Malé WiFi routery míří do domácností

Trh s WiFi routery utěšeně roste. Mírně jej sice brzdí nabídka modemů s integrovaným WiFi od operátorů, ale díky poklesu cen a rostoucímu počtu periferií se blýská na lepší časy. Čím, že mohou oslovit?

Malé WiFi routery míří do domácnostíIEEE 802.11n je hlavním tahákem malých domácích routerů. Reálné rychlosti sice brzdí obvykle kdesi na hranici 75 Mbit/s, ale s ohledem na to, že HD ripy stažené z internetu mají datový tok maximálně 40 Mbit/s, to není vůbec problém. Přitom právě HD a hlad po domácích multimédiích je často motivátorem, proč do Wi-Fi routerů jít. IEEE 802.11g s reálnou rychlostí v lepším případě okolo 15 Mbit/s je totiž příliš pomalé na plnohodnotnou práci. Navíc začíná brzdit i rychlost internetových přípojek, která poskočila poměrně běžně na hranici 25 Mbit/s a nezřídka už dosahuje až 100 Mbit/s. N-kové WiFi je proto velkým tahákem.

Gigabitový Ethernet je dalším silným argumentem. Nejeden výrobce totiž „zmoudřel“ a doplnil do svých malých Wi-Fi routerů také 4 gigabitové porty. I zde jsou důležitými motivacemi k nákupu multimédia a rychlý internet. Každý, kdo pak používá domácí NAS, se bez gigabitového Ethernetu neobejde. Ten stomegabitový totiž v lepším případě končí u 80 Mbit/s, tj. 10 MB/s, což je na dnešní disky žalostně málo. Takováto síť pak NAS, který nezřídka slouží zároveň ke stahování dat přes P2P sítě, zkrátka brzdí. Gigabitový Ethernet naopak plně postačuje, protože levnější domácí NASy beztak končí u rychlostí okolo 25 až 30 MB/s (tj. 200 až 240 Mbit/s).

Malé WiFi routery však útočí i další výbavou, která se opět uplatní hlavně v domácnostech. Jsou jí USB porty pro sdílení tiskáren. Řada domácností totiž používá roky staré tiskárny z dob, kdy Ethernetový port byl luxusem anebo ještě v tiskárnách nebyl vůbec. Možnost síťového tisku bez zapnutého počítače s připojenou tiskárnou přitom může být více než lákavá. Jen je třeba dávat velký pozor na výčet podporovaných tiskáren.

Sdílení externích USB a flash disků je poslední z hojně využívaných a žádaných funkcí. Některé malé Wi-Fi routery kvůli tomu mají hned 2 USB porty – jeden pro tiskárnu druhý pro pevný disk nebo flash disk. To souvisí také s tím, že externí USB disky se dodnes těší velké popularitě hlavně v supermarketech, případně v akčních nabídkách retailu, takže se jimi domácnosti hojně zásobují.

Další pokročilé funkce jako firewall, zapojení routeru coby bezdrátového bridge apod. už využijí jen „fajnšmekři,“ což znamená, že nemá smysl jejich propagaci věnovat extra úsilí. Na rozdíl od výše uvedených čtyř funkcí, které zajímají čím dál tím větší množství zákazníků díky zrychlujícímu se internetu a rozšíření IEEE 802.11n do notebooků, netbooků a dokonce i tabletů a chytrých telefonů.

Velice silným prodejním argumentem je také fakt, že Wi-Fi routery obvykle není třeba téměř vůbec restartovat. Za to zejména ADSL modemy se při plném využití jejich potenciálu, tedy včetně integrované Wi-Fi, potýkají s častým „kousáním.“

Podtrženo a sečteno - současné malé Wi-Fi routery vyřeší běžnému uživateli problém s „kousáním internetu,“ nabídnou vyšší přenosovou rychlost a někdy i větší dosah Wi-Fi pro notebook, poskytnou rychlé připojení pro domácí multimédia a jako bonus nasdílí externí disk a/nebo tiskárnu. Teď už jen zbývá to takto odprezentovat zákazníkům a uvidíte, že na Wi-Fi router za cenu kolem tisícikoruny budou pohlížet úplně jinak.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.Komentáře