NaHLAS z TRHU: Co hýbe trhem IT o předvánočních prodejích

Které produkty z oblasti IT a spotřební elektroniky podle analytiků vzbudí v letošních předvánočních prodejích největší zájem zákazníků?

NaHLAS z TRHU: Co hýbe trhem IT o předvánočních prodejíchPetr Švagrovský, IDCPetr Švagrovský, senior research analyst, IDC CEMA

IDC očekává, že tah spotřebitelské poptávky bude výrazný u mobilních zařízení, zejména u smartphonů a při rostoucí saturaci trhu už jen částečně u tabletů.

V komerčních segmentech a ve veřejném sektoru očekáváme, že podniky budou koncem roku rozpouštět zbytky svých rozpočtů, což se pozitivně projeví napříč technologiemi.

Kromě toho se bude na konci roku uskutečňovat v rámci podnikových technologií velký projekt IT4Innovation (velký cluster) – jde o superpočítač spolufinancovaný z evropských strukturálních fondů.

Zdeněk Bárta, GfKZdeněk Bárta, consumer choices director, CZ&SK, GfK Czech

Ze sortimentu IT a telekomunikačních produktů lze očekávat značný zájem o smartphony a v menší míře než vloni také o tablety. Právě ty zaznamenávají výrazný nárůst poptávky s nástupem vánoční sezony. U přenosných počítačů porostou prodeje zařízení 2 v 1 spojující tablet a PC, které zatím vykazují malý tržní podíl, ale velký potenciál k růstu.

Ze spotřební elektroniky bude tradičně velký zájem o televizory, zejména s větší obrazovkou, movitější zákazníky přitáhnou jistě i Ultra HD televizory. K oživení trhu dochází u audioproduktů, velké nárůsty se čekají u dokovacích reproduktorů a soundbarů. A poptávaným dárkem pod stromeček budou jistě i herní konzole.

Ranjit Atwal, research director, Gartner Ranjit Atwal, research director, Gartner 

Gartner v letošním roce očekává 18,9% růst segmentu ultramobilních zařízení a velký zájem o nové modely telefonů iPhone, u kterých bude hlavní starostí prodejců dostatečné zásobování. Na růst ultramobilních zařízení (tablety, hybridy, 2 v 1) bude mimo jiné mít vliv uvedení zařízení s novými procesory od Intelu, který si stanovil za cíl prodat za celý rok 40 milionů tabletových procesorů.

V segmentu chytrých telefonů bude růst stimulován dostupností levnějších modelů. Za povšimnutí stojí i fakt, že zatímco u desktopů, notebooků a tabletů dochází k výměně zařízení nejčastěji na základě špatného technického stavu, u chytrých telefonů bývá hlavním důvodem výskyt vlastností a funkcí, jakými disponují jen nové modely.

Vyšlo v ChannelWorld 5/2014


Úvodní foto: © Evgeny Gultyaev - Fotolia.com

Komentáře