Martin Bratičák, ZyXel: Čeští uživatelé jsou hraví a vynalézaví

Výsledky průzkumu, který ukazuje, jak jsou Češi spokojení s rychlostí připojení, jak řeší jeho pokrytí a jak se stavějí k ukládání dat, shrnuje v komentáři Martin Bratičák (PR článek).

Martin Bratičák, ZyXel: Čeští uživatelé jsou hraví a vynalézavíVýsledky loňského průzkumu, v němž jsme se v rámci Evropy dotazovali na spokojenost s domácím širokopásmovým připojením, nás velmi mile překvapily. Zjistili jsme z nich, že Češi jsou na prvním místě ve spokojenosti s domácím širokopásmovým připojením, konkrétně, extrémně spokojeni se službami poskytovatelů internetu.

Druhé skončilo Nizozemsko, které mělo nejvyšší míru spokojenosti s rychlostí širokopásmového internetu a druhou nejnižší míru problémů s Wi-Fi. S tím souvisí i potřeba českých uživatelů vytěžit z nabídky poskytovatelů co nejvíce. To se projevuje v nákupech síťových prvků do domácností a malých firem.

Na rozdíl od jiných evropských trhů jsou Češi konzervativnější. Například v ukládání dat, Češi zdaleka nevyužívají hojné nabídky poskytovatelů cloudových služeb.

Nakupují tedy poměrně více externí disky a Network Attached Storage (NAS), aby měli svá soukromá data nebo data z podnikání „u sebe“ a zároveň dostupná odkudkoliv, přičemž NAS s chytrým operačním systémem může fungovat i jako e-mailový a webový server nebo server pro správu a ukládání nahrávek z bezpečnostních kamer.

Dalším specifikem českého uživatelského trhu je hravost a vynalézavost, která se ukazuje ve snaze mít pokrytí kdekoliv a v kvalitě, která umožňuje streamovaní, hraní her, ale i práci na dálku. Výjimkou není ani zvědavost o inteligentní domácnost a internet věcí. Uživatelé si proto pečlivě vybírají taková síťová zařízení, která jim toto vše umožní.

U domácností jde zejména o powerline adaptéry a extendery, případně o mobilní LTE routery. Živnostníci a menší podniky pak často využívají all-in-one produkty, díky kterým mohou pracovat na dálku přes VPN. Produkty s takovou koncepcí zároveň zajistí i zabezpečení sítě díky integrovaným bezpečnostním a šifrovacím funkcím.

Portfolio SBG (Small Business Gateway) nabízí řešení pro multifunkční sítě, poskytuje různá rozhraní WAN včetně LTE, DSL, optických kabelů a gigabitového Ethernetu. Díky vyrovnávání datové zátěže a podpoře záložního připojení mezi více WAN, maximalizuje stabilitu pro kritické internetové aplikace s výhodami integrovaného širokopásmového přístupu.

Produkty umožňují individuální nastavení, optimální kombinaci a inteligentní využití všech běžných způsobů internetového připojení. Integrovaný Wi-Fi kontroler pro deset přístupových bodů pak splní nároky malých firem na síťové služby.

Autor je head of channel CEE, ZyXEL.

 
Úvodní foto: ZyXEL

Komentáře