Kompaktní zrcadlovky, novodobý fenomén ze světa fotoaparátů

Mezi digitálními fotoaparáty v poslední době výrazně vyrostla kategorie kompaktních zrcadlovek či „nezrcadlovek“. Komu je můžete nabídnout?

Kompaktní zrcadlovky, novodobý fenomén ze světa fotoaparátůSvět kompaktních fotoaparátů a zrcadlovek býval ještě před pár lety poměrně striktně oddělen. Digitální zrcadlovky měly výměnné objektivy, širokou škálu příslušenství jako jsou bezdrátové blesky, gripy a později i Wi-Fi moduly a nabízely podstatně lepší kvalitu fotografií, zejména díky větším čipům a kvalitnějším sklům. Jejich opakem byly kompakty s jediným objektivem, podstatně menším čipem, i když třeba větším rozlišením, a hlavně s menšími rozměry, hmotností a cenou. Jenže teď už to tak úplně neplatí.

V dobách, kdy zrcadlovka byla násobně dražší než sebekvalitnější kompakt, se objevila celá řada SLR like fotoaparátů. Vypadaly jako zrcadlovky, dokonce se na záběr dívaly skrze objektiv, respektive čip a elektronický hledáče, a někdy, díky většímu a lepšímu sklu, dávaly i poměrně slušné fotografie. Jenže pak se ceny zrcadlovek propadly až na hranici 10 000 Kč za tělo. Tím se staly definitivně dostupné i masovému trhu. Není to totiž tak dávno, kdy se za tuto cenu prodával i analogový kompakt.

Jenže zrcadlovka není fotoaparát pro každého. Každý, kdo nějakou zrcadlovku s aspoň jedním delším sklem má, ví moc dobře, jak problematické je ji s sebou nosit. V letadle zabere zrcadlovka s pár skly celé palubní zavazadlo, na výlety vyžaduje vlastní, ne zrovna levný a lehký fotobatoh, a hlavně slušnější tělo s jedním aspoň trochu zoomovým sklem váží dvě kila, což se po pár hodinách nošení zdá být poměrně hodně.

I majitelé zrcadlovek tak postupně s rostoucí kvalitou začali sahat po kompaktech – pro takové to „party focení“ a fotky z výletů po horách, atd. Na druhou stranu i lidé, kteří chtějí kvalitně fotit a nemohou si dovolit luxus zrcadlovky a kompaktu, si velice rychle všimli, že klíčová výhoda kompaktu – tj. kompaktní rozměry – není až tak k zahození. Uvědomili si toho ale i výrobci fotoaparátů a proto se teď všichni v posledních měsících začínají soustřeďovat na „kompaktní zrcadlovky“.

Čím se vlastně taková „kompaktní zrcadlovka“ vyznačuje? V dnešní době už dávno přestal vyfocený obraz přímo souviset s tím, co se reálně nachází před objektivem. V době moderní elektroniky dokáží procesory zpracovávající informace z obrazového snímače dělat doslova zázraky. Na červené oči už není tak nutné mít předblesk, při špatných světelných podmínkách už není tak nutné mít vysokou světelnost objektivu. Ostatně v zrcadlovkách tyto čipy svá kouzla předvádějí už nějaký ten pátek. Dražší kompakty a samozřejmě i kompaktní zrcadlovky je proto dostaly také.

Kouzelný procesor přitom dokáže docela dobře vykompenzovat velikost snímače. To, že fotografie z levných zrcadlovek vypadají k nerozeznání od těch Full framových (tj. se snímačem velikosti původního 35 mm kinofilmového políčka), už není žádné tajemství. Jenže nová generace CMOS čipů umí vytáhnout v kombinaci s kvalitní postprocessingem zázraky i z menších rozměrů.

Co ale senzor ani postprocessing nezachrání, jsou chyby objektivu. A ty jsou u malých kompaktů stále citelné. Výrobci proto přišli se šalamounským řešením – ještě stále rozumně velkým kompaktem, kam se vměstná větší senzor i výkonnější elektronika (s odpovídajícím akumulátorem) a zároveň výměnné objektivy, které sice nenabízejí marketingově atraktivní „superzoom,“ ale za to disponují velice rozumnou světelností i kresbou. Vznikla tak nová kategorie kompaktních zrcadlovek – malý ale špičkový senzor, kvalitní postprocessing a kvalitní, byť malé, výměnné objektivy.

A jak si tyto kompaktní zrcadlovky stojí proti levným zrcadlovkám? Kvalita výsledné fotografie je se setovými objektivy často podobná. Cenově může špičková kompaktní zrcadlovka vyjít dokonce i dráž. Kompaktní zrcadlovky mají také zásadní problém s možnostmi malých objektivů. Největší „superzoomy“ nabízejí pro levné zrcadlovky směšný rozsah 10 – 100 mm (v ekvivalentu kinofilmu), a to ještě ne zrovna s oslnivou světelností. Horší je také výdrž akumulátorů, i když to může být ve srovnání se segmentem levných zrcadlovek někdy diskutabilní. Naopak srovnatelná je kvalita obrazu, rychlost ostření i pořizování snímků. Výrazně menší jsou však rozměry i hmotnost.

Tím je také determinováno, pro koho jsou kompaktní zrcadlovky určeny. Jsou pro zákazníky, kteří chtějí mít jen jeden fotoaparát, chtějí, aby byl malý a lehký, a vyžadují od fotoaparátu kvalitu a rychlost blízkou zrcadlovkám. Kompaktní zrcadlovky tak de facto nahrazují dřívější nejvyšší segment kompaktů a SLR like fotoaparátů. Zároveň však otevírají příležitost v prodeji dalších objektivů a široké řady příslušenství, jako je tomu u digitálních zrcadlovek.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.Komentáře