Pracovní trh v oblasti IT zůstává stabilní

Profesionálové v oblasti IT mohou být šťastní. Pracovní trh zůstal pro IT poměrně stabilní a díky požadavkům na dobře informované a zkušené specialisty si mnoho z nich dokonce může vybírat.

Pracovní trh v oblasti IT zůstává stabilníVěřím, že na českém pracovním trhu existuje v dnešní dynamické době mnoho pozic v oblasti IT, které čekají na kvalifikovanými odborníky.  Díky neustálému vývoji vyžaduje oblast informačních technologií mnoho školení, studia a neustálého doplňování nových informací.

IT do každé firmy

Důvodem vysokého zájmu o poskytování služeb v oblasti IT je především fakt, že každá organizace potřebuje buď interního zaměstnance, který má IT na starosti, nebo využívá externích služeb specializované společnosti. Požadavky firem  na poskytování IT služeb jsou velice různorodé a neexistuje typická charakteristika uchazeče o takovou pozici.

Pro společnosti, které hledají vhodného kandidáta na pozici IT, jsou jednoznačně nejdůležitější odborné znalosti v dané oblasti informačních technologií, které bude při práci využívat. Zaměstnanci s rozmanitými zkušenostmi, kteří se snaží uspět v tomto velmi rychle se vyvíjejícím oboru, budou mít při hledání nové práce velkou výhodu.

Praha  nebo Brno?

Z pohledu uplatnění jsou Praha a Brno pro IT odborníky dvě nejzajímavější města. Je mezi nimi ale obrovský rozdíl jak ve výši mezd, tak v počtu nových pracovních příležitostí. Kde hledat příčinu? V Brně sídlí menší počet mezinárodních společností, a proto mají zdejší IT specialisté méně příležitostí vyzkoušet si širokou škálu znalostí a dovedností napříč oborem. Běžným případem bývá, že IT specialista z Brna má daleko nižší odborné znalosti než kolega z Prahy se stejně dlouhou praxí. V důsledku je pak obtížné najít vhodného, kvalitního a zkušeného kandidáta, který by splňoval požadavky poptávající firmy. Na pracovním trhu informačních technologií se prestiž Prahy, která je magnetem pro mezinárodní společnosti, projevuje velmi výrazně.

Většina mezinárodních společností se po zpracování průzkumu trhu a přípravě rozpočtu rozhodne vybudovat své IT oddělení v Praze. Požadavky na odborné znalosti se v ostatních evropských zemích od České republiky neliší, nicméně výše mezd je na lokálním trhu nižší.

Především odvaha

Ti, kteří chtějí získat zkušenosti u mezinárodní firmy, by se neměli obávat nedostatečné kvalifikace. Požadavky na odbornost jsou srovnatelné a podmínky závisí spíše na společnosti než na jednotlivých zemí.

Reed Specialist Recruitment již umístila mnoho vývojářů, webdisegnerů i konzultantů v českých i mezinárodních společnostech. Výhled do budoucnosti je pro IT specialisty, kteří zvažují kariérní postup, velmi optimistický. Praha je významná metropole, ve které může mnoho mezinárodních firem nalézt levnější zaměstnance se srovnatelnou kvalifikací a znalostmi jako v dalších evropských zemích.


Jon Hill, Country Manager společnosti Reed Specialist Recruitment pro Českou republiku, má více než 15 let zkušeností v oblasti HR z interního, outsourcingového a otevřeného zaměstnaneckého trhu. Jon strávil posledních sedm let řízením společností zabývajících se HR v celém regionu střední a východní Evropy, kde začal buď přímo v obchodně restrukturalizačním stupni, nebo od počátku působení společností. Jon vybudoval několik úspěšných a ziskových podniků. Jon Hill vstoupil do společnosti Reed na začátku roku 2008 přímo z konkurenční firmy. Absolvoval City University v Londýně, je ženatý a má tři děti.Komentáře