybaveno starší verzí operačního systému Windows, než je aktuální Windows 10. Z toho vyplývá, že se na trhu po ukončení podpory Windows 7 objeví příležitost na aktualizaci v řádech milionů počítačů,“ souhlasí Jiří Čipera ze společnosti 100Mega Distribution.

„Windows 7 byl vůbec nejúspěšnější desktopovou verzí tohoto operačního systému, takže pochopitelně stále zůstává mnoho uživatelů, kteří na modernější Windows 10 ještě nepřešli, ačkoli majorita již tuto migraci uskutečnila,“ říká Jiří Jelínek ze společnosti Asus.

„Windows 7 dnes beží na približne 23 % PC pristupujúcich k internetu, čo je vzhľadom na jeho popularitu pochopiteľné, no jedná sa o 10 rokov starý systém so všetkými nedostatkami, ktoré k tomu patria,“ dodává Martin Madár ze společnosti Tech Data.

„Relatívne vysoký počet užívateľov bude potrebovať riešiť aktualizáciu operačného systému po ukončení podpory, predovšetkým kvôli zabezpečeniu, čo je najväčšia bezprostredná hrozba. Na druhej strane, toto je potrebné vnímať ako príležitosť pre dodávateľov PC i pre Microsoft.“

Čas začít strašit?

Otázka zabezpečení je skutečně jedním z hlavních argumentů pro co nejrychlejší opuštění nepodporovaného systému. Zde je důležité zmínit, že zatímco u spotřebitelů bude zpravidla hrozit napadení a zavirování jednoho zařízení, v případě firem mohou být škody nesrovnatelně vyšší a zároveň mohou mít i přesah do právní roviny.

Ilustrujme si to na příkladu organizace, která zmešká šanci přejít včas na Windows 10, ponechá si stará zařízení s Windows 7 i po ukončení podpory a následně bude napadena, například přes nově objevenou zranitelnost, pro kterou už Microsoft nevydá bezpečnostní záplatu.

Dojde-li při napadení například ke krádeži osobních údajů, jež daná organizace spravuje (nezapomeňte, že GDPR je stále zde a už nikam neodejde), je více než pravděpodobné, že se úřady budou zajímat, zda tato organizace podnikla patřičná opatření, aby podobnému incidentu zabránila. Bylo by poněkud nešťastné, pokud by ke zjištění, že nikoliv, stačil pohled na monitor nejbližšího počítače.


Vyšlo v ChannelWorld 5/2019


Úvodní foto: hakinmhan / stock.adobe.com

Komentáře