Přichází černý trh s patchi pro Windows XP

Steven J. Vaughan-Nichols komentuje blízkou budoucnost trhu po ukončení podpory Windows XP a je přesvědčen, že jejich uživatele nečeká nic příjemného.

Přichází černý trh s patchi pro Windows XPPssst, hej, kámo...

Co je?“

Mám tady něco, co chceš...

Jo? A co myslíš, že chci?“

XP SP 4."

Co? Počkej... Jako fakt?“

No jasně... ale nebude to zadarmo...

Očekávám, že podobné rozhovory se začnou skutečně odehrávat, počínaje 13. 5. 2014. Proč zrovna v tenhle den? Protože to bude první „Patch Tuesday“, kdy Microsoft nevydá aktualizace pro Windows XP, tedy pokud nejste jedním z těch skutečně velkých zákazníků, kteří si nevyhradili dostatek času pro migraci. Pokud jím jste, Microsoft vám bude ještě rok poskytovat placenou podporu skrze svůj program Custom Support.

Problém je, že Custom Support není zrovna levný. Odhaduje se, že náklady činí přinejmenším 200 dolarů za jedno PC... nebo tomu tak donedávna bylo. Nyní, když Microsoft zjistil, že se mu do programu nehlásí dostatek zákazníků, ceny klesly.

Firmy informovaly Computerworld o skvělých dohodách na poslední chvíli, včetně jedné, která tvrdí, že ji Custom Support bude stát jen 25 dolarů na jedno zařízení.

Je mi jasné, co si teď říkáte – „Těžko si můžu dovolit 200 dolarů za jedno PC, ale 25? To už by šlo!“

Smůla. Nemáte moc velkou šanci, že na to Microsoft přistoupí.

Mluvčí společnosti mi řekl, že: „ Custom Support je poskytován velkým zákazníkům z korporátní sféry, kteří nestihli k 8. 4. dokončit migraci z Windows XP. Jde se o dočasné opatření, navržené tak, aby pomohlo velkým zákazníkům dokončit složité migrace, ale neměl by být považován za poslední naději pro ty, kteří ještě nepřešli na moderní operační systém. Poplatky za Custom Support se různí v závislosti na konkrétních potřebách zákazníků. Ti by se měli ohledně výše poplatků obrátit na svého account representative ."

Pochyboval jsem, že by se v vámi Microsoft obtěžovat, pokud byste neměli alespoň 10 000 PC s Windows XP. Ale Daryl Ullman, spoluzakladatel a ředitel Emerset Consulting Group, firmy zaměřené na pomoc podnikům s uzavíráním softwarových smluv, řekl, že nové minimální požadavky pro účast v Custom Support je 750 počítačů a platba alespoň 150 000 dolarů za roční podporu.

Za těch 150 tisíc dostanete záplaty proti kritickým hrozbám, tedy nejvyšší ze čtyř úrovni klasifikace hrozeb podle Microsoftu. Za třetí úroveň, tedy významné chyby, už si musíte připlatit, a druhou a první, tedy „střední“ a „nízké“ hrozby, Microsoft již opravovat nebude.

Ani s tak výraznou slevou si však spousta velkých firem nebude moci Custom Support dovolit. To však neznamená, že ho nebudou potřebovat. Windows XP jsou s podílem 11,79 % stále třetím nejpoužívanějším operačním systémem pro PC ve Spojených státech. To už je hodně uživatelů. A všichni víme, co se stane, když poptávka tak výrazně převýší nabídku – vznikne černý trh.

Může se samozřejmě stát, že nějaký dobrodinec umístí tyto záplaty na BitTorrent, ale s tím je vždy spojeno riziko, že nestahujeme skutečný obsah, ale malware.

Microsoft na žádost o komentář ke vzniku černého trhu s patchi nereagoval.

Ach, vidím, že ty, kteří trvali na tom, že zůstanou u Windows XP, čekají opradu příjemné časy. Možná už je načase se jich konečně vzdát a pořídit si nějakou alternativu. Nechcete někdo Chromebook?


Autor píše o technologiích a podnikání v oblasti technologií od dob, kdy CP/M-8o byl špičkovým OS.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře