Je MU-MIMO mimo?

MU-MIMO (Multiple-User Multiple-Input Multiple-Output) je technologie, kdy Wi-Fi router nebo přístupový bod mohou komunikovat až se čtyřmi klientskými zařízeními současně v závislosti na použitém systému antén. Jakou hraje roli v nových zařízeních? (partnerský příspěvek)

Je MU-MIMO mimo?Starší zařízení 802.11a/b/g/n, ale i dnes již běžné 802.11ac (s tzv. SU-MIMO, Single User MIMO) umožňují v daném čase obsluhovat vždy jen jednoho klienta. Technologie MU-MIMO snižuje dobu čekání klientského zařízení na signál a na obdržení dat z routeru. Pro efektivní využití MU-MIMO je podmínkou, aby i klientské zařízení (tablet, notebook, telefon, USB adaptér apod.) tuto technologii podporovalo. Jejich počet na trhu se neustále zvyšuje a je zřejmé, že se MU-MIMO brzy stane obecně používaným standardem. Starší klientská zařízení jsou samozřejmě zpětně kompatibilní.

Podle analýzy Context už v západní Evropě prodej přístupových bodů s MU-MIMO (označované také jako AC Wave 2) do firemního sektoru převýšil prodeje dnes již běžných AP 802.11ac s SU-MIMO. D-Link, jako přední výrobce síťových řešení, přináší MU-MIMO technologii cenově dostupnou i pro střední a malé firmy. Nabízí inovovaný přístupový bod DAP-1665 (AC1200) pro malé a domácí kanceláře a nový přístupový bod D-Link DAP-2610 (AC1300) pro SMB/enterprise sektor, s možností centrálního řízení pomocí bezplatného SW kontroléru Central Wi-Fi Manager (CWM-100).

D-Link si uvědomuje, že technologie MU-MIMO je vhodná i pro domácnosti, které dnes používají až osm až deset bezdrátových zařízení, v případě použití prvků chytré domácnosti i více. Proto na veletrhu IFA představil nové MU-MIMO routery DIR-878 (AC1900) a DIR-882 (AC2600), které nabídnou kvalitní připojení pro všechny členy domácnosti současně, streamování 4K videa bez výpadků či rychlé hraní her s ultranízkou latencí.

Technologie MU-MIMO není mimo. Je tady, už dnes.

Autor je key account manager ve společnosti D-Link.

Vyšlo v ChannelWorld 4/2017


Úvodní foto: D-Link

Komentáře