Google chce zabít telefony... a měli bychom být rádi

Mike Elgan se ve svém komentáři zaměřuje na iniciativu Googlu s názvem Project Fi, která se může stát průkopníkem a katalyzátorem nového modelu využívání mobilních zařízení, kde veškerá komunikace probíhá výhradně přes internet. Mobilní operátoři by se v tomto nové uspořádání proměnili v poskytovatele dat.

Google chce zabít telefony... a měli bychom být rádiGoogle intenzivně pracuje na tom, aby se z telefonu stalo překonané zařízení.

Google to samozřejmě nepřizná a nechce, aby se o tom mluvilo. Ještě pořád mu záleží na vztazích s operátoři, kteří prodávají a podporují telefony s Androidem.

Ale tím, že se chce Google zbavit telefonů, jak je známe, stojí nejen na straně pokroku, ale také na straně každé firmy a organizace. „Doba potelefonová“ přinese svět plný kvalitnějšího volání, silnějšího zabezpečení a služeb, které budou lepší než dnešní komunikační aplikace.

Co to vlastně chytrý telefon?

Všichni teď mluví o desátém výročí iPhonu, který se poprvé objevil na trhu 29. 6. 2007. Využijme tedy této příležitosti a podívejme se, co se vlastně skrývá pod pojmem chytrý telefon.

Když stál zakladatel a CEO Applu Steve Jobs před deseti lety na pódiu a představoval světu nový iPhone, řekl, že to jsou tři revoluční produkty v jednom: iPod, mobilní telefon a internetový komunikátor.

Ten podivně znějící popis dává smysl jen pokud si uvědomíte, že v roce 2007 neexistoval žádný App Store. Dnes už to vidíme jinak. Jobsův „iPod“ a „internetový komunikátor“ nejsou nic než aplikace. App Store dnes nabízí tisíce aplikací, které umí přehrát hudbu nebo zprostředkovat komunikace přes internet.

Chytrý telefon dnes ve skutečnosti nejsou tři věci, ale jen dvě: „telefon“ a „počítač“. Ta první využívá sítě operátorů k přenosu hovorů a textových zpráv, zatímco ta druhá má operační systém a aplikace a umí se připojit k internetu přes mobilní sítě nebo Wi-Fi.

Všežravý počítač v každém telefonu

Ten „počítač“ v chytrém telefonu postupně pohltil digitální fotoaparáty, empétrojky, rádia, čtečky knih, kalkulačky, diktafony, skenery, navigace, kompasy, baterky, přenosné herní konzole, budíky, diáře, adresáře a mnoho dalších věcí... a stejný osud nyní čeká i zmíněný „telefon“.

Nadvláda „počítače“ nebo „telefonem“ je již jasně patrná v oblasti textové komunikace, kde jsou příslušné aplikace v řadě ohledů mnohem lepší než textové služby operátorů. SMS a MMS dnes bez problémů cestují přes Wi-Fi a nepotřebují k tomu mobilní sítě.

Posledním důvodem, proč ještě existuje „telefon“, je jeho základní funkce – telefonování. Mobilní sítě jsou obecně vzato pořád spolehlivější a nabízejí kvalitnější přenos než hlasové aplikace. Je však jen otázkou času, až tomu bude naopak, a Google se tento vývoj snaží urychlit.

Project Fi buduje svět bez telefonů

Nástrojem pro dosažení tohoto cíle je iniciativa Project Fi, prostřednictvím níž se Google stal virtuálním operátorem (vše níže uvedené zatím platí pouze pro trh v USA – pozn. red.) poskytujícím relativně levnou a vždy nejlepší dostupnou konektivitu.

Od jiných virtuálních operátorů se Project Fi odlišuje tím, že automaticky přepíná mezi mobilními sítěmi různých operátorů a Wi-Fi připojením, je-li k dispozici, a to jak pro přenos dat, tak telefonických hovorů.

Podmínkou pro využívání této technologie je speciální anténa, speciální SIM karta a speciální software, což je také důvodem, proč je Project Fi zatím dostupný jen na telefonech Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel a Pixel XL. To se však má v budoucnu změnit.

Teď to začne být zajímavé. Google nabízí zákazníkům využívajícím Project Fi bezplatné SIM karty navíc. Zákazník si může vzít až devět kusů a nastrkat je do libovolných zařízení, od telefonů a tabletů až po notebooky, přičemž vše platí prostřednictvím jednoho účtu.

Vtip je v tom, že tyto SIM karty podporují pouze datové připojení a nelze s nimi využívat běžné hlasové a textové služby operátorů. To je ve své podstatě definicí „doby potelefonové“ a Google tímto způsobem získává testovací základnu, která mu umožní sledovat chování zákazníků.

Volte VoLTE

První fází přechodu na „potelefonový“ nový model je nahrazení SMS a MMS v chytrých telefonech bohatými komunikačními službami (RCS), druhou pak rozšíření technologie VoLTE (hlasové služby přes LTE) coby nástupce tradičního přenosu hlasových služeb.

Již dnes je možné provozovat VoIP (hlasové služby přes internetový protokol) prostřednictvím mobilních sítí, ale VoLTE je specializovaná a optimalizovaná technologie, která v tomto ohledu slibuje lepší výsledky.

Project Fi již VoLTE testuje na vzorku uživatelů a Google chce takto získat data potřebná pro doladění celého konceptu. Obrovskou výhodou takového uspořádání je možnost hladkého přeskakování mezi mobilní sítí a Wi-Fi připojením, aniž by došlo k přerušení hovoru.

VoLTE mimo toho podporuje i streamování videa, sdílení souborů a další funkce. Není proto náhodou, že Google začal integrovat Project Fi do své sadou podnikového softwaru G Suite. Služba je zatím dostupná pouze pro malé firmy, ale toto omezení dříve či později padne.

Zabití telefonu přinese světlou budoucnost

Budoucnost, kterou Google nabízí, zahrnuje vysoce kvalitní VoLTE komunikaci napříč mobilními sítěmi a Wi-Fi s hladkým přepínání mezi zdroji připojení, bohaté komunikační služby, neomezené datové tarify, globální roaming a mnoho dalšího.

Jediné, co bude chybět, je výše zmíněný „telefon“. Chytré telefony už nebudou tři věci (jak tvrdil Jobs před deseti lety), ani dvě věci (jak je lze rozdělit dne), ale pouze jedna – výše zmíněný „počítač“ – a veškerá komunikace bude probíhat bude pouze přes internet.

Výhody takového modelu jsou nasnadě: vyšší kvalita, lepší zabezpečení a mnohem lepší možnosti správy pro veškerou podnikovou komunikaci. Ano, Google se chystá zabít klasický telefon... a nahradit jej něčím mnohem lepším.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com

Komentáře