Jak si vede Blu-ray?

Začátkem loňského roku jsme mohli sledovat vývoj souboje dvou nových formátů pro ukládání dat na přenositelná media. HD DVD oproti Blu-ray. Poté, co společnost Toshiba vývoj svého formátu HD DVD zastavila, stal se Blu-ray tím jediným, kdo má postupně vytlačit stárnoucí DVD. Jak se mu na jeho cestě daří?

Jak si vede Blu-ray?Datový nosič od Sony, na jehož vývoji se podílel také např. Philips, se má podle herního webu GameDaily čile k světu. Jak nosiče, tak přehrávače se totiž prodávají výrazně lépe, než jak tomu bylo v případě nástupu DVD před více jak deseti lety.

Prognózy pro rok 2009 jsou ještě více optimistické. Prodeje Blu-ray přehrávačů se mají oproti loňsku takřka zdvojnásobit. Hlavním tahounem nového formátu je především filmový průmysl, který nabízí ve vysokém rozlišení jak filmové klasiky, tak horké novinky. Navíc se očekává další výrazné snižování cen.

Podle nejnovějších studií Futuresource Consulting by se během roku 2009 mělo prodat ve Spojených státech, státech západní Evropy a Japonsku více než 100 milionů Blu-ray nosičů. Největší průzkum proběhl právě v USA, kde dosáhly loňské prodeje BD disků 24 milionů kusů. Z Blu-ray přehrávačů se postupně stává součást běžného vybavení domácností.

Je až překvapivé, jak si Blu-ray vede i v období rozsáhlé hospodářské krize. Souvisí to s teorií Andyho Watsona, tiskového mluvčí Futuresource Colsunting. Podle něho budou lidé v období ekonomické krize více zůstávat doma a bavit se pomocí svých domácích spotřebičů - televizorů, Blu-ray přehrávačů, počítačů a podobně.

Z dosud dostupných dat usuzují odborníci z Futuresource Consulting i prognózy do dalších let. V roce 2009 by měl Blu-ray zaujímat v západní Evropě 5 % z celkově prodaných nosičů. V roce 2012 by pak mělo jít už o 35 % oproti 65 % DVD. V USA by měl být postup ještě rychlejší. Oproti 8 % v roce 2009 by si Blu-ray měl polepšit až na 50 % v roce 2012.

Bude jistě zajímavé tento trend v oblasti datových nosičů sledovat. DVD totiž postupně přestávají dostačovat svou kapacitou i přesto, že můžeme využít oboustranné nebo i vícevrstvé disky. Nebývají výjimkou ani hry o několika DVD discích. Přesně podobný trend jsme sledovali v době, kdy PC hry zabíraly neúnosných 5 a více CD disků a DVD postupně CD formát zcela vytlačilo. Jak si povede Blu-ray ukáže až čas, ale budoucnost zatím vypadá růžově.

Co to vlastně znamená Blu-ray?

Blu-ray pochází z angličtiny a znamená modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení. Jedná se o třetí generaci optických disků určených pro ukládání digitálních dat. Stejně jako CD je průměr BD disků 12 cm (nebo 8 cm) s tloušťkou 1,2 mm. Kapacita disků je 25 GB (jednovrstvé), 50 GB (dvouvrstvé) nebo 80 GB (oboustranné dvouvrstvé).  Ke čtení se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Standardní rozlišení videa na technologii Blu-ray je 1920x1080.

Autor prošel několika IT/mobilními servery jako redaktor či šéfredaktor a nadále působí jako přispěvatel regionálních medií na Karlovarsku. Zároveň se podílí na kulturním dění právě v západočeském regionu, a k tomu se pokouší úspěšně dokončit studium Informatiky a několika kurzů se zaměřením na média a public relations. V současnosti působí jako PR manažer ve společnosti Mironet.

 
Komentáře