Hudební přehrávače versus mobily

Ty tam jsou doby, kdy značka Walkman byla synonymem pro hudební přehrávače. V Západní Evropě a USA tuto roli přebral přehrávač společnosti Apple.

Hudební přehrávače versus mobilyAno, je to tak - pokud si v Americe nebo Anglii chcete půjčit od svého kamaráda přenosný hudební přehrávač, žádáte ho o iPod. Navíc, v řadě případů, skutečně onen iPod dostanete. Nicméně největším výrobcem přenosných hudebních přehrávačů na světě není ani Sony ani Apple, ale Nokia. MP3 přehrávač totiž najdete integrovaný téměř ve všech jejích modelech s výjimkou těch úplně nejlevnějších.

Prvním GSM mobilním telefonem s integrovaným MP3 přehrávačem byl dnes již dávno zapomenutý Siemens SL45 s 32 MB paměťovou kartou. Kvalita zvuku tehdy byla mizerná, šlo použít jen výrobcem dodávaná sluchátka a po dvou hodinách přehrávání hudby jste měli baterii zcela vybitou. V současné době je však situace již o něco veselejší. Mobilní telefony nabízejí připojení sluchátek přes klasický 3,5 mm jack či přes Bluetooth, mají zabudován grafický ekvalizér často doplněný i nějakým tím DSP čipem a komfortem ovládání, výdrží ani kapacitou paměti se nijak neliší od svých specializovaných kolegů. Otázkou tedy zůstává, proč si ještě vlastně kupovat specializovaný hudební přehrávač.

Podobnou otázku si položil také Apple, a tak své iPod portfolio blesku rychle doplnil o iPhone respektive iPod Touch (neboli iPhone bez telefonních funkcí). Na rozdíl například od zmiňované Nokie má však Apple stále ještě široké portfolio specializovaných hudebních přehrávačů, z nichž nápadně dominují zejména ty relativně malé a stylově obarvené. Pokud totiž mobilní telefon v něčem hudebnímu přehrávači konkurovat nemůže, jsou to jeho potenciálně malé rozměry a hravý ničím nelimitovaný design.

I když budoucnost bude do značné míry patřit mobilním telefonům, které ve spojení s rychlými mobilními datovými sítěmi nabídnou možnost smysluplného online poslechu internetových rádií, online stahování skladeb z internetových obchodů apod., tak nemalá část hudebního segmentu zůstane věrna malým rozměrům. Ostatně miniaturizace letěla už v době Walkmanů, kdy ty nejdražší modely byly jen o málo větší než kazeta a později CD či MD.

Podtrženo a sečteno - pokud se specializujete na přenosnou audio elektroniku, zařaďte si velice rychle mobily do svého portfolia. Už ani v ČR totiž nejsme daleko od doby tzv. LTE (UMTS R8) či aspoň UMTS R6 a komfortního online nakupování hudebních skladeb přímo z mobilu. To bude také doba, kdy velkou část trhu s hudebními přehrávači zaberou výrobci mobilů. A kdo ví, třeba se ještě podaří vzkřísit i značku Walkman, která dnes na svém dříve dominantním trhu živoří a setkáte se s ní i v mobilních telefonech Sony Ericsson, jejichž prodeje ovšem také zrovna trhu nevládnou.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.Komentáře