Jehličkový tisk nepatří na technologický hřbitov

Jehličkové tiskárny mohou být pro šikovného obchodníka příležitostí k dobrému obchodu. Přináší zajímavou marži a konkurence mezi prodejci je nižší. „Jehličky“ jsou mimořádně odolné a pro řadu aplikací stále nepřekonanou volbou.

Jehličkový tisk nepatří na technologický hřbitovOdolnost a spolehlivost jsou vlastnosti jehličkových tiskáren, díky nimž je mnohé podniky preferují před „modernějšími“ technologiemi, jaké představují laserové, LEDkové a inkoustové modely. Firmy na nich také oceňují, že si „nestěžují“, když se ocitnou v prašném prostředí nebo ve výrobních halách, jež jsou prosycené průmyslovými výpary. Zabydlí se i v dílnách, velkoobchodech, skladech nebo autoservisech, tradičně se používají na poštách, nádražích, letištích a ve mzdových účtárnách. Tam můžete potkat kromě nových modelů i opravdové „pamětníky“, kteří slouží i více než deset let. Právě vysoká životnost, jež tyto modely charakterizuje, je činí stále oblíbenými.

„Jehličky“ zvýhodňují také zdaleka nejnižší náklady na tisk. Jedna jejich tradiční vlastnost už ale neplatí: výrazný pisklavý a nepříjemný zvuk při tisku je minulostí. Mnozí zákazníci je upřednostňují také kvůli schopnosti vytisknout originál plus až 9 kopií najednou. Další při své práci využívají tzv. nekonečného tisku na traktorový papír, jehož znakem jsou perforované a odtržitelné pásy po stranách.

Vyšší marže pro dealery

Obměna starších jehličkových modelů je příležitostí pro obchodníky, kterým prodej „jehliček“ přináší mnohé výhody. Asi tou nejpodstatnější je vyšší marže oproti ostatním druhům tiskáren, protože se těmto modelům nevěnuje tolik prodejců a tlak e-shopů je nižší. Navíc většina jehličkových tiskáren se instaluje v podnikovém prostředí, odborný prodejce tak může přímo na místě zjistit potřeby firmy a nabídnout své další služby.

Trendy přinášejí nové argumenty

Nové jehličky mají moderní design a výrazně tišší provoz. Technologie se používá také v oblasti POS tiskáren. Za zmínku stojí i kategorie velkých řádkových tiskáren, jež se využívají pro objemový vysokorychlostní firemní tisk a jsou od „jehliček“ odvozené.

Největšími výhodami jehličkových tiskáren jsou mimořádně nízké provozní náklady, spolehlivý provoz i v náročných podmínkách a možnost tisku originálu a několika kopií najednou. Závěrem zbývá jen pohled na trh, který je už několik let poměrně stabilizovaný. Největšími hráči na trhu s jehličkovými tiskárnami jsou společnosti OKI Printing Solutions a Epson.


Autor je marketingový a obchodní ředitel společnosti Oki Systems (Czech and Slovak). Ve volných chvílích sleduje sport, hraje rekreačně fotbal a společně s manželkou Petrou se stará o dvě malé dcery.Komentáře