Je rok 2016 a Chrome OS na trhu převažuje

Na internetu děláme stále více věcí a umožňuje nám to cloud. Směřujeme ke cloudovým operačním systémům?

Je rok 2016 a Chrome OS na trhu převažujeKdyž jsem začínal používat počítače, začaly se objevovat první PC. Byli jsme již svědky nástupu mikropočítačů a minipočítačů. Tyto stroje byly navrženy pro lidi, kteří měli rádi technologie, ne pro lidi, kteří na počítačích rádi pracovali.

Pro práci se používaly mainframy a midrange počítače s Unixem a VNS a terminálem na klientu. CP/M-80, Apple II a IBM PC to však všechno změnily. Tlustí klienti ovládli svět a stále mu ještě vládnou ve formě počítačů s Windows a Mac OS.

PC však není královna Alžběta II. Jeho panování, i když po polovinu doby oproti jejímu, se může blížit ke konci.

Google si myslí, že jsme již připraveni se rozloučit s tlustými klienty a přesunout se na cloudové operační systémy, jako je Chrome OS. Chce, abychom místo PC používali Chromeboxy a Chromebooky. Nyní odoláváme, ale myslím si, že za pár let se náš přístup změní tak, jak chce Google.

Ne snad, že by starý model mainframe/terminál kdy úplně zmizel. Některé společnosti stále používají tenké klienty, kteří jsou v podstatě zadávacími zařízeními, přičemž většina výpočtů se uskutečňuje na vzdáleném serveru. Jiní používají jejich potomky – systémy klient/server. Většina firem by u těchto modelů zůstala, ale uživatelé mají své vlastní preference. Mají totiž rádi to „osobní“ ve spojení „osobní počítač“. Chtějí, aby jejich počítače fungovaly podle jejich představ.

Ale stejně jako u každé technologie, i zde se technologie vyvíjí. Během posledních let se z osobních počítačů stala komodita. Dokážete jen tak z hlavy říct, co odlišuje Dell od HP nebo Lenovo? V poslední době jsme přesunuli obrovské množství výpočetní síly v podnikové i spotřebitelské oblasti na web a do cloudu. To znamená, že dnes již nenajdete moc věcí, které byste mohli dělat na PC, ale na Chromebooku ne. Je pravda, že někteří používali Chromebooky již dříve, ještě před nedávnou aktualizací Chrome OS.

Dnes je na internetu stejně tolik užitečných, zábavných a důležitých programů jako na PC. Avšak oproti počítačům, které vyžadují upgrady a odbornou správu, se systémy Chrome updatují konstantně a automaticky. Chcete nastavit pro tisíc Chromebooků přístup pouze ke schváleným webům? Dokážu to udělat v kratším čase, než mi zabere napsání tohoto komentáře.

Chrome OS je snadný pro uživatele i administrátory a je levnější. To je silná kombinace.

Co této kombinaci zatím brání se prosadit je neochota spoléhat se na stroj, který toho příliš nezvládne bez připojení k internetu. Odpor však bude slábnout, až si uvědomíme, že to samé se ve stále větší míře stává i u tlustých klientů.

Zdá se, že záměrem Microsoftu je Googlu v těchto plánech pomoci. Viděli jste Windows 8? Já ano a nesnáším je. To není slepé pranýřování Windows. Mám rád Windows 7, je to nejlepší desktop, který kdy Microsoft vytvořil. Windows 8 však zahazují rozhraní Aero a nahrazují jej prostředím Metro. Pokud víte, jak používat webový prohlížeč, umíte také ovládat Chrome OS, i když je to skutečně jen webový prohlížeče Chrome, který běží na tenké vrstvě Linuxu. Netušíš, ach, jak ty netušíš, jak používat Windows 8.

Podle mě se tedy stane následující. Za čtyři roky, v roce 2016, bude většina uživatelů desktopů stále používat Windows – pravděpodobněji to však budou Windows 7 nebo XP než Windows 8. Bude zde více uživatelů Max OS X než kdykoliv dříve, ne však tolik, kolik jich bude používat Chrome OS. Co je však nejdůležitější, je trend, kdy se většina z nás bude přesunovat ke cloudovým operačním systémům.


 

Autor píše pro americký Computerworld. O technologiích a byznysu píše od dob, kdy CP/M-80 byla převratná technologie a 300 bps bylo rychlé připojení k internetu.Komentáře