Přenosné DVD přehrávače. Zacíleno na rodiče

Přenosné DVD přehrávače se nikdy netěšily nijak zvlášť velké popularitě. Ve svých počátcích s cenovkou mnohdy překračující 10 000 Kč nesly aspoň punc čehosi luxusního, což drželo prodeje zejména pro skupinu zákazníků „musím všem ukázat, že na to mám.“

Přenosné DVD přehrávače. Zacíleno na rodičeS poklesem cen a dlužno dodat, že i s nástupem levných notebooků s DVD mechanikou se však dostaly postupně do ústraní. Nicméně i dnes mají přenosné DVD přehrávače své zákazníky – jsou jimi rodiče.

Řada dnešních ICT/CE resellerů má přenosné DVD přehrávače ve svém portfoliu. Většina z nich jich ale zrovna dvakrát moc neprodá. Proč? Protože přenosné DVD přehrávače na rozdíl od přenosných audio přehrávačů nebo stolních DVD nespadají do kategorie „mass market“ nýbrž do kategorie „niché market“ neboli do oblasti úzce specifického trhu, ve kterém je však poptávka po daném artiklu poměrně velká.

Přenosné DVD přehrávače jsou totiž ideální zejména pro rodiče mladých ratolestí do aut, což někteří výrobci velmi dobře vědí a dokázali se tomu poměrně rychle přizpůsobit. Původní design á la notebook se tak velmi rychle překlopil do designu á la tablet, který lze navíc upevnit na opěrku předního sedadla. Výjimku dokonce netvoří ani přehrávače s dvěma displeji, které potěší zejména rodiče s více dětmi. Klasické přenosné DVD přehrávače á la notebook se však příliš velké pozornosti netěší.

DVD pro děti i taťky chalupáře

Ze svého niché segmentu nicméně mohou přenosné DVD relativně brzy vystoupit. Proč? Protože i v našem banánistánu se konečně začalo rozšiřovat vysílání DVB-T a protože cena DVB-T tuneru se konečně dostala na rozumnou hranici. V přenosných DVD přehrávačích se tak začaly pozvolna objevovat DVB-T tunery, což z tohoto původně silně monofunkčního zařízení začíná dělat zajímavý kus hardware vhodný i pro Čecha-chalupáře, který má na chalupě starou televizi s analogovým tunerem, přenosné DVD s DVB-T tunerem tak pro něj může být zajímavou alternativou, kterou využije na chatě, u vody, na zahrádce i na výletě, atd.

Éra přenosných DVD přehrávačů tedy nekončí, ba naopak přijde doba, kdy se jim konečně začne dařit. Vedle rozvoje DVB-T k tomu však přispějí i lepší displeje a baterie, které umožní právě ono přehrávání televize a DVD disků ve venkovních prostorách na přímém slunci. Důležité však je, umět se zacílit na správného zákazníka. Ne každý totiž o přenosné DVD stojí a ne každý, kdo by o něj stál, o něm ví.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.Komentáře