Na starší sedmičky nové Windows 8 nemají

Příchod operačního systému Windows 7 v říjnu 2009 přijali uživatelé s nadšením a po prodejně méně úspěšných Windows Vista začali po dlouhých letech opouštět stařičká Windows XP. Nejnovější systém Windows 8 však na tento úspěch nenavázal a po necelých šesti měsících se potvrzuje trend, o kterém se spekulovalo již dlouho.

Na starší sedmičky nové Windows 8 nemajíAktuální statistiky publikované pravidelně na serveru Netmarketshare.com prozrazují, že nové osmičky si prozatím ukrojily pouze 3,17 % z pomyslného koláče trhu operačních systémů. Žebříčku aktuálně vládnou Windows 7 se 44,73 %. Dosluhující Windows XP stále využívá 38,73 % uživatelů, tedy podstatně více, než nejnovější přírůstek do rodiny Windows společnosti Microsoft.

Celosvětový trend potvrzují i prodejní statistiky naší společnosti Gigacomputer, která má 16 poboček po celé ČR. Zákazníci kupující samostatný operační systém volí v drtivé většině případů osvědčená Windows 7. Statisticky to vychází na 94 % pro sedmičky a pouze 6 % pro Windows 8.

V případě nových počítačů a notebooků zákazníci častěji sáhnou po variantách s Windows 7, které se doprodávají ze skladových zásob. Ve Windows 8 postrádají uživatelé zejména nabídku Start, stále si také nezvykli ani na nové uživatelské prostředí Modern UI (dříve Metro). V zahraničních médiích se dokonce objevují neoficiální informace, podle kterých by se do připravovaného systému Windows 8.1 (označovaného také Windows Blue) měla nabídka Start vrátit.

Nový systém prozatím prohrává i v případě tabletů, kvůli kterým nové uživatelské prostředí Modern UI vzniklo. Statistiky společnosti Gigacomputer potvrzují, že nejčastěji zákazníci volí tablety s Androidem. Důvodem je nejen příznivější cena konkrétních zařízení, ale také fakt, že mnozí uživatelé tento systém znají ze svých smartphonů a jsou na jeho ovládání již zvyklí. Obdobně majitelé iPhonu sáhnou nejčastěji po iPadu.

Windows 8 chtějí podpořit i výrobci hardwaru, zejména v oblasti hybridních zařízení kombinujících tablet a notebook. Prodeje počítačů klesají, intenzivní spolupráce výrobců IT techniky a společnosti Microsoft má tento trend zastavit. Téměř půl roku po uvedení osmiček je však nabídka hybridních zařízení na trhu poměrně malá a konkurenční systém Android dodávají se svými produkty i velcí hráči. V některých případech si zákazníci mohou systém zvolit, bez ohledu na výrobce zařízení. Toto silně konkurenční prostředí Windows 8 do karet nenahrává.


Autor je senior sales manager ve společnosti Gigacomputer.

*Publikovaný komentář prošel redakční úpravou, zastává názory resellera, které nemusí vyjadřovat postoj redakce.
Úvodní foto: Gigacomputer

Komentáře