Mobilonetbooky útočí, připravte si argumenty

Netbooky si vydobyly své místo na slunci rychle, stejně tak o ně zájem opadl. Nyní jim roste nový konkurent „mobilonetbooky“ a segment jejich zákazníků bude širší. Jste připraveni na jejich dotazy?

Mobilonetbooky útočí, připravte si argumentyO tom, že se netbooky velice rychle staly jedním z nejžádanějších a nejrychleji se rozvíjejících segmentů není pochyb. Platforma, kterou opanoval Intel Atom, se stala synonymem levného, ultrapřenosného notebooku, u kterého se při nákupu sice na výkon a zezačátku dokonce ani na absurdní nízké rozlišení nikdo moc neptá, ale následně ho pěkně štvou. Jenže letos se v tomto segmentu budou karty rozdávat znovu. Útočí na něj totiž mobilní platformy, zejména pak Android se svým vlastním hardware.

„Mobilonetbooky“, jak bychom tato nová zařízení mohli nazvat, si prošly poměrně krkolomnou cestou vývoje. Začalo to u klasických dotykových mobilů (v zásadě tedy iPhonem), jejichž hardware se přenesl také na tablety (tady si opět připsal body za nápad Apple) – neboli mobily s ještě větším displejem. K těm pak v Číně vymysleli připínací klávesnice.

Až potud by to nebylo nic až tak extrémního, kdyby se ovšem během pouhých dvou let tablety nedopracovaly od jednojádrových 800 MHz procesorů ke čtyřapůljádrovým 1,5 GHz čipů s dedikovaným grafickým akcelerátorem, čímž jejich výkon předběhl leckteré Atomy. Pak už stačil jen popravdě geniální matrioškový nápad začít u smartphonu, ten vložit do větší krabičky s větším displejem a baterkou, čímž vzniká tablet, a k němu připlácnout odepínací klávesnici, opět s vlastní baterkou, čímž vzniká výkonný netbook.

Problém anebo možná výhoda mobilonetbooků spočívá v tom, že využívají populární mobilní platformy, kde si snadno můžete dokupovat libovolné aplikace, které proměnily smartphony v hit číslo jedna. Nevýkonné netbooky na platformě Intel jsou přitom typicky využívány ani ne tak na práci, jako na sledování filmů, surfování po webu a vyřizování e-mailů. To však mobilonetbooky/tablety s klávesnicí, které už letos dostanou miniaturní displeje s nesmyslně vysokým rozlišením, zvládnou lépe. Netíží je totiž operační systém, na kterém můžete v zásadě provozovat i AutoCAD nebo libovolné další výkonově náročné aplikace, které na netbookovém hardwaru beztak ztrácí smysl.

Paradoxem přitom je, že právě tato nová zařízení na Androidu a mobilních procesorech od Qualcommu, nVidie apod. mohou hodně zamíchat kartami. S tím ostatně počítá svým způsobem i Microsoft, protože jeho Windows 8 budou poprvé po hodně dlouhé době (tj. od dob před Windows NT 4.0) obsahovat opět i „neIntel“ verzi.

A co to znamená pro resellery? V některých případech se změní dominantní hráči na trhu, protože ne každý výrobce netbooků si stačil nového trendu všimnout včas. Změní se ale i nákupní chování těch, kteří si pro netbooky přijdou. Část z nich totiž budou typičtí „mobilní“ zákazníci, což mimo jiné znamená, že je hodně zajímají barvy (zejména bílá) a jsou ochotni platit za příslušenství. Sice ne tolik jako u Applu, ale líbivý obal na mobilonetbook např. z kůže si velká část z nich koupí poměrně ráda. Reselleři by se tak měli přichystat na nové typy výrobku, seznámit se s novou platformou – tj. v tuhle chvíli hlavně Android 4.0 ICS – a naučit se prodávat i ono příslušenství.


 

Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.Komentáře