DVB-T jako zajímavý byznys

Jaké vznikly na trhu příležitosti spojené se šířením digitálního vysílání? Které produkty by nyní neměly chybět ve vaší nabídce a komu je můžete nabídnout?

DVB-T jako zajímavý byznysPostupně a pomalu se rozšiřující pokrytí českého území signálem digitální televize vysílající prostřednictvím technologie DVB-T přináší poměrně zajímavé obchodní příležitosti. Ty nevytváří ani tak technologie samotná jako právě nové televizní stanice, které přes ni začínají vysílat. Po příchodu FebioTV, a případně dalších televizí, přitom zájem zákazníků o DVB-T ještě více vzroste. Tahouny jsou přitom zejména Nova Cinema, Z1 a pro mladé Óčko. TV Barrandov, Public TV a TV Noe zatím tolik netáhnou.

Byznys v DVB-T se přitom zdaleka netýká jen zvýšeného prodeje televizorů s integrovaným DVB-T tunerem a levných settop boxů, u kterých jsou marže naprosto zanedbatelné. Svoji pozornost si získávají také DVB-T přijímače pro notebooky a přenosné DVB-T televizory, které jsou zejména v kombinaci s DVD přehrávačem ideální do aut coby zábava pro děti na dlouhé cesty. Problém jen v tom, že DVB-T má zatím špatné pokrytí a není vhodné pro mobilní příjem. Nicméně s nárůstem pokrytí je možné, že právě přenosné varianty DVB-T zákazníky přitáhnou.

DVB-T se však velice brzy stane také rozbuškou pro boom prodejů HDD/DVD rekordérů. Ti, kteří mají doma tyto přístroje vybavené pouze analogovým tunerem, totiž po vypnutí analogového vysílání budou nuceni pořídit si nový rekordér s DVB-T. Nepohodlí spočívající v absenci možnosti nastavit si dopředu nahrávání na různé programy (což u rekordéru bez DVB-T tuneru po vypnutí analogového vysílání již nebude možné) je totiž příliš velké.

Zatím zcela živořící a nevyužitou oblastí, kde se DVB-T může poměrně dobře prosadit, jsou centra domácí zábavy. Řada dražších DVB-T modelů totiž nenabízí jen kýžené HDMI, které u klasických set-top boxů stále ještě není vůbec běžné, ale nabízí také možnosti přehrávání hudebních, obrazových a video souborů. Ty do set-top boxu vaši zákazníci dostanou přes vestavěný USB port, z vestavěného pevného disku, anebo u pokročilejších modelů dokonce přes datovou síť (ať již Ethernet či WiFi). Právě centra domácí zábavy reprezentovaná na českém trhu tzv. síťovými přehrávači se přitom těší exponenciálně rostoucí popularitě. V kombinaci s DVB-T tunerem však mohou být pro diváka ještě více atraktivní. Zejména pak, když DVB-T tuner ve spojení s vestavěným pevným diskem může fungovat také jako HDD rekordér.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.Komentáře