Pět odvětví, které se navždy promění díky virtuální realitě

Marek Somol z projektu View-Master komentuje, jakým způsobem se projeví nástup virtuální reality v oblastech vzdělávání, medicíny, komunikace, vojenství nebo zábavy.

Pět odvětví, které se navždy promění díky virtuální realitěVirtuální a rozšířená realita bývají nejčastěji spojovány s odvětvím herního průmyslu. Jejich využití najdeme ale i v celé řadě jiných oborů. Přináší nové postupy a možnosti ve vzdělávání, lékařství, mezilidské komunikaci či armádě. Její využití může být nejenom praktické, ale dokáže dosavadní postupy i výrazně zefektivnit.

Nová forma vzdělávání

Virtuální realita zcela jistě ovlivni procesy i způsoby učení. Už dnes jsou ve školních lavicích vedle sešitů a učebnic zcela běžné tablety, virtuální realita bude jen dalším logickým krokem. Spojuje totiž 360° zkušenost s informacemi a školáci, studenti i dospělí budou mít zcela nový prostředek k poznávání.

Děti zažijí prohlídku sluneční soustavy, lidského těla či podmořského světa. Je prokázané, že to co nás baví, si lépe zapamatujeme. Virtuální realita dokáže propojit poznatky, zábavu a interakci do jednoho celku.

Školní předměty, které mohou být pro některé děti nudné a hůře pochopitelné, jako je fyzika, chemie nebo biologie dostanou zcela nový rozměr. Například různé chemické procesy si budou děti moci prohlédnout ze všech stran.

Medicína nanečisto

Virtuální realita nachází uplatnění také čím dál více v medicíně. Její využití je přitom značně široké – od léčení fobií, strachů a úzkostí až po různé terapie. V USA využívají virtuální realitu při léčení vojáků po návratu z Afghánistánu či Iráku, u kterých se projevila posttraumatická stresová porucha.

Obdobně jako u fobií jsou pacienti prostřednictvím virtuální reality vystaveni obávaným situacím a postupně se s nimi učí vyrovnávat. VR se v medicíně využívá také při samotné přípravě lékařů – mediků.

V americké UCLA Medical center využívají vizualizaci lidského těla, které je možné do detailu studovat z 360°. Další speciální simulace pro změnu umožňuje připravit se na náročné operace. Medici si krok za krokem nanečisto vyzkouší postupy, bez ohrožování zdraví pacienta.

Setkání avatarů

Předpokládá se, že virtuální realita promění i způsob, jakým spolu lidé komunikují. Nedávno vznikla první virtuální sociální síť vTime, kde se lidé spolu mohou prostřednictvím avatarů potkat v uměle vytvořených světech a popovídat si, byť pouze v omezeném počtu.

U toho však virtuální pojetí komunikace nekončí. Už dnes se proslýchá o přípravách virtuální verze sociální sítě Facebook, která by měla umožnit více aktivit než jen samotné povídání. S nástupem VR se ale nepromění pouze komunikace mezi rodinou, přáteli a známými. Využití by měla najít i v diplomacii.

Armádní výcvik bez úhony

Zcela logicky nachází virtuální realita uplatnění v armádě. Kromě přípravy na pozemní či letecký boj se využívá ke sledování reakce vojáků na obtížné situace, schopnosti vypořádat se stresem, způsobů rozhodování či funkčnosti prostorové paměti.

Váleční doktoři se pak díky virtuálním simulacím fyzicky připravují na výkon práce v psychicky náročných podmínkách – učí se ošetřovat zranění přímo v průběhu simulovaného boje.

Zábava na různé způsoby

Největší naděje upínají technologické firmy i investoři do odvětví zábavního průmyslu. Právě ten by měl generovat vůbec největší zisky. Neřadí se sem pouze hry, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale třeba také zábavní parky.

Nezahálí ani odvětví filmového průmyslu, mnozí odborníci dokonce často hovoří o příchodu zcela nového způsobu vyprávění příběhů – právě díky virtuální realitě. Opomenout nelze ani virtuální turistiku, prostřednictvím které se dostaneme na vzdálená, neobvyklá a fascinující místa z pohodlí domova.

Autor je manažer projektu View-Master pro ČR.

Zdroj: View-Master
Úvodní foto: View-Master

Komentáře