Proč jsou dnešní supertelefony skutečně super

Slovo „supertelefon“ je starý titulkový tahák, který od 90. let pomáhá marketérům a novinářům zprostředkovat představu o telefonu, který zastiňuje konkurenci.

Proč jsou dnešní supertelefony skutečně superKupříkladu Nokia 9210 byla před více než deseti lety vysoce vyzdvihovaný supertelefon, protože fungovala spíše jako notebook než jako telefon. Bylo to otevírací zařízení s plnohodnotnou klávesnicí a barevným displejem, který byl podstatně větší než u jiných telefonů a zároveň podstatně menší než u notebooků.

Se 41 megapixely patří smartphone Nokia Lumia 1020 do kategorie „supertelefonů,“ říká Mike Elgan.

Od 90. let byla nálepka „supertelefon“ používána marketéry pro postavení svých produktů nad konkurenci. Novináři zase tohle barvité slovo využívali pro vyjádření svého nadšení kolem nového telefonu nebo nové funkce.

Jinými slovy, slovo supertelefon nikdy nic neznamenalo. Bylo to slovo bez jasné definice. Ve výsledku jej veřejnost moc nepřijala.

Přišel však čas na změnu. Nové modely telefonů by se skutečně daly popsat jako „supertelefony“ a já vám řeknu proč.

Nová definice „supertelefonu“

Zvykli jsme si, že telefony mají vlastnosti a funkce, které jsou horší než u jiných zřízení. Jejich procesory jsou slabší než u počítačů. Jejich fotoaparáty mají slabší parametry než skutečné foťáky. A jejich modely použití jsou postaveny na myšlence, že je lidé budou využívat v omezených a ořezaných verzích, než jak by mohli u další zařízení.

Milujeme své telefony, protože jsou mobilní a univerzální, ne protože jsou výkonnější nebo dělají něco lépe než něco jiného.

Ale je možné, že naše porozumění termínu „super“ je z pohledu telefonů špatné a mělo by se změnit.

Superpočítače jsou super, ne proto, že jsou poměrně dobré na stroje velikosti pokoje, ale proto, že dokážou dělat věci, které umí pouze superpočítače – například předvídat světové počasí nebo porazit Kena Jenningse v Jeopardy (obdoba Riskuj, pozn. red.).

Superman je „super“, ne protože, že je jeho síla poměrně dobrá na mimozemšťana, ale protože převyšuje jakéhokoliv člověka či superhrdinu.

Aby bylo možné smartphone označit za supertelefon, měl by mít vlastnosti, které výrazně překračují nejen ostatní telefony, ale také ostatní zařízení. Měly by dokázat věci, které ani desktopy, notebooky, digitální fotoaparáty a další produkty neumějí.

Seznamte se s novými supertelefony

Nové supertelefony již byly oznámeny a přicházejí na trh. Jsou vybaveny funkcemi, které nikde jinde nenajdete.

Super fotoaparáty

Nová kategorie supertelefonů má fotoaparáty, které dokážou využít více pixelů než high-endové zrcadlovky.

Nokia oznámila smartphone Lumia 1020, který je super, protože má 41megapixelový snímač (můj Canon EOS 7D má 18megapixelový CCD).

Zatímco nejlepší využití těchto megapixelů bude pro digitální zoom a „převzorkování“, což znamená odstranění šumu tím, že umožní na 5megapixelové fotce vybírat ty nejlepší pixely, telefon také dokáže vyfotit 38 megapixelové fotky – podstatně více než běžné digitální fotoaparáty.

Dalšími supertelefony v této kategorii jsou starší Nokia PureView 808 (také 41 megapixelů) a přicházející Sony Honami i1 (měla by mít fotoaparát se snímačem o 21 megapixelech).

Super chytré

Popsat Siri a Google Now jako „umělou inteligenci“ je sporné, ale slyšel jsem takto mluvit přední experty na AI (artificial intelligence).

Schopnost porozumět tomu, co říkáte v každodenním jazyce a odpovídat – plus schopnost učit se, dělat za vás věci a rozhodovat se, zda vás vyrušit – to vše jsou funkce podobné umělé inteligenci, které spotřebitelé získají pouze skrze mobily.

Například Apple iPhone obsahuje hardware, který je navržený pro optimalizované použití Siri. Tato zkušenost není k dispozici na noteboocích ani desktopech ani kdekoliv jinde. Tato exkluzivita dělá z iPhonu supertelefon.

Podobně tak malé množství telefonů hardwarově optimalizovaných pro Google Now jsou supertelefony (podle mé definice). Nexus 4 spolunavržený společnostmi Google a LG do této kategorie pravděpodobně spadá a nový Nexus 5 spadat určitě bude.

Google již láká na zatím oficiálně neoznámený telefon Moto X. Někteří odborníci se domnívají, že tento telefon bude taktéž hardwarově optimalizovaný pro Google Now, jelikož Google Motorolu vlastní.

Podle mé definice je každý telefon, který je hardwarově optimalizovaný pro schopnosti umělé inteligence nedostupné na PC, skutečným supertelefonem.

Další superschopnosti

Příchod doby nositelné elektroniky, jako jsou Google Glass či chytré hodinky, znamená, že smartphony budou stále více sloužit jako huby pro bezdrátové osobní sítě.

Jakmile budou smartphony specificky hardwarově upraveny, aby podpořily schopnosti nositelné elektroniky, stanou se supertelefony. Alespoň do té doby, než funkce hubu budou dostupné na dalších zařízeních.

To jsou jen příklady. Myslím si, že nás čeká nárůst dostupnosti supertelefonů, které budou nejen lepší než ostatní mobily, ale budou také disponovat nativními funkcemi, které budou lepší než u jakýchkoliv jiných zařízení.

Nálepka supertelefon konečně dává smysl a stala se smysluplnou, protože jsme uprostřed přesunu ze světa, kde mají telefony omezené a ořezané funkce jiných zařízení, do nového světa, kde telefony dokážou dělat věci, které jiná spotřebitelská zařízení neumí. A to bude supercool.

Tento článek původně vyšel na Computerworld.com.

Autor píše o technologiích a tech kultuře pro Computerworld.com.Komentáře