Koncept věčně připojeného PC vypadá skvěle, ale nikdo neví, kolik to bude stát

Mark Hachman ve svém komentáři ilustruje, jak velkou pozornost věnují výrobci procesorů a počítačů konceptu věčně připojeného PC vybaveného eSIM kartou s podporou LTE sítí... a jak tento slibný koncept může pohřbít cenová politika telekomunikačních operátorů.

Koncept věčně připojeného PC vypadá skvěle, ale nikdo neví, kolik to bude státVýrobci počítačů a procesorů by byli rádi, kdyby uživatelé při příštím výběru nového PC sáhli po „věčně připojeném“ modelu se zabudovanou mobilní konektivitou pro případy, kdy nebude dostupná lokální bezdrátová síť. Na papíře vypadá tento koncept skvěle, ale schází nám odpověď na jednu zásadní otázku – kolik to bude stát?

V principu je to velmi jednoduché – uživatel zapne své PC a hle, okamžitě je on-line. Takhle to funguje u modelu Chromebook Pixel od Googlu a zná to také řada podnikových zaměstnanců, kterým firma pořídí mobilní PC a je ochotna platit za datový tarif.

Nyní se však zdá, že díky výrobcům procesorů Qualcomm, AMD a Intel a jejich partnerům z řad výrobců PC, jako jsou Asus, Lenovo nebo HP, existuje snaha nabídnou věčně připojená PC širší veřejnosti a využít při tom technologii eSIM, která umožňuje nakupovat data od libovolného operátora.

Qualcomm v čele pelotonu

Možná vás to překvapí, ale hlavním tahounem tohoto konceptu není Intel, nýbrž výrobce mobilních procesorů Qualcomm. Ten využil své nedávné konference Snapdragon Technology Forum k nabídnutí alternativy k tradičním ukazatelům výkonu a ceny v podobě konektivity a výdrže baterie.

Qualcomm chce využít své procesory Snapdragon 835 (a bezesporu také jejich nástupce Snapdragon 845) coby základ nové kategorie osobních počítačů. Hlavní předností nové platformy Snapdragon Mobile PC má být celodenní výdrž baterie, která začíná na 22 hodinách, a okamžitá konektivita prostřednictvím LTE.

Qualcomm sází na to, že spotřebitelé dají přednost dlouhé výdrži na úkor výkonu. Jedná se sice o poněkud riskantní předpoklad, na druhou stranu se však již splnil u stovek milionů uživatelů chytrých telefonů. Možná to vyjde i podruhé.

Tři výrobci jsou na palubě, Microsoft má vlastní nápad

Výrobce navíc získal ke spolupráci hned tři velké hráče na poli PC. Asus na nové platformě postaví ultrabook Asus NovaGo s cenou začínající na 599 dolarech, HP představilo tablet Envy x2 s Windows 10, jehož cena zatím nebyla zveřejněna, a vlastní model chystá také Lenovo, které jej uvede na veletrhu CES.

Konference Qualcommu se zúčastnil také Microsoft a zdá se tedy, že i pro něj se jedná o příležitost. Více prodaných PC znamená více prodaných licencí Windows a vyšší příjmy. Microsoft už má za sebou pokusy s LTE konektivitou v tabletu Surface Pro a nyní se zdá být připravený vydat se novým směrem společně se zbytkem celého odvětví.

Na své konferenci Windows Hardware Engineering (WinHEC) na počátku prosince však Microsoft představil vlastní variantu stále připojených PC v podobě konceptu Modern Standby, jehož podstatou je, že počítač zůstává připojený k internetu (ať už přes lokální, nebo mobilní síť) i v režimu spánku.

Microsoft se kvůli tomu chystá na jaře 2018 přidat do Windows 10 podporu eSIM karet. Ty jsou zabudovány přímo do zařízení a představují mnohem praktičtější řešení než fyzické SIM karty, neboť na ně lze stáhnout libovolný profil – jinými slovy je přiřadit konkrétnímu operátoru – přes internet, čímž si uživatel ušetří výlet do nejbližší prodejny.

Intel věří ve výkon, ale přesto…

Intel je, zdá se, přesvědčen, že prodejním argumentem u PC je výkon. Přesto však učinil mírný ústupek směrem k novému konceptu a představil dva nové referenční designy – tedy doporučení pro své hardwarové partnery – pro rok 2018, které jsou vybaveny eSIM kartou.

Jedná se o design „moderního základního PC“ poháněného novými procesory Celeron nebo Pentium a „moderního mainstreamového Core PC“ postaveného na procesoru Core. Oba referenční designy jsou vybaveny LTE konektivitou.

Intel zatím neměl příliš velký úspěch s integrací svých samostatných modemů do mobilních telefonů, ale v noteboocích nebo tabletech je dostatek místa pro M.2 WWAN karty, které Intel doporučuje používat ve svých designech.

Výrobce zároveň zdůrazňuje význam konektivity v moderních PC a nechal se slyšet, že jeho procesory již pohánějí 30 různých modelů PC vybavených podporu mobilních sítí. Podle Intelu „se očekává“, že moderní PC bude vždy připojené a vždy v provozu.

AMD do toho jde s Qualcommem

AMD, které nemá dostatek zdrojů na vývoj vlastních modemů, pak nedávno oznámilo technické partnerství s Qualcommem a chce použít jeho modemy v budoucích mobilních platformách postavených na architektuře Ryzen.

AMD nechce integrovat modemy přímo do svých SoC, nýbrž je provozovat „souběžně“ s procesory Ryzen. Nové notebooky postavené na mobilních čipech Ryzen, mezi nimi například Acer Swift 3, HP Envy x360 nebo Lenovo IdeaPad 720S, se mají brzy objevit na trhu.

Výrobce zároveň deklaruje, že jeho platforma Ryzen překonává osmou generaci konkurenčních modelů Intel Core ve výpočetním výkonu i grafice. Spojení Ryzenu s modemy od Qualcommu má podle AMD pomoci vytvořit „ultimátní notebook“.

Kolik to bude stát navíc?

To vše ukazuje, co jsou výrobci procesorů, výrobci počítačů a výrobce operačního systému ochotni udělat pro to, aby uvedli na trh novou vlastnost. Při uvažování o podpoře mobilních sítí je však nutno zohlednit ještě jedno odvětví, které v oblasti PC většinou nehraje velkou roli: telekomunikační operátory.

Otázkou není, zda to půjde, nýbrž kolik to bude stát. Nové PC postavené na výše popsaném konceptů bude pravděpodobně stát okolo 399 dolarů v případě procesorů od Intelu a o několik stovek více v případě procesorů od Qualcommu. Spotřebitelé by se však měli ptát, na kolik je přijdou poplatky za data.

I v případě poměrně konzervativní spotřeby dat se totiž může stát, že uživatel poměrně brzy (za rok nebo dva) utratí za data podobnou částku jako za samotné zařízení. Nikdo navíc neví, co se stane nyní, když úřad FCC zrušil síťovou neutralitu.

Zlá realita opět zasahuje

To vše samozřejmě znamená, že někteří spotřebitelé utečou zpět k bezplatnému Wi-Fi v kavárnách a na letištích, aby se vyhnuli dalším nákladům, a podstata konceptu stále připojeného PC tak v zásadě zůstane nenaplněna.

Odvětví PC v posledních letech zkusilo řadu způsobů, jak posílit prodej, ať už šlo o tablety, konvertibilní modely, smíšenou realitu nebo elektronické sporty. Stále připojená PC jsou zřejmě další na řadě.

Na papíře vypadá kombinace silné výdrže baterie a neustálého připojení skvěle, jenže u podobných nápadů jen zřídka dochází k naplnění celkového záměru. Zdá se, že čím více se budou stále připojená PC blížit k uvedení na trh, tím větší klacky jim bude realita házet pod nohy.


Autor je komentátor amerického PCWorldu

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Saklakova - Fotolia.com

Komentáře