Internet věcí možná nebude

Mike Elgan ve svém komentáři vysvětluje, že pokud nedojde k zásadní změně v přístupu států a organizací, budoucnost tzv. internetu věcí zdaleka nebude tak růžová, jak se očekává. Hlavními problémy tohoto fenoménu se sporným názvem budou střet různých vizí, konkurenční boj a vzájemná (ne)kompatibilita jednotlivých systémů.

Internet věcí možná nebude
Problém dálkových ovladačů

Bývalý manažer Applu Jean-Louis Gassée tuto situaci nazývá „změtí dálkových ovládání“. Odkazuje tím na nepříjemnou zkušenost, kterou zná každý majitel televize – na změť nejrůznějších dálkových ovládání, která nelze programovat, nejsou kompatibilní a neustále si je pleteme.

Ačkoliv se výrobci snažili přijít s řadou plánů, produktů a standardů, které měly vést k univerzálními ovladači, nic z toho nevyšlo. Pokud ale neumíme vymyslet tak jednoduchou věc, jako je univerzální dálkové ovládání, které by bylo kompatibilní se třemi různými spotřebiči, jak máme dokázat aby spolu umělo komunikovat a spolupracovat 26 miliard „věcí“?

Gassée upozorňuje na očividně pravdivou skutečnost: sen o „internetu věcí“ se nikdy nesplní bez univerzálních standardů vzájemnou identifikaci a komunikaci mezi jednotlivými zařízeními.

Třikrát Wolfram

Je tu jeden projekt, který v tomto ohledu vypadá slibně, alespoň na první pohled. Geniální matematik Stephen Wolfram nedávno představil iniciativu zvanou Connected Devices Project. Jeho vize je taková, že se každé zařízení v rámci internetu věcí zanese do detailní databáze, která by obsahovala informace o to, co to které zařízení je, co dělá a jak to dělá.

Wolfram však jde ještě dál - datové výstupy ze všech připojených zařízení by byly zaneseny do rozhraní Wolfram Data Framework, nahrány na Wolfram Cloud a vizualizovány a analyzovány v programovacím jazyce Wolfram Language.

Wolfram, Wolfram a Wolfram.

Stephen Wolfram je vynikající vědec a tohle všechno by bezpochyby zvládnul. Jeho úmysly jsou navíc čisté. Zároveň však jde o první salvu v nadcházející přestřelce - přišel první člověk, který řekl: „Hele, uděláme internet věci po mém!" 

Logicky se teď ozvou další géniové nebo organizace, kteří zvolají: „Ne, uděláme to po našem!" A tak dále...

Pokud se nedohodnou...

Na scéně se již objevila jiná organizace se svou vlastní vizí toho, jak dosáhnout univerzálního systému, jakéhosi DNS pro internet věcí. Stejně jako má každá webová stránka své unikátní a všeobecně přijímané jméno - například computerworld.com, abychom nechodili daleko - tak by i každé zařízení v rámci internetu věcí získalo po registraci svůj vlastní unikátní identifikátor.

Tato služba se nazývá The Wireless Registry a je již v provozu. První registrace je zdarma, další bude stát 4,99 dolaru ročně. Hmmm. Při 26 miliardách „věcí" a poplatku 4,99 dolaru by si The Wireless Registry přišlo na 130 miliard dolarů. Ročně!

Opravdu si myslíte, že by byli ostatní hráči ochotni přepustit tak velký trh nějakému bezejmennému startupu? Ne, zcela určitě se vynoří další organizace a budou se snažit prosadit své vlastní, vzájemně téměř určitě nekompatibilní systémy pro registraci zařízení.

Obávám se, že tak zvaný „internet věcí" bude zaplaven celou řadou vzájemně nekompatibilních a soupeřících standardů, protokolů a systémů pro konektivitu. Čím více jich bude, tím méně to bude připomínat současný internet a naopak se to bude blížit Gasséeho změti dálkových ovladačů.

Tyto rozpory povedou k rozkolům uvnitř i vně odvětví. Neshodnou se ani státy a regiony. USA se pokusí ovládnout globální systém, ale americké modely budou zbytkem světa odmítány kvůli obavě z NSA.

Čína si vytvoří vlastní standardy tak, aby si udržela kontrolu, Evropská unie ureguluje jakékoliv standardy k smrti a zarazí tak veškeré inovace.

Google utratí miliardy dolarů, aby prosadil svou vlastní vizi. Apple ji kategoricky odmítne.

Tohle vše se stane, pokud nedojde k nějakému zásadnímu obratu a organizace se nezačnou chovat jinak než dnes. Zůstane-li vše při starém, žádný „internet věcí" nebude. Bude tu je spousta věcí připojených k internetu, ale ne nutně k sobě navzájem.

A to je škoda - skutečný „internet věcí" by byl úžasný.


Autor je sloupkař serveru ComputerWorld.com.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře