Mýty o chytrých telefonech

O chytrých telefonech se nastřádala řádka mýtů a stereotypů. Jak je pomoci rozplynout a otevřít zákazníkovi oči?

Mýty o chytrých telefonechChytré telefony neboli smartphony zdomácněly v našich kapsách stejně rychle, jako mizí sníh na jaře. Každým dnem narůstá počet lidí, kterým výrazně pomáhají v každodenních činostech jako je cesta do práce, vaření, nakupování nebo výběr kavárny či baru k večernímu posezení. V neposlední řadě jsou chytré telefony velmi užitečné jako pracovní nástroj, protože nabízejí e-maily, kalendář i internet poruce. Také se ale o tomto fenoménu nastřádala pěkná řádka mýtů a myšlenkových stereotypů, které se ne a ne rozplynout. Vybral jsem čtyři nejrozšířenější mýty a nabízím argumenty pro jejich vyvrácení.

Jsou jen pro IT specialisty – nevyužiju jej

Doba, kdy byla tato věcička výstřelkem pro vizionáře a technologické pionýry, je v nenávratnu. Dnes je smartphone jednoznačným trendem, a to jak po praktické stránce, tak i po stránce módní a stylové. Zatímco před třemi lety věděli, o co jde, a dokonce snad i podobné zařízení aktivně používali opravdu jen IT specialisté, dnes se jedná o praktický nástroj každodeního života nesený silnou módní vlnou.

Postačí několik argumentů. Dopravní aplikace usnadní cestu tramvají, autobusem i vlakem a navíc ve spolupráci s GPS umějí vyhledat i nejbližší a nejrychlejší cestu z bodu A do bodu B. Při vaření jiná aplikace nabídne seznam jídel včetně receptu, která lze připravit z aktuálního obsahu ledničky. A oblíbený facebook se díky specielní aplikaci ovládá tak snadno, že se vám z něj nechce ani odhlásit.

Jsou složité – neporozumím mu

Další mýtus vycházející zřejmě z faktu, že jde vlastně o telefonující kapesní počítače, říká, že užívání chytrého telefonu je složité. Ale je tomu právě naopak. Aplikace, které jsou základním nástrojem v ovládání moderních smartphonů jsou důmyslné prográmky ovládané většinou na jedno stisknutí ikony.

Zákazník je na internetu najde na jednom místě spolu s žebříčky těch nejpopulárnějších. Ve srovnání s užíváním počítače se jedná spíše o dětskou hru a nejsložitější pro ně bude zřejmě zapamatovat si svůj PIN.

Jsou drahé – nemám na něj

Ani ustálené mínění týkající se vysoké ceny těchto přístrojů už dávno nelze v rozumně vedené diskuzi udržet, protože výrobci jako Sony nebo Samsung již nabízejí plnohodnotný chytrý telefon za 3 až 4 tisíce korun. Vybrané modely můžete nabídnout dokonce pod 3 tisíce korun.

Nepotřebuji je - nezíská si mne

Samozřejmě debaty o tom, zda se jedná o věc zbytnou či nezbytnou lze vést sáhodlouze a aktuální stav bude záležet na argumentační dovednosti a mrštném jazyku aktérů. Dovolte mi, abych ke třem argumentům výše uvedeným dodal ještě přidanou hodnotu v podobě spousty hudby, filmů, e-knih, fotek a videí, které máte stále poruce.

Potkáte-li kamarádku a ukážete jí během pár vteřin fotogalerii své rodiny nebo recenzi filmu, který se vám tak líbil, to rozhoduje. A často rozhodne třeba jen jediná aplikace jako je Google Sky, se kterou když telefon namíříte na večerní oblohu, uvidíte přesně jména všech planet, hvězd i souhvězdí a pak už svůj smartphone nebude chtít dát z ruky.


Autor působí ve společnosti Sunnysoft.czKomentáře